Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ko su dobitnici, a ko gubitnici izbora u Americi?

07.11.2018. 17:18 17:22
Piše:
Foto: pixabay.com

VAŠINGTON: Izbori za Kongres u SAD su završeni, Predstavnički dom će dobiti demokratsku većinu, dok će republikanci američkog predsednika Donalda Trumpa zadržati kontrolu nad Senatom.

Kongres su dosad kontrolisali republikanci. U Senatu su imali tesnu većinu (51 senator prema 49 demokratskih), a veću u Predstavničkom domu (236 zastupnika prema 193 demokratskih, uz šest praznih mesta).



Procene su da će demokrate dobiti 229 mesta, a republikanci 206 u Predstavničkom domu. 



Pobeda demokrata najveća je od 2010, kada su republikanci u mandatu predsednika Baraka Obame ugrabili 64 zastupnička mesta.



Ko su dobitnici, a ko gubitnici ovih izbora?



Demokrate su nađačali republikance, piše "Vašington post", preneo je Index.hr.



Republikanci će rezultate izbora protumačiti kao izjednačen odnos snaga jer su uspeli da zadrže Senat. 



Izbor senatorskih mesta koja su bila otvorena na ovim izborima (35 od 100) od početka je daleko više išao na ruku republikancima nego demokratima. 



Predstavnički dom odlazi u ruke demokrata, što je velik uspeh kako god na to gledali. Sada su ravnopravan deo zakonodavne vlasti u Vašingtonu.



Nensi Pelosi mogla bi postati najmoćnija američka političarka nakon pobede demokrata.



Šef većine u Predstavničkom domu Kongresa zapravo je treća osoba u državi nakon predsednika i potpredsednika. Sa 78 godina Pelosi ima iskustvo na toj dužnosti koju je obavljala od 2007. do 2010, otežavajući završetak mandata Džordža Buša.



Postane li čelnica Predstavničkog doma, Pelosi je obećala pakao Trampu koji je nazvao sinoć još pre nego su prebrojani svi glasovi. 



Budući da Predstavnički dom glasa za nacrte zakona Bele kuće, Pelosi će moći na čelu svoje većine blokirati republikanske predloge zakona poput nove reforme poreza ili izgradnje protivmigrantskog zida na meksičkoj granici.



Mič Mekonel, najdugovečniji američki senator je na čelu Kentakija već 33 godine. I dalje će ostati vođa republikanaca u Senatu, a dodatni bonus mu je to što je njegova demokratska protivkandidatkinja Ajmi Mekgrat izgubila u šestom okrugu u Kentakiju. 



Džon Džejms, republikanski kandidat za senatora Mičigena tesno je izgubio od Debi Stebno, ali je uspeo da smanji zaostatak s 20 na samo sedam bodova. Ovaj afroamerički ratni veteran i biznismen trebalo bi da se kandiduje i na idućim izborima.



Demokratkinje Rašida Tlaib i Ilhan Omar postale su prve muslimanke u američkom Kongresu. Deb Haland i Šaris Dejvids, takođe, demokratkinje, prve su Amerikanke indijanskog porekla izabrane u Kongresu. Džared Polis iz Kolorada postao je prvi guverner homoseksualac. On i njegov partner imaju dvoje đece, tako da je Polis i prvi homoseksualni roditelj u Kongresu.



Na Floridi je usvojen četvrti amandman, koji vraća pravo glasa osuđenim kriminalcima. Oko devet odsto glasača u Floridi su kriminalci, a većina njih je rasne manjine. Ova odluka mogla bi promeniti izbore u korist demokrata u godinama koje dolaze, navodi Index.hr.



Među gubtinicima se našao Beto Orurke, koji je bio demokratski kandidat za Senat iz Teksasa. 



Tokom kampanje postao je nacionalna zvezda progresivne levice, no izgubio je od republikanca Teda Kruza. Na Orurkeovu kampanju potrošeno je rekordnih 70 miliona dolara. Ipak, Orurke je prikupio rekordnih 70 milijuna dolara, a unatoč porazu, izbori su bili vrlo tesni - s 94 odsto prebrojanih glasova, imao je samo 3 odsto glasova manje od Kruza.



"To je ekonomija, budalo" predizborna je dosetka Bila Klintona iz 90-ih koji je otada ušla u američki politički leksikon kao argument da je ekonomija primarna tema koja brine glasače i koja će odlučiti o izbornim pobednicima. 



Međutim, ovi izbori za Kongres dokazali su da nije tako. Iako je stopa nezaposlenosti na samo 3.7 odsto, a osam od 10 Amerikanaca smatra da je ekonomija u dobrom stanju, vladajuća stranka izgubila je donji dom parlamenta.



"Vašington post" piše kako se može reći da je Trampova strategija protiv migrantskih karavana bila "ružna, ali verovatno imala rezultate". No nije se činilo kao da previše želi spasiti Predstavnički dom. Izlazne ankete pokazale su kako oko polovine birača smatra Trampovu retoriku "previše teškom".



Trampov čovek Bret Kavano je pre mesec dana izabran za sudiju Vrhovnog suda, uprkos optužbama za seksualno zlostavljanje iz 1982. za koje ga je optužila profesorka Kristin Blejsi Ford.



Senatori su izbor Kavano izglasali s 50 prema 48. Između ostalih, protiv su glasali senator Indiane Džo Doneli i senatorka Severne Dakote Hajdi Heitkamp. Oboje su izgubili izbore.



S druge strane, pobednički primer koji je glasao za Kavanao je senator Zapadne Virdžinije Džo Manšin. On je osvojio izbore u "najtrampovskoj američkoj saveznoj državi".



Nije samo Orurke izgubio bitku za Senat. Endrju Džilum nije uspeo da postane guverner Floride. Stejsi Abrams verovatno je izgubila utrku za guvernera Džordžije, dok Rendi Brajs iz Viskonsina nije uspeo da uđe u Kongres.

Piše:
Pošaljite komentar