Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

PUTIN STIGAO U KINU Šta svet da očekuje od susreta sa Sijem?

17.10.2023. 11:56 12:00
Piše:
Foto: Tanjug/AP

Ruski predsednik Vladimir Putin doputovao je danas u dvodnevnu posetu Pekingu, gde će govoriti na otvaranju foruma "Jedan pojas, jedan put" i održati niz bilateralnih sastanaka, od kojih je jedan sa predsednikom Kine Si Đinpingom.

Ovaj sastanak između dvojice lidera dolazi u trenutku kada se geopolitičke linije rascepa učvršćuju na globalnom nivou, prvo nakon ruske invazije na Ukrajinu, a sada i kroz rat Izraela protiv palestinske militantne grupe Hamas, koji preti da preraste u širi sukob i na taj način ugrozi stabilnost na Bliskom istoku.

I Peking i Moskva kritikovali su Izrael i pozvali na prekid vatre. Mnogi su ovaj potez videli kao pokušaj dve sile da nametnu svoje shvatanje situacije, koje je u suprotnosti sa stavom SAD i Zapada.

Putin i Si će se sastati u slično vreme kada je planirano da američki predsednik Džo Bajden otputuje u Izrael. Analitičari smatraju da će Bajden podržati Izrael u obračunu protiv Hamasa, a takođe će pokušati i da pronađu način da ublaže humanitarnu katastrofu u Gazi, kao i da će pozvati druge regionalne lidere da se angažuju oko sukoba.

Veruje se da će situacija u Izraelu sigurno biti jedna od tema sastanka između Sija i Putina.

Napori za uspostavljanje mira

Vreme održavanja foruma "Jedan pojas, jedan put", dešava se u trenutku kada Izrael signalizira da bi mogao da pokrene kopnenu ofanzivu na pojas Gaze kojim upravlja Hamas, što Putinu pruža priliku da skrene globalnu pažnju sa svog rata u Ukrajini, smatraju analitičari.

Očekuje se da će Moskva podneti rezoluciju SB UN u kojoj pozivaju na prekid vatre, bez imenovanja Hamasa. Njihov izaslanik u ovoj međunarodnoj organizaciji uporedio je nedavno granatiranje Gaze sa opsadom Lenjingrada tokom Drugog svetskog rata.

Sa druge strane američki predsednik Džo Bajden je tokom govora za vikend opisao napad Hamasa "kao najgori masakr Jevreja od Holokausta".

Kina je rekla da će poslati svog izaslanika na Bliski istok kako bi pokrenuo dijalog između zaraćenih strana, a zatim su osudili sve zločine nad civilima.da podstakne razgovore i osudila "sva dela koja štete civilima", ali nije eksplicitno ciljala tu osudu na Hamas, niti imenovala grupu u svojim izjavama.

Izjave Rusije i Kine su u suprotnosti sa izjavama SAD, koje su jasno stavile do znanja svoju čvrstu podršku Izraelu i signalizirale da ne smatraju da je ovo odgovarajući trenutak za prekid vatre.

Očekuje se da će Si i Putin razgovarati o sukobu na Bliskom istoku na svom sastanku, a jedna od tema će sigurno biti i rat u Ukrajini.

I u tom sukobu Kina je pokušala da se pozicionira kao potencijalni posrednik.

Ali kada dođe do interesa Kine da podstakne ruskog lidera da okonča invaziju na Ukrajinu, Si će verovatno biti oprezan da ne preduzme bilo kakav korak koji bi mogao da naruši odnose.

"Za sada ne vidimo nikakve znake da Kina želi da iskoristi svoju prednost i izvrši pritisak na Rusiju. Vlasti u Kini ne žele da vide ni najmanji stepen nepoverenja nizmeđu Rusije i Kine", rekao je Li Mingđang, vanredni profesor međunarodnih odnosa na Singapurskom tehnološkom univerzitetu Naniang.

Putin retko napušta Rusiju

Putin, je od početka sukoba u Ukrajini, izbegavao da putuje, jer navodno smatra da je njegova bezbednost ugrožena. Svoje prvo poznato ovogodišnje putovanje van teritorije Rusije napravio je prošle nedelje, tokom posete Kirgistanu.

Međutim, iako su s eokolnosti za Putina promenile od njegove poslednje posete Pekingu, svojica lidera su postali mnogo usklađeniji u svojoj nameri da svetu prikažu drugačiju alternativu za rešavanje sukoba od one koju nudi Zapad.

Putin je tokom intervjuo za kineske medije pohvalio Sija, nazivajući ga stabilnim, smirenim, pragmatičnim i pout zdanim svetskim liderom.

Dvojica lidera, koji često govore o svom bliskom prijateljstvu, sreli su se 40 puta u proteklih deset godina, a samo dva puta od početka sukoba u Ukrajini.

Tokom svog prethodnog sastanka u Pekingu, Si i Putin izdali su zajedničko saopštenje od 5.000 reči u kom su proglasili partnerstvo "bez ograničenja i naglasili njihovo duboko neslaganje sa Zapadom".

Prisustvo Putina tokom foruma biće značajna prilika za njega da sebe prikaže kao osobu koja i dalje ima uticaja na političkoj sceni, ali i da dokaže da Rusija ima snažnog partnera u Kini", smatra Li.

On dodaje da je za Kinu važno da se na forumu pojavi lider koji ima bitnu ulogu na političkoj sceni.

(Telegraf.rs)

Piše:
Pošaljite komentar