Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Турскa: Победа Ердогана на референдуму, 51,3 гласало "за"

16.04.2017. 08:48 23:23
Пише:
Фото: FoNet

АНКАРА/ИСТАНБУЛ: На референдуму који је данас одржан у Турској, за уставне промене којима се шире овлашћења председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана, гласало је 51,3 одсто бирача.



На основу 99 одсто пребројаних гласова, 51,3 одсто гласача било је за промене, док је 48,3 одсто гласало против, јавила је агенција Анадолија, преноси АФП.

Ердоган: Турци на референдуму донели историјску одлуку

- Турски грађани су на референдуму донели историјску одлуку, поручио је вечерас турски председник Реџеп Тајип Ердоган након што је објављено да је за уставне промене гласало 51,3 одсто бирача.



"Данас... Турска је донела историјску одлуку", рекао је он новинарима у својој званичној резиденцији у Истанбулу.

"Спроводимо најважнију реформу у нашој историји", рекао је Ердоган, истичући да би сви требало да поштују одлуку турског народа, а посебно савезници.



Ердоган је навео да незванични резултати показују да је око 25 милиона гласача подржало уставне реформе, док је против било 1,3 милиона мање.



Он је додао да се нада да ће Турска имати користи од резултата референдума.



Неће сви чланови уставних промена одмах ступити на снагу, казао је Ердоган, додајући да ће неки ступити на снагу у новембру 2019.



Он је рекао да је сваки глас на референдуму био важан, да је подршка уставним променама порасла на југоистоку Турске и да су гласови из иностранства имали великог удела у успеху референдума, пренео је Ројтерс.


Изборна комисија потврдила исход, разматра листиће без печата

Председник турске изборне комисије Сади Гувен потврдио је вечерас да незванични резултати показују да су грађани Турске на референдуму подржали промене устава, којима се проширују овлашћења председнику Реџепу Тајипу Ердогану.



Према његовим речима, кампања "за" промене освојила је 1,25 милиона гласова више од кампање "против", а пошто је остало само 600.000 гласова који још нису пребројани, то значи да су промене прихваћене. 



Он је додао да је изборна комисија, после великог броја притужби, одлучила да размотри признавање гласачких листића без печата, осим ако се не докаже да су лажни.



Гувен је на конференцији за новинаре у Анкари прецизирао да је једна од тих притужби стигла из владајуће Странке правде и развоја која тврди да њени функционери нису успели да ставе печат на поједине листиће. 



Након што су противници уставних реформи рекли да та одлука, донета у последњем тренутку, отвара питање валидности гласања, Гувен је рекао да је она донета пре него што су резултати почели да стижу у комисију.



Он је нагласио да су припадници владајуће Странке правде и развоја и највећих опозиционих партија били присутни на скоро свим бирачким местима и потписали извештаје, пренео је Ројтерс. 



Гувен је најавио да се званични резултати референдума очекују за 11 до 12 дана. 



На основу 99 одсто пребројаних гласова, 51,3 одсто гласача било је за промене, док је 48,3 одсто било против, саопштила је изборна комисија, а јавила агенција Анадолија. 


Ердоган: Популаран лидер који изазива поделе

Реџеп Тајип Ердоган, политичар скромног порекла, брзо је, као шеф турске владе, а касније и државе, привукао страствене следбенике. 



Ердоган је, међутим, ускоро постао неко кога се плаше и мрзе многи који га сматрају све већим аутократом што настоји да подрије секуларну традицију Турске, наметањем конзервативних верских погледа.



На референдуму, тесном већином, турски бирачи су одлучили да му дају још више власти.



Ердоган је од 2003. године, као лидер Партије Правде и развоја, у три мандата био премијер, пре него што је 2014. постао председник Турске. 



Следбеници у њему виде личност која је омогућила да се чује глас религиозних Турака из радничке и средње класе, који су се дуго сматрали маргинализованим од стране елите окренуте Западу, наводи АП.



