Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Ко су добитници, а ко губитници избора у Америци?

07.11.2018. 17:18 17:22
Пише:
Фото: pixabay.com

ВАШИНГТОН: Избори за Конгрес у САД су завршени, Представнички дом ће добити демократску већину, док ће републиканци америчког председника Доналда Трумпа задржати контролу над Сенатом.

Конгрес су досад контролисали републиканци. У Сенату су имали тесну већину (51 сенатор према 49 демократских), а већу у Представничком дому (236 заступника према 193 демократских, уз шест празних места).



Процене су да ће демократе добити 229 места, а републиканци 206 у Представничком дому. 



Победа демократа највећа је од 2010, када су републиканци у мандату председника Барака Обаме уграбили 64 заступничка места.



Ко су добитници, а ко губитници ових избора?



Демократе су нађачали републиканце, пише "Вашингтон пост", пренео је Indеx.hr.



Републиканци ће резултате избора протумачити као изједначен однос снага јер су успели да задрже Сенат. 



Избор сенаторских места која су била отворена на овим изборима (35 од 100) од почетка је далеко више ишао на руку републиканцима него демократима. 



Представнички дом одлази у руке демократа, што је велик успех како год на то гледали. Сада су равноправан део законодавне власти у Вашингтону.



Ненси Пелоси могла би постати најмоћнија америчка политичарка након победе демократа.



Шеф већине у Представничком дому Конгреса заправо је трећа особа у држави након председника и потпредседника. Са 78 година Пелоси има искуство на тој дужности коју је обављала од 2007. до 2010, отежавајући завршетак мандата Џорџа Буша.



Постане ли челница Представничког дома, Пелоси је обећала пакао Трампу који је назвао синоћ још пре него су пребројани сви гласови. 



Будући да Представнички дом гласа за нацрте закона Беле куће, Пелоси ће моћи на челу своје већине блокирати републиканске предлоге закона попут нове реформе пореза или изградње противмигрантског зида на мексичкој граници.



Мич Меконел, најдуговечнији амерички сенатор је на челу Кентакија већ 33 године. И даље ће остати вођа републиканаца у Сенату, а додатни бонус му је то што је његова демократска противкандидаткиња Ајми Мекграт изгубила у шестом округу у Кентакију. 



Џон Џејмс, републикански кандидат за сенатора Мичигена тесно је изгубио од Деби Стебно, али је успео да смањи заостатак с 20 на само седам бодова. Овај афроамерички ратни ветеран и бизнисмен требало би да се кандидује и на идућим изборима.



Демократкиње Рашида Тлаиб и Илхан Омар постале су прве муслиманке у америчком Конгресу. Деб Халанд и Шарис Дејвидс, такође, демократкиње, прве су Американке индијанског порекла изабране у Конгресу. Џаред Полис из Колорада постао је први гувернер хомосексуалац. Он и његов партнер имају двоје ђеце, тако да је Полис и први хомосексуални родитељ у Конгресу.



На Флориди је усвојен четврти амандман, који враћа право гласа осуђеним криминалцима. Око девет одсто гласача у Флориди су криминалци, а већина њих је расне мањине. Ова одлука могла би променити изборе у корист демократа у годинама које долазе, наводи Indеx.hr.



Међу губтиницима се нашао Бето Орурке, који је био демократски кандидат за Сенат из Тексаса. 



Током кампање постао је национална звезда прогресивне левице, но изгубио је од републиканца Теда Круза. На Оруркеову кампању потрошено је рекордних 70 милиона долара. Ипак, Орурке је прикупио рекордних 70 милијуна долара, а унаточ поразу, избори су били врло тесни - с 94 одсто пребројаних гласова, имао је само 3 одсто гласова мање од Круза.



"То је економија, будало" предизборна је досетка Била Клинтона из 90-их који је отада ушла у амерички политички лексикон као аргумент да је економија примарна тема која брине гласаче и која ће одлучити о изборним победницима. 



Међутим, ови избори за Конгрес доказали су да није тако. Иако је стопа незапослености на само 3.7 одсто, а осам од 10 Американаца сматра да је економија у добром стању, владајућа странка изгубила је доњи дом парламента.



"Вашингтон пост" пише како се може рећи да је Трампова стратегија против мигрантских каравана била "ружна, али вероватно имала резултате". Но није се чинило као да превише жели спасити Представнички дом. Излазне анкете показале су како око половине бирача сматра Трампову реторику "превише тешком".



Трампов човек Брет Кавано је пре месец дана изабран за судију Врховног суда, упркос оптужбама за сексуално злостављање из 1982. за које га је оптужила професорка Кристин Блејси Форд.



Сенатори су избор Кавано изгласали с 50 према 48. Између осталих, против су гласали сенатор Индиане Џо Донели и сенаторка Северне Дакоте Хајди Хеиткамп. Обоје су изгубили изборе.



С друге стране, победнички пример који је гласао за Каванао је сенатор Западне Вирџиније Џо Маншин. Он је освојио изборе у "најтрамповској америчкој савезној држави".



Није само Орурке изгубио битку за Сенат. Ендрју Џилум није успео да постане гувернер Флориде. Стејси Абрамс вероватно је изгубила утрку за гувернера Џорџије, док Ренди Брајс из Висконсина није успео да уђе у Конгрес.

Пише:
Пошаљите коментар