Собрање изгласало-име државе Република Северна Македонија, честитке са свих страна
СКОПЉЕ: Македонско Собрања усвојило је данас двотрећинском већином Уставни закон са 81 гласом "за", чиме су прихваћени сви амандмани који произлазе из Преспанског споразума који је Македонија потписала са Грчком лане у јуну, и ново име државе је Република Северна Македонија.
Посланици ВМРО-ДПМНЕ нису учествовали на овом гласању, како је и у четвртак најавио лидер ове странке Христијан Мицковски, јер сматрају да са променом имена државе актуелна власт брише македонски идентитет.
Испред македонског Собрања у тренутку изгласавања уставних измена било је само неколико стотине демонстраната.
Седница је била одлагана prеthodna два дана због амандмана албанске опозиционе странке БЕСА којим је захтевано да се обрише реч „македонско“ у делу држављанства код етничких Албанаца.
Ипак је данас поподне постигнут споразум између македонске владе и посланика из редова БЕСА да у делу држављанства код Албанаца на македонском језику стоји „македонско“, на албанском, у преводу, „из Македоније“, док на енглеском „мацедониан“.
Одлука о промени уставног имена Македонија је била последњи услов Грчке на путу Македоније ка учлањењу у НАТО и отпочињању преговора са Европском унијом.
Преспански споразум у целости ће ступити на снагу након његове ратификације у грчком парламенту и након ратификације протокола о учлањењу Македоније у НАТО, такође у парламенту Грчке.
Овом одлуком македонског Собрања окончан је 27. годишњи спор између Македоније и Грчке, који је настао од стицања македонске независности.
Честитке за Северну Македонију, Османи загрлио Заева
Македонског премијера Зорана Заева први је загрлио и честитао му заменик премијер задужен за европска питања Бујар Османи, када је Собрање двотрећинском већином вечерас изгласало уставне измене, према којима се по Преспанском споразуму та држава сада зове Република Северна Македонија.
Османи је у сали Собрања седео до Заева, којем су потом честитали и остали министри и посланици који су својим гласовима омогућили измене Устава.
Влада МКД: Написали смо ново поглавље наше државности
Грађани Републике Македоније, преко представника у Собрању, вечерас су, прихватањем уставних измена, написали ново, историјско поглавље наше државности, саопштила је македонска влада након изгласавања уставних измена којим се потврђује ново име државе Република Северна Македонија.
"Ово је чин који говори о државничкој одговорности и снажном патриотизму зато што омогућава спровођење два најважнија државна интереса, а то су учлањење у НАТО и ЕУ. Посланици, имајући у виду интересе грађана, гласали су за споразум који омогућава међународно интегрисање и признање наше државе као суверене државе, са целовитим потврђивањем идентитетских посебности Македонаца и свих грађана који живе у њој", истиче се у саопштењу.
Влада у Скопљу указује да је остваривање ових бенефита произашло преко "прецизирање имена наше државе са географском одредницом - Република Северна Македонија".
Како се наводи, "македонски језик ће бити међународно признат у свим савезима. Наша химна, наша застава остају исте и заштићене. Наше држављанство ће бити македонско/грађанин Републике Северне Македоније".
"Данас смо отворили нову и перспективну будућност за све грађане наше државе. За мирну и безбедну земљу где Македонци, Албанци, Турци, Власи, Срби, Роми, Бошњаци и све остале етничке заједнице живети бољи и просперитетнији живот“, закључује се у саопштењу.
Заев честитао грађанима и посланицима на уставним изменама
Македонски премијер Зоран Заев, након што је Собрање вечерас изгласало уставне измене које произлазе из Преспанског споразума, на свом фејсбук профилу честитао је грађанима и посланицима због преузете одговорности.
"Честитам грађанима и посланицима што су преузели одговорност за уставне измене које нам омогућавају да отворимо врата НАТО и ЕУ за Републику Македонију", навео је он.
Заев је изразио захвалност генералном секретару НАТО Јенсу Столтнебергу због честитке коју му је упутио у телефонском разговору, и са којом, како је написао, "честита и свим грађанима земље овај историјски успех и нове перспективе које се отварају".
Мицкоски: Хитно расписати изборе за парламент и председника
Опозициона македонска странка ВМРО-ДПМНЕ затражила је вечерас хитно расписивање парламентарних избора и да буду одржани заједно са председничким.
