НАТО у Финској и Шведској - мета Русија?
Након писања западних медија о потенцијалним претњама због руско-белоруских војних вежби, САД и Финска су најавиле заједничке маневре на Балтику у септембру. „Ово је део нове стратегије Финске, чије становништво не жели чланство у НАТО-у и зато сада власти развијају друге видове војне сарадње са САД“, каже фински стручњак Јохан Бекман, а преноси Спутњик.
Хоће ли ће најављени финско-амерички маневри на Балтику сасвим случајно бити одржани у исто време као и много раније најављена и планирана руско-белоруска војна вежба „Запад 2017“? Следеће питање је и чему уопште ови маневри Финској, земљи где је по последњим анкетама 70-80 одсто становништва отворено против ступања те државе у редове западне војне Алијансе?
Фински стручњак, политиколог и председник Антифашистичког комитета Финске Јохан Бекман сматра да се овде ради о новој тактици или чак тајној стратегији финских власти, јер је јасно да чланство у Алијанси није опција за званични Хелсинки.
„Мислим да је ово што видимо део нове стратегије Финске, али и Шведске, чије становништво не жели чланство у НАТО-у и зато сада развијају алтернативне видове војне сарадње са САД. И то што ће ускоро бити одржане заједничке војне вежбе са САД уопште није нешто што нас радује, јер то су заправо војне вежбе НАТО-а сакривене иза једне магловите, димне завесе“, каже Бекман за Спутњик.
Финска је 2014. потписала споразум са НАТО-ом да је спремна да у случају потребе Алијанси омогући приступ свим аеродромима, лукама и неким другим стратешким објектима. Такав споразум је и Шведска потписала са НАТО-ом. Зато наш саговорник подвлачи да се овде ради и о прикривеној стратегији НАТО-а да ипак потчини Финску и Шведску, северне државе чије становништво већински не жели чланство у Алијанси. Истовремено, владе ових скандинавских држава не желе да покажу свом народу шта се заправо догађа:
„Црна Гора није Финска. Са друге стране, та иста Црна Гора је баш била овде пример, често су наши медији показивали бунт народа против НАТО-а. Са друге стране, наравно да финска влада не жели сада било какве немире или било какву отворену демонстрацију незадовољства народа, иако је фински естаблишмент спреман овог тренутка да ступи у редове НАТО-а. И баш зато што је народ у већини против, наша влада игра двоструку игру — сарађује са Алијансом, а народу се представља као да подржава неутралност“, објашњава Бекман.
Фински стручњак сматра да је Хелсинки постао марионета и САД и НАТО-а и Велике Британије и њихових специјалних служби. Бекман као пример наводи то што је јуче руском школском броду „Крузенштерн“ забрањено да се усидри у близини Оландских острва, наводећи да се ради о преседану. Фински Генералштаб је забранио ову посету уз образложење да наводно постоји некаква опасност са руске стране, иако се руски школски брод много пута усидравао на истој локацији. Наш саговорник сматра да се Хелсинки одлучио на овако нешто под притиском САД:
„Ту врсту притиска видимо и након посете финског председника Вашингтону. Американцима је веома важно да Финска купи њихове војне ловце, јер та куповина иначе предстоји финском војном ваздохопловству. А важно је рећи да се не ради о малом броју авиона, већ о неколико десетина ловаца. И изгледа да је зато Трамп пожурио да обавести јавност после јучерашњег сусрета са финским колегом, нашим председником Нинистеом, да је задовољан због одлуке Финске да купи америчке авионе. Стварно стање је, међутим, нешто другачије, јер Финска још увек разматра више опција у вези са набавком нових авиона-ловаца“, објашњава Бекман.
Осим тога, очигледно је и да се на Финску врши притисак како би она заузела много оштрији антируски став. Сведоци смо да не влада само хаос у Трамповој администрацији, већ практично и у читавој америчкој спољној политици.
„Трамп је као председник блокиран и чини се да би хтео, а да не може да развија своје односе са Русијом, јер чим се испостави да је неко од његових сарадника имао иоле блиске односе са Москвом, одмах почиње нека врста провера и процеса против те особе. Америком и даље влада стари естаблишмент“, сматра Бекман.
У Финској се по медијима много говори о предстојећим војним вежбама, али се каже да ће маневрима руководити Шведска и да су то међународне војне вежбе. Бекман подвлачи, међутим, да су остале државе које ће учествовати такође чланице НАТО-а и да се зато се може рећи да се овде ради о прикривеним вежбама НАТО-а против Русије. Фински стручњак закључује да је ово и начин да се посредно Русија увуче у медијски рат, јер, како наводи, нажалост али разумљиво већ се по „неким руским медијима може прочитати како су Финска и Шведска савезнице САД и да су тиме окренуле леђа сарадњи са Русијом“.