ПУТИН СТИГАО У КИНУ Шта свет да очекује од сусрета са Сијем?
Руски председник Владимир Путин допутовао је данас у дводневну посету Пекингу, где ће говорити на отварању форума "Један појас, један пут" и одржати низ билатералних састанака, од којих је један са председником Кине Си Ђинпингом.
Овај састанак између двојице лидера долази у тренутку када се геополитичке линије расцепа учвршћују на глобалном нивоу, прво након руске инвазије на Украјину, а сада и кроз рат Израела против палестинске милитантне групе Хамас, који прети да прерасте у шири сукоб и на тај начин угрози стабилност на Блиском истоку.
И Пекинг и Москва критиковали су Израел и позвали на прекид ватре. Многи су овај потез видели као покушај две силе да наметну своје схватање ситуације, које је у супротности са ставом САД и Запада.
Путин и Си ће се састати у слично време када је планирано да амерички председник Џо Бајден отпутује у Израел. Аналитичари сматрају да ће Бајден подржати Израел у обрачуну против Хамаса, а такође ће покушати и да пронађу начин да ублаже хуманитарну катастрофу у Гази, као и да ће позвати друге регионалне лидере да се ангажују око сукоба.
Верује се да ће ситуација у Израелу сигурно бити једна од тема састанка између Сија и Путина.
Напори за успостављање мира
Време одржавања форума "Један појас, један пут", дешава се у тренутку када Израел сигнализира да би могао да покрене копнену офанзиву на појас Газе којим управља Хамас, што Путину пружа прилику да скрене глобалну пажњу са свог рата у Украјини, сматрају аналитичари.
Очекује се да ће Москва поднети резолуцију СБ УН у којој позивају на прекид ватре, без именовања Хамаса. Њихов изасланик у овој међународној организацији упоредио је недавно гранатирање Газе са опсадом Лењинграда током Другог светског рата.
Са друге стране амерички председник Џо Бајден је током говора за викенд описао напад Хамаса "као најгори масакр Јевреја од Холокауста".
Кина је рекла да ће послати свог изасланика на Блиски исток како би покренуо дијалог између зараћених страна, а затим су осудили све злочине над цивилима.да подстакне разговоре и осудила "сва дела која штете цивилима", али није експлицитно циљала ту осуду на Хамас, нити именовала групу у својим изјавама.
Изјаве Русије и Кине су у супротности са изјавама САД, које су јасно ставиле до знања своју чврсту подршку Израелу и сигнализирале да не сматрају да је ово одговарајући тренутак за прекид ватре.
Очекује се да ће Си и Путин разговарати о сукобу на Блиском истоку на свом састанку, а једна од тема ће сигурно бити и рат у Украјини.
И у том сукобу Кина је покушала да се позиционира као потенцијални посредник.
Али када дође до интереса Кине да подстакне руског лидера да оконча инвазију на Украјину, Си ће вероватно бити опрезан да не предузме било какав корак који би могао да наруши односе.
"За сада не видимо никакве знаке да Кина жели да искористи своју предност и изврши притисак на Русију. Власти у Кини не желе да виде ни најмањи степен неповерења низмеђу Русије и Кине", рекао је Ли Мингђанг, ванредни професор међународних односа на Сингапурском технолошком универзитету Нанианг.
Путин ретко напушта Русију
Путин, је од почетка сукоба у Украјини, избегавао да путује, јер наводно сматра да је његова безбедност угрожена. Своје прво познато овогодишње путовање ван територије Русије направио је прошле недеље, током посете Киргистану.
Међутим, иако су с еоколности за Путина промениле од његове последње посете Пекингу, својица лидера су постали много усклађенији у својој намери да свету прикажу другачију алтернативу за решавање сукоба од оне коју нуди Запад.
Путин је током интервјуо за кинеске медије похвалио Сија, називајући га стабилним, смиреним, прагматичним и поут+зданим светским лидером.
Двојица лидера, који често говоре о свом блиском пријатељству, срели су се 40 пута у протеклих десет година, а само два пута од почетка сукоба у Украјини.
Током свог prеthodnog састанка у Пекингу, Си и Путин издали су заједничко саопштење од 5.000 речи у ком су прогласили партнерство "без ограничења и нагласили њихово дубоко неслагање са Западом".
Присуство Путина током форума биће значајна прилика за њега да себе прикаже као особу која и даље има утицаја на политичкој сцени, али и да докаже да Русија има снажног партнера у Кини", сматра Ли.
Он додаје да је за Кину важно да се на форуму појави лидер који има битну улогу на политичкој сцени.
(Telegraf.rs)