"ВМРО-ДПМНЕ захтева распуштање парламента и сазивање ванредних парламентарних избора, заједно са председничким у складу са законским прописима. На овим изборима ВМРО-ДПМНЕ ће победити и воља народа ће бити испуњена", изјавио је лидер македонске опозиције Христијан Мицкоски Мицковски.
"ВМРО-ДПМНЕ учиниће све у будућности како би ова неправда (усвајање измена Устава у Собрању) била исправљена", рекао је Мицкоски, који сматра да се данас показало да Македонија коју води Зоран Заев губи и уколико остане на власт, Македонија ће изгубити на свим пољима.
Он је казао да грађани дају и одузимају власт.
"Зато су нам потребни избори где ће Заев пасти, а Македонија победити. Народ ће се изјаснити какву Македонију жели, Северну Македонију која је понижена или Македонију поносну, напредну и поштовану", закључио је Мицкоски.
Он се обратио медијима након усвајања амандмана у македонском Собрању о промени устава и имена државе у Република Северна Македонија.
Ципрас честитао на "успешном окончању ревизије устава БЈРМ"
АТИНА: Из кабинета грчког премијера Алексиса Ципраса вечерас је саопштено да је он "честитао колеги из Бивше Југословенске Републике Македоније (БЈРМ) Зорану Заеву на успешном окончању ревизије устава БЈРМ на бази Преспанског споразума", преноси АНА.
Грчка агенција подсећа да су "Грчка и БЈРМ потписале историјски споразум у јуну 2018, чиме су решиле питање које је дуго стајало између две земље" и да овај споразум "мора да буде ратификован у парламентима обе земље".
Столтенберг: Важан допринос стабилном, просперитетном региону
БРИСЕЛ: Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг, након што је у Скопљу Собрање изгласало уставне промене потребне за примену Преспанског споразума са Грчком о измени имена земље у Република Северна Македонија, упутио је вечерас на Твитеру честитку премијеру Зорану Заеву.
"НАТО снажно подржава пуну примену споразума, који представља важан допринос стабилном и просперитетном региону", поручио је Столтенберг путем ове друштвене мреже.
Могерини и Хан честитали Македонији уставне измене
БРИСЕЛ: Шефица дипломатије ЕУ Федерика Могерини и комесар за приступне преговоре Јоханес Хан честитали су вечерас Македонији на усвојеним уставним изменама, потребним за примену Пресапанског споразума са Грчком о имену земље.
“Честитамо Парламенту на изгласавању уставних измена. То је важан корак у имплементацији историјског Преспанског споразума”, наводе у заједничком саопштењу Могерини и Хана.
Званичници ЕУ оцењују да су македонску политички лидери и грађани показали одлучност да искористе “јединствену и историјску” прилику за решавање једног од “најстаријих проблема у региону” и да одлучно крену напред путем ЕУ.
“ЕУ снажно подржава овај споразум који је пример за помирење у региону и целој Европи”, истакли су Могерини и Хан.
У ЕУ напомињу да у ишчекивању пуне примене Преспанског споразума, постигнутом између Атине и Скопља о будућем имену некадашње југословенске републике Македоније, Унија наставља да у потпуности подржава Македонију у оставаривању њеног стратешког циља ЕУ интеграција.
Мас и Кнајсел: Историјска одлука македонског Собрања
БЕЧ: Министри иностраних послова Немачке и Аустрије, Хајко Мас и Карин Кнајсел, поздравили су вечерас одлуку македонског парламента о примени споразума Скопља и Атине о имену македонске државе.
"Решење спора око имена се налази у финалној фази. Рачунам на то да ће сада и грчки парламент прихватити договор, како би онда земља Северна Македонија могла брзо приступити НАТО и отворити приступне преговоре са ЕУ. Спор око имена је више од 27 година био препрека у односима Атине и Скопља", истакао је Мас у саопштењу.
Он је нагласио да су премијери Алексис Ципрас и Зоран Заев предузели огромне напоре да реше овај конфликт.
"Они су дали охрабрујући пример како истрајним радом и политичком храброшћу у дипломатији може да се дође до успеха. То упућује и охрабрујући сигнал целом региону", рекао је Мас.
Шефица аустријске дипломатије Карин Кнајсел наглашава да "одлука у македонском парламенту може, без претеривања, бити оцењена као историјска".