Сматрали су га неким ко је донео период стабилности и економског просперитета, изградње путева, школа, болница и аеродрома у раније занемареним деловима земље.



Са сваким изборним циклусом, Ердоган је постајао све моћнији, а критичари кажу - и све ауторитарнији.



Његова изборна кампања била је жестока и огорчена, и у њој је Ердоган своје противнике оптуживао да угрожавају земљу и да, чак, подржавају тероризам. 



Пошто је преживео покушај државног удара у јулу прошле године, Ердоган је кренуо у обрачун са следбеницима исламског свештеника Фетулаха Гулена, кога оптужује да стоји иза тог покушаја.



У том обрачуну, скоро 100.000 људи изгубило је посао, а међу њима су судије, правници, наставници, новинари, војна лица и полицајци. Више од 40.000 људи је било ухапшено и затворено, укључцујући и курдске посланике. 



Стотине невладиних организација и медија је затворено, као и многе установе, од школа до клиника за плодност.



Ердоган, такође, није поштедео ни европске земље, оптуживши власти у Холандији и Немачкој да су "нацисти" јер нису дозволиле да турски министри на њиховом тлу воде референдумску кампању међу турским држављанима.



Као премијер, Ердоган је имао подршку курдске мањине, која чини око петине становништва Турске. Он је смањио ограничења у праву на образовање на курдском језику и давању деци курдских имена.



У то време је постигнут и крхки прекид ватре са курдским побуњеницима на југоистоку земље, који се међутим, распао 2015. године и од тада је око 2.000 људи погинуло у сукобима побуњеника и припадника снага безбедности. 



Ердоган је, пред референдум, обећао да ће нови председнички систем донети период стабилности и prosppеritеta за Турску.

Могућ референдум и о смртној казни
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган најавио је вечерас могућност референдума о поновном увођењу смртне казне.



Ердоган је то рекао у говору који је директно преносила телевизија, након што је прогласио победу на референдуму о уставним реформама којима добија шира овлашћења.



"Ако (закон парламента) дође до мене, ја ћу га одобрити. Али ако не буде подршке (опозиције у парламенту)... онда шта да радимо? Онда можемо да одржимо још један референдум по том питању", казао је Ердоган мислећи на смртну казну.



Како преноси АФП, док је Ердоган то изговарао, његове присталице су узвикивале пароле у знак подршке поновном увођењу смртне казне.



Ердоган је поручио онима који "настоје да омаловаже'' резултате референдума да то не чине, "јер је узалуд", наводи АП.

Курц: Референдум показује подељеност Турске

БЕЧ: Министар иностраних послова Аустрије и председавајући ОЕБС-у Себастијан Курц оценио је вечерас да исход референдума у Турској показује подељеност турског друштва.



"Независно од тога како ће бити коначан исход референдума, он показује колико је земља подељена", написао је Курц на твитеру.



Сарадња Турске са Европском унијом, уверен је он, биће још комплекснија.



Иначе, турска дијаспора у Аустрији гласала је великом већином за промену Устава у Турској.



Тако је у Бечу "за" гласало 71,3 одсто Турака, у Салцбургу 71,2 и Брегенцу 65 одсто, показују прелиминарни резултати објављени на сајту изборне комисије.

Истанбул: Грађани ударају у шерпе и лонце у знак протеста

ИСТАНБУЛ: Грађани неколико делова Истанбула, највећег града у Турској, ударали су шерпама и лонцима на прозорима својих домова, док је председник Реџеп Тајип Ердоган проглашавао победу на данашњем референдуму уставних реформи.



Ово је, како је навео Ројтерс, традиционална форма протеста.



Незадовољство су изразили становници најмање четири насеља Истанбула, јавила је британска агенција, позивајући се на очевице.



На друштвеним мрежама, објављене су фотографије и видео снимци на којима се види како су се у појединим деловима града окупиле и мање групе демонстраната.

