Макрон: Бићу глас наде; Ле Пен: Време је да ослободимо народ
ПАРИЗ: Независни центристички кандидат за председника Француске Емануел Макрон обећао је да ће бити „кандидат наде“ за Француску и Европу у одлучујућем, другом кругу председничких избора против лидерке крајње деснице Марин Ле Пен, која је поздравила „историјски резултат“ уз поруку да је у питању опстанак Француске и да њена странка Национални фронт нуди француском народу „велику алтернативу“.
Ово је историјски резултат, први корак је направљен. Време је да ослободимо француски народ од арогантне елите, рекла је она синоћ са широким осмехом на лицу, обраћајући се одушевљеним присталицама у свом изборном штабу у Енен-Бомону, преноси АФП.
Ко је Марин Ле Пен?
Марин Ле Пен, лидерка француског десничарског Националног фронта има тврдокоран став о имиграцији али је лично покушала да делимично ублажи радикално десничарску политику своје странке и њене контроверзне ставове о странцима.
Залаже се за аутоматско избацивање нелегалних имиграната уз смањивање броја легалних миграната на 10.000 годишње, затварање „екстремистичких џамија“ и давање приоритета Французима у додели социјалних станова.
У једном тренутку, Национални фронт се залагао и за напуштање евра, а онда је недавно рекла да би организовала референдум о питању валуте.
Најновије, навела је да би покушала да поново уговори чланство Француске у ЕУ, а ако то пропадне, одржала би референдум.
Поборник је пензионисања са 60 година и гарантовану 35-часовну радну недељу, преноси Би-Би-Си.
Налази се на челу Националног фронта од 2011. године, када је место председнице преузела од свог оца Жан Мари Ле Пена и у протеклих шест година успела је да побољша рејтинг странке, што је било посебно уочљиво на регионалним изборима 2015. године.
Пре него што је дошла на чело странке радила је као адвокат.
Марин Ле Пен је и члан Европског парламента, а залаже се за преговоре о новој ЕУ после чега би уследио референдум.
Њену предизборну кампању пратио је скандал око финансирања њених саветника у Европском парламенту.
Обећала је потом преко потребну дебату о глобализацији, прогласивши је отвореном, а на крају њеног говора интонирана је француска национална химна.
Представивши се као „кандидаткиња народа“, она је свог противкандидата Макрона описала као наследника садашњег социјалистичког председника Франсоа Оланда, заговорника „дивље глобализације“.
Ле Пен се, иначе, залаже за излазак Француске из ЕУ, заштиту француских граница, оштре мере против имиграције и истеривање исламских екстремиста.
С друге стране, Макрон је позвао на национално јединство против популистичке кампање Марин Ле Пен, с којом ће се надметати у другом кругу 7. маја, позвавши на „наду у Европу уместо страха“.
Он је изразио жељу да придобије „што је могуће већу“ подршку пре одлучујућег круга гласања за председника, захваливши својим присталицама на кампањи која је „променила курс земље“, а захвалио је и милионима Француза који су гласали за њега, преноси АП.
Ко је Емануел Макрон?
Емануел Макрон, оснивач и лидер независног покрета „У марш!“, бивши је банкар који се никада досад није кандидовао на изборима, а био је економски саветник садашњем председнику Франсоа Оланду и потом министар економије.
На позицији министра, Макрон (39) је укинуо прописе који су до тада важили у неким индустријским секторима и дозволио да продавнице дуже раде недељом, наводи Би- Би- Си.
Радио је за социјалистичку владу, али су му се поједини у левом крилу партије супроставили.
Макрон има план о јавним инвестицијама вредан 50 милијарди евра који би обухватио обуку за посао, прелазак са угља као енергетског извора на обновљиве изворе енергије и модернизацију инфраструктуре.
Такође предвиђа значајна смањења пореза за корпорације и и више простора за компаније у преговорима о 35-часовној радној недељи.
Намерава да смањи стопу незапослености са садашњих 9,7 на седам одсто, али и да забрани употребу мобилних телефона у школама за млађе од 15 година.
Макрон себе представља као „непријатеља национализма“ и кандидата „отворене Француске која има своје интересе - безбедносне, економске и социјалне, које жели да брани, али оперише у отвореном свету“.
Овај 39-годишњак, који се никада до сада није кандидовао на председничким изборима, познао је да постоји распрострањен гнев према традиционалним партијама и обећао „нове промене“ у француској политици.
Чуо сам све сумње, страхове и вољу за променом, То је и навело француски народ да одстрани две велике партије које владају већ 30 година. Ја желим да за 15 дана постанем ваш председник, председник целокупног народа Француске, пред претњом националиста, председник који штити и гради, поручио је он, преносе француски медији.
Жан-Мари Ле Пен: Макрон је „мистериозни кандидат“
Жан-Мари Ле Пен, отац Марин Ле Пен која се као кандидаткиња крајње деснице квалификовала за други круг председничких избора, описао је њеног главног такмаца Емануела Макрона као „мистериозног кандидата“, јављају француски медији.
Прави кандидат система је Емануел Макрон, који је био министар Франсоа Оланда и Мануела Валса, рекао је Жан-Мари Ле Пен за француску телевизију БФМ.
Он је независног центристичког кандидата за председника Француске описао као „мистериозног кандидата који постиже успех онако маскиран и насмејан“.
И Жан-Мари Ле Пен, бивши председник странке Национални фронт је, као и његова ћерка, својевремено ушао у други круг председничких избора 2002. године, а са Марин, иначе, има несугласице због ставова, због чега је и искључен из странке.