Кина: Један од најбољих универзитета укинуо тест енглеског као услов за диплому
ПЕКИНГ: Један од најбољих универзитета у Кини укинуо је тестове из енглеског као предуслов за дипломирање, што је поново подстакло дебату о улози овог светског језика у образовном систему земље, преноси CNN.
Универзитет Сијан Ђаотонг, у главном граду провинције Шанси, саопштио је да студенти више неће морати да полажу национални стандардизовани тест из енглеског, нити било које друге испите из енглеског, да би могли да добију диплому.
Најава је изазвала расправу на друштвеним мрежама, а многи су похвалили одлуку и позвали више универзитета да учине исто, наводи CNN.
Полагање теста из енглеског језика, националног стандардизованог испита који је први пут одржан 1987. године, деценијама је био услов за дипломирање на већини кинеских универзитета, иако власти то никада нису прогласиле обавезним.
Ова пракса је подвлачила значај који кинески универзитети придају енглеском, доминантном светском академском и научном језику, посебно када се у прошлости изолована и осиромашена Кина отварала према свету након турбуленција за време власти Мао Цедунга.
Последњих година, неки универзитети су умањили значај енглеског, било заменом националног теста из енглеског на факултетима сопственим испитима или као у случају универзитета Сијан Ђаотонг потпуним избацивањем квалификационог испита из енглеског као критеријума за дипломирање, наводи CNN.
Ис this препаратион фор а цомплете децоуплинг фром the #Western world ор препаратион фор #war?
There ис ан online цирцулатинг нотице фром #China's Xi'an Јиаотонг University статинг that партиципатион ин ор passing English exams will но лонгер бе а requirement фор градуатион анд… pic.twitter.com/AVGvr9JNle
— Инцонвениент Truths by Jennifer Зенг 曾錚真言 (@jenniferzeng97) Септембер 20, 2023