Јилдирим: Народ гласао за промене,Турска окреће нову страну

Турски премијер Бинали Јилдирим прогласио је победу на данашњем референдуму о уставним променама, којима се проширују овлашћења председника те земље Реџепа Тајипа Ердогана.



Према његовим речима, Турска је окренула нову страну у својој демократској историји, преносе агенције. 



Обраћајући се око 3.000 хиљаде окупљених присталица са балкана седишта своје Партије право и правде, Јилдирим је рекао да су последњи прелиминарни резултати показали да је на референдуму победио глас "за" промене, наводи АП. 



"Ово је одлука народа. У нашој демократској историји, окренута је нова страница", рекао је Јилдирим, преноси АФП. 



Он је додао да "последњу реч има народ, а народ је гласао за промене".



Јилдирим је поручио да је исход референдума најбољи одговор онима који стоје из неуспелог покушаја војног пуча у Турској, у јулу прошле године. 

Чавушоглу: Победа је рођење нове Турске

Министар спољних послова Турске Мелвут Чавушоглу поздравио је победу своје владе на референдуму као рођење "нове Турске".



Чавушоглу се обратио групи присталица у свом родном граду Анталији, рекавши: "Од сада, заиста постоји нова Турска. Биће стабилности и поверења у новој Турској", преноси АП.



Промене уклањајају парламентарни систем владе и уносе једну од најрадикалнијих политичких промена у Турској од оснивања 1923. године.

Део турске опозиције честита Ердогану, други критикују

Вођа турске опозиционе националистичке партије МХП Девлет Бахчели рекао је да је исход референдума о проширењу председничких овлашћења "несумњиво успешно достигнуће" и да га као такво треба поштовати.



Бахчели, који је подржао уставне промене, у саопштењу пошто су резултати показали победу предложених уставних промена, навео је да су гласачи слободном вољом изабрали да Турска напусти парламентарни систем владавине и прихвати председнички. 



Он је додао да је, исходом референдума, Турска одбацила притисак,  претње и уцене целог света да се "прогура" противљење изменама устава.



Истовремено, две главне опозиционе партије траже поновно бројање гласова.



Про-курдска Демократска партија (ХДП) рекла је да ће оспорити две трећине гласова, рекавши да "постоје индикације да је 3-4 одсто гласова изманипулисано", преноси АФП.



Заменик председника Републиканске народне партије (ЋП) Булент Тезкан критиковао је "неправилности" изборних власти, док је други заменик исте странке Ердал Аксунгер рекао да могу да оспоре до 60 одсто гласова.

Раније данас јављено је да је током гласања дошло и до туче, а број погинулих порастао је на три, преноси АП.



До туче је дошло испред бирачког места у југоисточној провинцији Дијарбакир, а за сада није познат узрок свађе - једни медији пишу да је узрок свађа око земљишта, а други око различитих политичких мишљења.



Због тог сукоба, ухапшене су две особе.

Ердоган:Резултати референдума су јасни

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган изјавио је вечерас да је резултат реферндума "јасан" и позвао је премијера и лидера националистичке партије да им честита на исходу, јавио је Ројтерс, позивајући се на неименоване изворе блиске председнику.



Истовремено, АП јавља да Ердоганове присталице уз ватромет славе у Истанбулу резултате референдума док пребројавање улази у завршницу.



Према последњим прелиминариним резултатима, на основу пребројаних 98,2 одсто гласова - 51,31 је гласало "за", наводи Анадолија.



Грађани Турске су се на референдуму изјашњавали о уставним променама, којима би се проширила овлашћења председника Ердогана.

ЋП захтева поновно бројење 60 одсто гласова

Главна турска опозициона странка Републиканска народна партија (ЋП) захтева поновно бројање до 60 одсто гласова у референдуму који би могао да прошири овлашћења председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана, саопштио је данас заменик председавајућег странке Ердал Аксунгер.



