Принципи за мир - нови дипломатски оквир за решавање сукоба у свету
ЖЕНЕВА: Група дипломата, бивших државника и званичника УН-а почела је да тражи ове седмице политичку подршку за мировни оквир за нове стандарде решавања сукоба, указавши на потребу за више креативности у томе, како би биле избегнуте грешке из прошлости, попут оних у Малију и Авганистану, пренео је данас Ројтерс.
Састанци те групе под називом "Принципи за мир" одржавају се у Женеви ове недеље и у њима ће, поред осталог, учествовати и разни донатори и представници влада.
Наводи се да је досад тој иницијативи подршку дало пет држава - Немачка, Данска, Шведска, Швајцарска и Холандија, а у току су преговори и с другим спонзорима, као и са приватним донаторима.
Истиче се да у свету постоји више од 50 активних сукоба, од Демократске Републике Конго до Украјине, што утиче на око две милијарди људи и то је својеврсни рекорд за период након Другог светског рата.
Заговорници тог мировног оквира, који су управо завршили двогодишњи период консултација у десетинама земаља, сматрају да данашњи мировњаци примењују погрешну стратегију.
Бивши изасланик Уједињених нација за Мали Берт Коендерс и копредседавајући групе "Принципи за мир" рекао је на маргинама састанка у Женеви да тренутно "мировни посредници пријављују погрешне идеје за стабилизацију ситуације у појединим регонима, а затим траже начине за брзо извлачење мировних трупа".
"То се може видети у Авганистану, као и у Малију, али то је погрешно", рекао је он.
Талибани су дошли на власт у Авганистану у августу 2021, године, после повлачења америчких и других западних трупа, а повлачење Француске из Малија прошле године подстакло је шири излазак из тамошњих мировних снага УН, које су се бориле да испуне свој мандат, усред тензија са војном владом и исламистичким побуњеницима.
Други копредседавајуцћи групе "Принципи за мир" Ив Дакор рекао је да је од кључне важности да мировни процеси пређу од тога да их воде међународни аутсајдери на "укорењене локално".
Извршни директор "Принципа за мир" Хиба Касас, Палестинац и бивши званичник УН, наводи да је тренутно миротворни простор препун недостатака и назвао га "Дивљим западом".
То је већ широко препознато па и генерални секретар УН-а Антонио Гутереш ради на такозваној "Новој агенди за мир", напомиње британска агенција.
Подржаваоци иницијативе су у разговорима у Женеви најавили да ће је имплементирати у једној источноафричкој земљи.