Русија ће се вратити споразуму о житу ако буде испуњено седам услова
ЊУЈОРК: Заменик амбасадора Русије при Уједињеним нацијама Дмитриј Пољански рекао је вечерас на седници Савета безбедности да ће се Русија вратити споразуму о житу ако буде испуњено седам услова, међу којима су они који се односе на извоз руског жита и ђубрива и поновоног повезивања на систем SWIFT.
"Први услов је прави, а не спекулативни закључак из санкција о испоруци руског жита и ђубрива на светска тржишта. Друго, морају се уклонити све препреке за руске банке, финансијске институције које сервисирају снабдевање храном и ђубривима", рекао је он, преносе РИА Новости.
Како је истакао, то укључује непосредно повезивање финансијских организација са међународним банкарским системом SWIFT и поручио да Москви не би одговарала "било каква нова обећања и идеје по том питању".
Поред тога, како је навео, неопходно је обновити испоруку у Русију резервних делова и компоненти за пољопривредну механизацију и индустрију ђубрива.
Он је додао да је цена ових делова за домаће произвођаче повећана за 40 одсто, да је истовремено раст трошкова у финансијским трансакцијама износио око 10 одсто, а укупни губици достигли су 1,6 милијарди долара.
Пољански је рекао да је четврти услов решење свих питања са чартером бродова и осигурањем извоза руске хране, као и обезбеђење целокупне логистике ових испорука.
„Повећање трошкова закупа морских пловила за превоз робе, трошкова међународних финансијских поравнања и других трансакција довели су до губитка профитабилности испорука за фактор два“, прецизирао је Пољански.
Поред тога, према његовим речима, потребно је обезбедити несметане услове за проширење снабдевања руским ђубривима и сировинама за њихову производњу.
Реч је, између осталог, о обнављању рада амонијачног гасовода Тољати-Одеса.
Међу услвома Русије је и деблокада руских средстава везаних за пољопривредну индустрију.
Последњи услов који је изнео Пољански је враћање првобитне хуманитарне природе „житног споразума“, који , како је рекао, треба да буде у интересу земаља у невољи, а не да "богате земље чини још богатијима“.
Пољански је истакао да ће се Москва, чим се испуне сви ови услови, одмах вратити на "житном споразуму".
"Међутим, у овом тренутку представници Русије виде и чују само демагогију и лицемерје", закључио је он.
Споразум о житу, који су први пут потписали представници Русије, Турске, Украјине и УН 22. јула прошле године и продужаван на по 120 дана, престао је да важи 18. јула, када је Русија поручила да неће бити продужен јер нису испуњени захтеви те земље из споразума.