АП јавља да је главна опозициона странка тражи поновно бројање 37 одсто гласова.



Странка је раније саопштила да је уочено много неправилности током референдума, преноси Ројтерс.



На званичном вебсајту турске новинске агенције Анадолија, наводи се да је на основу 99,92 одсто избројаних гласова тренутни резултат: 51,23 одсто гласача за уставне промене, док је 48,77 одсто против реформи.

Гласови "против" воде у Истанбулу, Анкари и Измиру

Након 95 одсто избројаних листића, 51,7 одсто гласача гласало је за уставне промене на данашњем референдуму у Турској, који за циљ има проширење овлашћења председника те земље Реџепа Тајипа Ердогана, јавила је турска агенција Анадолија.



Гласови "против" преовлађују у три највећа града, Истанбулу, Анкари и Измиру, као и на југоистоку, где већину становништва чине Курди, преноси Ројтерс.



Истанбул чини готово петину читавог гласачког тела Турске.

Аксунгер: Много неправилности на изборима

Заменик председавајућег главне опозиционе странке Републиканска народна партија Ердал Аксунгер рекао је да има много неправилности "као помоћ влади" на данашњем референдуму на коме се одлучује да ли ће се председнику Турске Реџепу Тајипу Ердогану проширити председничка овлашћења.



"Много илегалних чинова се спроводи као помоћ влади сада, али жнеж ће победити на крају", рекао је Аксунгер новинарима у штабу своје странке, мислећи на одлуку изборне комисије да прихвата и листиће без печата.



Изборна комисија је на свом сајту неколико сати пре затварања биралишта саопштила да ће прихватати и листиће без званичних печата, осим уколико може да се докаже да су лажни, преноси Ројтерс.

 

ОЕБС надзире процес гласања



Представница посматрачке мисије ОЕБС-а Тана де Зулуета казала је да се та група од 17. марта налази у Турској, како би проценили кампању, укључујући медијско окружење, правни оквир и видели да ли се кампања спроводи у складу са међународним стандардима, преноси АП.

Према њеним речима, посматрачи су обишли бирачка места на 12 локација, како би завршили мисију процене референдума.

Ердоган је раније критиковао мисију ОЕБС-а, истичући да се “не може мешати у оно што се дешава”.

Како је раније најављено, мисија ОЕБС-а ће у понедељак одржати конференцију за новинаре на којој ће изнети закључке о референдуму.

У међувремену је у Анкари гласао лидер главне турске опозиционе Републиканске народне партије и заговорник негативног става на референдуму Кемал Киличдароглу.

Гласамо данас за судбину Турске. Надамо се да ће резултати бити позитивни и заједно можемо да добијемо шансу да разговарамо о другим фундаменталним проблемима Турске, рекао је он након гласања, преноси АП.

Киличдароглу је гласно критиковао предвиђене уставне промене истичући да би повећане председничке моћи могле довести до “владавине једног човека” у Турској.

За гласање на референдуму, регистровано је 55 милиона турских гласача, а бирачка места отворена су у 7.00 сати ујутру на истоку земље, док ће у остатку Турске гласање почети у 8.00 сати ујутру, а бирачка места биће затворена у 17.00 часова по локалном времену.

Турски држављани у иностранству већ су гласали, пренео је Ројтерс.

Исход референдума могао би да има шири утицај на све аспекте будућности Турске и да Ердогану обезбеди још 12 година на власти.

Ердоган очекује победу на референдуму, тврдећи да истраживања показују да уставне реформе подржава између 55 и 60 одсто гласача. 

У недељу, мислим да ће бити веома јасан исход у корист оних који су за, рекао је он у интервјуу за турску телевизију.

Уколико победи на референдуму, Ердоган ће имати овлашћење да поставља министре, а читава бирократија биће централизована у његовој председничкој палати. 

Пише:
Пошаљите коментар