Makron: Biću glas nade; Le Pen: Vreme je da oslobodimo narod
PARIZ: Nezavisni centristički kandidat za predsednika Francuske Emanuel Makron obećao je da će biti „kandidat nade“ za Francusku i Evropu u odlučujućem, drugom krugu predsedničkih izbora protiv liderke krajnje desnice Marin Le Pen, koja je pozdravila „istorijski rezultat“ uz poruku da je u pitanju opstanak Francuske i da njena stranka Nacionalni front nudi francuskom narodu „veliku alternativu“.
Ovo je istorijski rezultat, prvi korak je napravljen. Vreme je da oslobodimo francuski narod od arogantne elite, rekla je ona sinoć sa širokim osmehom na licu, obraćajući se oduševljenim pristalicama u svom izbornom štabu u Enen-Bomonu, prenosi AFP.
Ko je Marin Le Pen?
Marin Le Pen, liderka francuskog desničarskog Nacionalnog fronta ima tvrdokoran stav o imigraciji ali je lično pokušala da delimično ublaži radikalno desničarsku politiku svoje stranke i njene kontroverzne stavove o strancima.
Zalaže se za automatsko izbacivanje nelegalnih imigranata uz smanjivanje broja legalnih migranata na 10.000 godišnje, zatvaranje „ekstremističkih džamija“ i davanje prioriteta Francuzima u dodeli socijalnih stanova.
U jednom trenutku, Nacionalni front se zalagao i za napuštanje evra, a onda je nedavno rekla da bi organizovala referendum o pitanju valute.
Najnovije, navela je da bi pokušala da ponovo ugovori članstvo Francuske u EU, a ako to propadne, održala bi referendum.
Pobornik je penzionisanja sa 60 godina i garantovanu 35-časovnu radnu nedelju, prenosi Bi-Bi-Si.
Nalazi se na čelu Nacionalnog fronta od 2011. godine, kada je mesto predsednice preuzela od svog oca Žan Mari Le Pena i u proteklih šest godina uspela je da poboljša rejting stranke, što je bilo posebno uočljivo na regionalnim izborima 2015. godine.
Pre nego što je došla na čelo stranke radila je kao advokat.
Marin Le Pen je i član Evropskog parlamenta, a zalaže se za pregovore o novoj EU posle čega bi usledio referendum.
Njenu predizbornu kampanju pratio je skandal oko finansiranja njenih savetnika u Evropskom parlamentu.
Obećala je potom preko potrebnu debatu o globalizaciji, proglasivši je otvorenom, a na kraju njenog govora intonirana je francuska nacionalna himna.
Predstavivši se kao „kandidatkinja naroda“, ona je svog protivkandidata Makrona opisala kao naslednika sadašnjeg socijalističkog predsednika Fransoa Olanda, zagovornika „divlje globalizacije“.
Le Pen se, inače, zalaže za izlazak Francuske iz EU, zaštitu francuskih granica, oštre mere protiv imigracije i isterivanje islamskih ekstremista.
S druge strane, Makron je pozvao na nacionalno jedinstvo protiv populističke kampanje Marin Le Pen, s kojom će se nadmetati u drugom krugu 7. maja, pozvavši na „nadu u Evropu umesto straha“.
On je izrazio želju da pridobije „što je moguće veću“ podršku pre odlučujućeg kruga glasanja za predsednika, zahvalivši svojim pristalicama na kampanji koja je „promenila kurs zemlje“, a zahvalio je i milionima Francuza koji su glasali za njega, prenosi AP.
Ko je Emanuel Makron?
Emanuel Makron, osnivač i lider nezavisnog pokreta „U marš!“, bivši je bankar koji se nikada dosad nije kandidovao na izborima, a bio je ekonomski savetnik sadašnjem predsedniku Fransoa Olandu i potom ministar ekonomije.
Na poziciji ministra, Makron (39) je ukinuo propise koji su do tada važili u nekim industrijskim sektorima i dozvolio da prodavnice duže rade nedeljom, navodi Bi- Bi- Si.
Radio je za socijalističku vladu, ali su mu se pojedini u levom krilu partije suprostavili.
Makron ima plan o javnim investicijama vredan 50 milijardi evra koji bi obuhvatio obuku za posao, prelazak sa uglja kao energetskog izvora na obnovljive izvore energije i modernizaciju infrastrukture.
Takođe predviđa značajna smanjenja poreza za korporacije i i više prostora za kompanije u pregovorima o 35-časovnoj radnoj nedelji.
Namerava da smanji stopu nezaposlenosti sa sadašnjih 9,7 na sedam odsto, ali i da zabrani upotrebu mobilnih telefona u školama za mlađe od 15 godina.
Makron sebe predstavlja kao „neprijatelja nacionalizma“ i kandidata „otvorene Francuske koja ima svoje interese - bezbednosne, ekonomske i socijalne, koje želi da brani, ali operiše u otvorenom svetu“.
Ovaj 39-godišnjak, koji se nikada do sada nije kandidovao na predsedničkim izborima, poznao je da postoji rasprostranjen gnev prema tradicionalnim partijama i obećao „nove promene“ u francuskoj politici.
Čuo sam sve sumnje, strahove i volju za promenom, To je i navelo francuski narod da odstrani dve velike partije koje vladaju već 30 godina. Ja želim da za 15 dana postanem vaš predsednik, predsednik celokupnog naroda Francuske, pred pretnjom nacionalista, predsednik koji štiti i gradi, poručio je on, prenose francuski mediji.
Žan-Mari Le Pen: Makron je „misteriozni kandidat“
Žan-Mari Le Pen, otac Marin Le Pen koja se kao kandidatkinja krajnje desnice kvalifikovala za drugi krug predsedničkih izbora, opisao je njenog glavnog takmaca Emanuela Makrona kao „misterioznog kandidata“, javljaju francuski mediji.
Pravi kandidat sistema je Emanuel Makron, koji je bio ministar Fransoa Olanda i Manuela Valsa, rekao je Žan-Mari Le Pen za francusku televiziju BFM.
On je nezavisnog centrističkog kandidata za predsednika Francuske opisao kao „misterioznog kandidata koji postiže uspeh onako maskiran i nasmejan“.
I Žan-Mari Le Pen, bivši predsednik stranke Nacionalni front je, kao i njegova ćerka, svojevremeno ušao u drugi krug predsedničkih izbora 2002. godine, a sa Marin, inače, ima nesuglasice zbog stavova, zbog čega je i isključen iz stranke.