Преминуо осуђени ратни злочинац Томислав Мерчеп
ЗАГРЕБ: У Хрватској је након дуге и тешке болести у 69. години преминуо осуђени ратни злочинац Томислав Мерчеп, саопштило је данас Удружење хрватских добровољаца.
Мерчеп, који је у време ратних дешавања 90-их на територији Хрватске био ратни помоћних хрватског министра унутрашњих послова, правоснажно је осуђен на седам година због злочина над српским цивилима у случају Пакрачка Пољана.
Он је 10. новембра пребачен у болницу у Дугу Ресу у тешком стању, а пре тога лечио се на КБЦ-у Ребро.
Мерчеп је 2016. године на Жупанијском суду проглашен кривим за кривично дело ратног злочина против цивилног становништва и досуђена му је затворска казна у трајању од 5 година и 6 месеци.
Утврђено је да је крив за убиство 43 цивила које су убиле његове јединице, а годину дана касније Врховни суд годину му је повећао казну на седам година затвора.
"Знао је да његови подређени муче, пљачкају и убијају у Пакрачкој Пољани и није предузео никакве мере да их у томе спречи, чиме им је дао прећутно одобрење да то чине", закључио је између осталг председник судског већа Здравко Мајеровић, читајући првостепену пресуду Мерчепу.
Прије него што је Мерчепа послао у Реметинец, поручио му је да је могао да реагује на прве догађаје и да би онда хрватска историја једним делом изгледала битно другачије, преноси портал Индекс.
"Овако сте вашом пасивношћу и неразумевањем зла које вас окружује, потпуно свесно остали на погрешној страни историје", казао је Мерчепу судија приликом читања пресуде.
Иначе, Мерчепове јединице познате су по посебној окрутности, а на суду је доказано да су незаконито ухапсиле укупно 52 особе, од којих је само шест преживело третман мерчеповаца, а три особе се воде као нестале.
Управо због те стравичне окрутности и злочина почињених без икаквог покрића и његове улоге у свему томе, Мерчепа су звали господаром живота и смрти, и то од Вуковара, преко Загреба па све до Пакрачке Пољане.
Један од чланова његове јединице признао је да је одговоран за смрт 86 особа.
"Томислав Мерчеп је био заповедник Пољане, а ја сам био дозаповедник. Мерчеп је све знао. Он није лично учествовао у егзекуцијама, али он је читао све што смо му писали у извештајима, мада је већина информација саопштавана усмено", рекао је извесни Миро Бајрамовић.
Мерчепове јединице затворенике су држали у подруму школе, спајали их на струју и палили пламеном из боце плина па заливали сирћетом по гениталијама и очима.
"Затворенике смо држали у подруму основне школе, а кад их је било више, онда бисмо их стављали и у учионице. За њих су најгоре биле ноћи кад смо их оперативно обрађивали, а то је значило да смо покушавали пронаћи најбољи начин да им нанесемо што већу бол како би што више признали", рекао је Бајрамовић својевремено Ферал трибјуну.
Indеx наводи и да то није крај Мерчепових злочина и додаје да су затвореници мучени и тако што су им гурани каблови у дебело црево, отваране им ране по којима је посипана со или сирће, забијани ексери под нокте, а затим спајани на струју.
Та сва мучења потврдио је и један од преживелих.
Други преживели који је био заробљен на Загребачком велесајму рекао је да су му испод врата пуштали сумпор диоксид, а често је и слушао крике мучења других заробљеника.
Један од најстрашнијих злочина "мерчеповаца" је убиство целе породице Зец из Загреба у децембру 1991. године, када су убили и 12-годишњу девојчицу.
За то убиство нико није одговарао јер, иако су осумњичени признали убиство, на суђењу су њихове изјаве одбачене јер нису имали адвоката приликом саслушања и они су ослобођени.
Портал наводи да би каква таква утеха породицама страдалих могла да буде да је Мерчеп у затвору, међутим, он се налазио у Крапинским топлицама, под спонзорством хрватске државе.
Повлашћени третман и месец и по одмора у топлицама сваке године Томиславу Мерчепу омогућило је Министарство правосуђа уз асистенцију Министарства бранитеља, наводно због лечења.
Подсећа се и да је Мерчеп 2015. године био ВИП званичник на инаугурацији Колинде Грабар Китаровић.