Кина отказала трговинске преговоре са САД
ЊУЈОРК/ПЕКИНГ: Кина је отказала планиране трговинске преговоре са САД и наредне недеље неће послати вицепремијера Лиуа Хеа у Вашингтон, објавио је "Волстрит џурнал" позивајући се на неименоване изворе.
Ројтерс преноси да је амерички лист објавио да је кинеска државна делегација средњег нивоа требало да отпутује за Вашингтон уочи Лиуове посете, али да се од тог путовања сада одустало.
Агенција подсећа да је протекле недеље Кина додала 60 милијарди долара вредне америчке производе на листу робе која подлеже увозним тарифама. То је одговор на тарифе које су САД увеле на кинеску робу у вредности од 200 милијарди долара и које би требало да ступе на снагу у понедељак, 24. септембра.
АП је протекле недеље оценио да ће овај потез администрације америчког председника Доналда Трампа заоштрити трговински конфликт између две највеће економије света и поскупети производе за широку потрошњу, од ручних торбица до гума за бицикле.
На почетку ће тарифе износити десет одсто, а од 1. јануара 2019. године биће повећане на 25 процената, извештава агенција АП. Трамп је већ увео царине од 25 одсто на 50 милијарди долара вредан увоз из Кине, на шта је Пекинг узвратио увођењем тарифа на америчку робу, између осталог и на соју, што је по оцени АП био "пуцањ" у председникове присталице у америчком пољопривредном региону.
Амерички председник је запретио и додатним "подизањем улога" ако Пекинг донесе одлуку о мерама одмазде, наводећи да ће се на мети царина наћи још додатних 267 милијарди долара кинеског увоза. Тиме би се укупан износ повећао на 517 милијарди долара, што практично "покрива" готово све производе које Кина продаје САД.
Суоснивач кинеске платформе за онлајн трговину "Алибаба" Џек Ма упутио је истовремено озбиљно упозорење у вези са трговинским ратом између САД и Кине, који ће, по његовом мишљењу, потрајати и имати веће последице него што већина људи мисли.
Блумберг је пренео да би, према председнику компаније "Алибаба", спор могао да потраје 20 година и да се настави и после Трамповог мандата, јер се две највеће економске силе на свету боре за глобалну превласт.