Она је истакла да је тиме предузет одлучујући корак у решавању спора са Грчком.
"Честитам влади, посланицима и целом становништву. Овим је превазиђена значајна препрека на путу даљег учвршћења земље у европске институције", сматра Кнајсел.
Истовремено је изразила наду да ће споразум моћи ускоро да ступи на снагу и да приступни преговори могу бити започети у јуну.
Изразила је уверење да ће влада у Скопљу наредних месеци наставити да корачак одлучним путем реформи.
"Реформе морају бити настављене у правосуђу, борби против организованог криминала и корупције, као и у области јавне администрације и обавештајних служби и служби безбедности", констатовала је шефица аустријске дипломатије.
Курц: Велики корак напред у приближавању С. Македоније ЕУ
БЕЧ: Аустријски канцелар Себастијан Курц поздравио је вечерас одлуку македонског парламента о прихватању споразума за решавање спора око имена државе.
Курц је, преко твитера, нагласио да је прихватање промене Устава веома охрабрујућа одлука.
Истакао је да се ради о огромном кораку напред у процесу приближавања Републике Северне Македоније ЕУ.
Изразио је наду да ће ово бити позитиван сигнал целом региону.
"ЕУ није потпуна док све земље Западног Балкана не буду приступиле", нагласио је Курц.
Аустријски министар за европска питања Гернот Блимел честитао је македонском премијеру Зорану Заеву на његовом великом успеху.
"То је снажан сигнал за цео регион. Надамо се брзој ратификацији од стране Грчке", поручио је он.
Европска перспектива је, према Блимелу, најбољи подстрек за реформе на Балкану.
Истакао је да је важно да ЕУ одржи своје обећање и започне приступне преговоре са Скопљем у јуну.
Бушати: Албанци опет одлучујући фактор, Баша: Ка консолидацији
ТИРАНА: Одлазећи албански министар спољних послова Дитмир Бушати и лидер водеће Демократске партије Албаније Љуљзим Баша честитали су вечерас властима у Скопљу то што је Собрање изгласало уставне промене потребне за примену Преспанског споразума са Грчком о измени имена земље у Република Северна Македонија.
АТА преноси да је Бушати поручио да је "овај глас јасно показао државништво којим се отвара пут ка НАТО и ЕУ".
"Допринос албанских политичких странака још једном се показао као одлучујући фактор. Честитке!", навео је Бушати.
Наводи се да је Баша гласање у Собрању назвао "историјским кораком ка консолидацији у региону".
"Поздрављам изгласавање уставних промена у парламенту Северне Македоније", навео је Баша.
Приштина честита Скопљу, истичу заслуге албанских посланика
ПРИШТИНА: Политички лидери у Приштини честитали су вечерас званичном Скопљу и премијеру Зорану Заева усвајање уставних измена о промени имена земље у Република Северна Македонија, истичући заслуге албанских посланика у Собрању за доношење те одлуке.
Косовски председник Хашим Тачи је на Фејсбуку написао да је Македонија направила велики корак напред, отварајући перспективу политичкој стабилности, наставку реформи и интеграцији земље у северо-атланске институције, преноси РТК2.
"Њихова одлука није била нимало лака, ни популистичка, али је била праведна одлука, која превазилази партијске интересе за државу и њене грађане. 2019. година треба да буде година великих одлука и за Косово, година када ће се окончати вековни конфликт између Косова и Србије, постизањем свеобухватног споразума”, написао је Тачи на фејсбуку.
Председник скупштине Кадри Весељи је оценио да ће ова одлука Собрања убрзати процес учлањења у НАТО свих земаља региона и захвалио се албанским посланицима који су дали значајан допринос у доношењу ове одлуке.
"Ова одлука даје зелено светло интеграцијама ове пријатељске државе и убрзава, не само њено учлањење у НАТО, него и свих земаља региона. Овим гласом се осигурава мир у целом региону. Велика заслуга и захвалност припада албанским посланицима који су унапредили овај процес", написао је Весељи.
Као велики корак за Македонију ову одлуку је оценио и премијер Рамуш Харадинај, који је честитао премијеру Зорано Заеву "на прозападној визији" и Албанцима у Македонији, који "су имали кључну улогу у овим променама".
Он је додао да је "овај значајан догађај за Западни Балкан, нада да наш регион иде ка трајном миру".