Rusija kritikovala Hrvatsku zbog Ukrajine
MOSKVA: Rusko Ministarstvo spoljnih poslova ocenilo je danas da su pokušaji Zagreba da pomogne Kijevu da primeni hrvatsko iskustvo "mirne reintegracije okupiranih teritorija" na Donbas "neprimerni i kontraproduktivni".
Kako se objašnjava u saopštenju, nakon razgovora hrvatskog i ukrajinskog premijera u Zagrebu mogle su se čuti izjave da postoje planovi da se pojačaju aktivnosti hrvatske radne grupe o saradnji sa Ukrajinom, osnovane u oktobru 2016, prenosi TA S.
"Grupa pokušava da pomogne Kijevu da iskoristi hrvatsko iskustvo takovane mirne reintegracije okupiranih teritorija za koje se tvrdi da je navodno primenljivo na Donjeck i Lugansk. Moramo da naglasimo da su takvi koraci neprimereni i kontraproduktivni, jer ni najmanje ne olakšavanju rešavanje unutrašnjeg ukrajinskog sukoba", navodi se u saopštenju.
Rusko ministarstvo je, takođe, izrazilo žaljenje što hrvatske vlasti promovišu svoje institucije "domaće proizvodnje" umesto da pozivaju na jačanje dijaloga u okviru Kontakt grupe iz Minska.
Ocenjuje se i da "hrvatska jednostrana procena" balkanske krize 1990-ih godina ohrabruje kijevsku ratnu stranu i navodi da bi Hrvatska, umesto toga, trebalo da jasno izrazi svoju posvećenost potrazi za putevima da se reši situacija.
"Oni nemaju želju da odustanu od planova da unaprede vojnu saradnju sa Ukrajinom, umesto da traže od Kijeva da prekine sa granatiranjem Donbasa, da ukine saobraćajnu i ekonomsku blokadu regiona i ukine restrikcije kojima se ograničava pristup stanovništva informacijama", smatra to ministarstvo.
Rusko ministarstvo izrazilo je očekivanje da će njihove hrvatske kolege preusmeriti svoje napore kako bi učinile da Kijev ispuni svoje obaveze u sklopu paketa mera, koje je usvojila Normadijska četvorka.
Hrvatski premijer Andrej Plenković sastao se u utorak u Zagrebu s ukrajinskim kolegom Volodimirom Grojsmanom s kojim je razgovarao o krizi u Ukrajini, gde je u zadnje tri godine poginulo 10.000 ljudi, podseća Hina.
Plenković je na zajednickoj konferenciji za novinare rekao da je Hrvatska bila "žrtva velikosrpske agresije 90-ih godina, imala okupirana područja i ugrožen teritorijalni integritet, ali i iskustvo mirne reintegracije" i naveo da je zato želi da "pomogne Ukrajini da mirno integriše svoju teritoriju u ustavnopravni poredak".
Iz tog razloga, dodao je, osnovana je radna grupa u cilju da se Ukrajini "ponudi katalog mera koje je Hrvatska sprovela pri svojoj mirnoj reintegraciji".