Познати египатски активиста Рамиј Сајед пуштен из затвора
КАИРО: Египатске власти су данас ослободиле Рамија Саједа (31), активисту продемократског покрета који је провео четири године у затвору и постао симбол побуне из 2011. године
Сајед је координисао протесте омладинског покрета "6. април" који је био покренуо "Арапско пролеће", побуну током које је свргнут египатски председник Хосни Мубарак.
Овај 31-годишњак је у октобру 2015. године осуђен по три тачке оптужнице, за учешће у забрањеним демонстрацијама, за побуну и за ремећење јавног реда и мира.
"Кривични суд у Каиру осудио га је на 10 година затвора", рекао је Саједов адвокат Меј Хамед и констатовао да је његов клијент провео четири године у затвору, а да је осуђен без икаквих доказа.
"Мислио је да више никада неће бити на слободи", рекао је адвокат и потврдио да се Сајед вратио данас у свој породични дом у Каиру.
Откако је Абдел Фатах ел Сиси дошао на функцију председника Египта 2013. године забрањене су јавни протести.
Ово председничко помиловање је проглашено прошле недеље и то је у Египту устаљена пракса приликом обележавања Дана полиције.
Празник полиције не пада увек истог датума, али ове године се подудара са годишњицом протеста из 2011. године
Ел Сиси, који је прузео власт од Мохамеда Морсија, демократски изабраног председника који није био по вољи свим муслиманима, покушао је овим чином да спречи јавно обележавање годишњице протеста.
АП извештава да је и министарство унутрашњих послова прошле недеље само ослободило 498 затвореника из хуманитарних разлога, а у знак подршке настојањима владе да модернизује казнену политику, да осуђеницима обезбеди боље услове и да пусти на слободу затворенике за које се процени да би се успешно реинтегрисали у друштво.
Десничарске организације су критиковале египатски правосудни систем због кршења процедура, указујући на бројна председничка помиловања која само потврђују да су хапшења била незаконита.
Адвокати неколико хуманитарних организација кажу да нису били упознати да је током протекле недеље издата било каква наредба за помиловање политичких затвореника, осим за Рамија Саједа.
Председник ел Сиси је покренуо током последњих неколико година незапамћене нападе на дисиденте у којима су ухапшене хиљаде, како секуларних, тако и происламских активиста, чиме је уназадио слободарске тековине бунта из 2011.
Некадашњи председник Мубарак осуђен је на доживотну затворску казну због учешћа у убиствима антивладиних демонстраната 2011. године, али је на поновљеном суђењу ослобођен оптужби, па пуштен на слободу 2017. године.
Прошлог месеца један од Мубаракових синова обавестио је јавност да се његов 91-годишњи отац подвргао хирушкој интервенцији.