Почели избори у Грчкој, Мицотакис: Потребна стабилна влада
АТИНА: У Грчкој је јутрос почело гласање на превременим парламентарним изборима које је премијер Алексис Ципрас расписао три месеца раније пошто је његова левичарска странка Сириза на мајским изборима за Европски парламент претрпела пораз од конзервативне Нове демократије Кирјакоса Мицотакиса, која је, судећи по анкетама, убедљиви фаворит и на националним изборима.
Бирачка места се затварају у 18 часова по средњеевропском времену.
Прва ствар која је неопходна за јачање економског развоја јесте стабилна влада, снажна већина у наредном парламенту, казао је Мицотакис за Ројтерс.
Према анкетама, предност Нове демократије у односу на Сиризу иде до десет процентних поена, што потенцијално даје конзервативцима могућност да освоје апсолутну већину у грчком парламенту са 300 места.
Ројтерс преноси да је Ципрас на последњем предизборном митингу, одржаном у петак, изнео тврдњу да ће глас дат Мицотакису ићи политичком естаблишменту који је Грчку и довео до ивице провалије.
АП преноси да је Мицотакис од европских избора до сада још више учврстио подршку коју има у јавности у односу на Ципраса.
Ванредни избори стижу у тренутку када Грчка с муком настоји да се извуче из деценијске финансијске кризе, која је вредност грчке привреде смањила за четвртину и утицала на скок незапослености и сиромаштва.
Ово су први парламентарни избори у Грчкој од када је та земља окончала примену трећег узастопног програма помоћи међународних кредитора, али и постигла споразум са Скопљем о имену Северне Македоније.
Премијер Ципрас, лидер некада маргиналне странке који је сада са 44 године већ ветеран у грчкој политици, на власт је 2015. дошао на основу обећања да ће одбити драконске услове које су prеthodnoj власти у Атини поставили ЕУ и ММФ како би Грчку извукли из кризе.
Међутим, већина ствари које је урадио у међувремену косила се с предизборним обећањима Сиризе од пре четири године, па је тако Грчка пристала на мере штедње, изгладила односе с Немачком и другим кључним кредиторима и унапредила војне односе са САД, а уз то је постигао споразум са Скопљем о имену Северне Македоније.
Противници тврде да је у међувремену Грчкој натоварио нове дугове и да се сада опет враћа на стару причу о неповерењу према Западу, која је од Сиризе и направила владајућу странку.
Лидер конзервативаца Мицотакис син је покојног грчког премијера Константина Мицотакиса и праунук Костиса Мицотакиса, грчког политичара са краја 19. века и саборца вође покрета за национално ослобођење Грка од отоманске власти Елефтериоса Венизелоса, с којим је породица Мицотакис била у родбинским односима.
Упркос отпору на који је наилазио унутар сопствене странке, 51. годишњак који је на челу Нове демократије од 2016, у prеthodnе три године успео је да у анкетема добије значајну предност у односу на ривале.
Иако је и сам потомак једне од главних грчких политичких династија, овај дипломац Харварда настојао је да се у кампањи окрене радницима, промовишући притом и боље пословно окружење, смањење пореза и модернизацију грчког бирократског система.
Током prеthodnе кампање за Европски парламент, Мицотакисова странка морала је да се брани од оптужби Сиризе да ће конзервативци, ако дође до промене власти, увести седмодневну радну недељу.
Цензус на грчким парламентарним изборима износи три одсто.
Шансе за улазак у парламент имају Фофи Генимата с њеним Покретом за промене, који је лане настао спајањем некада доминантног ПАСОК-а (Панхеленског социјалистичког покрета) и једне мање странке, затим Комунистичка партија Грчке (KKE) на челу с Димитрисом Куцумбасом, екстремна десничарска странка Златна зора, такође ултрадесничарски ТВ водитељ Кирјакос Велопулос с партијом Грчко решење и накадашњи Ципрасов министар финансија Јанис Варуфакис, који је са својим паневропским Покретом демократија у Европи 2025. (ДиЕМ25) замало успео да уђе у Европски парламент.