Kina: Jedan od najboljih univerziteta ukinuo test engleskog kao uslov za diplomu
PEKING: Jedan od najboljih univerziteta u Kini ukinuo je testove iz engleskog kao preduslov za diplomiranje, što je ponovo podstaklo debatu o ulozi ovog svetskog jezika u obrazovnom sistemu zemlje, prenosi CNN.
Univerzitet Sijan Đaotong, u glavnom gradu provincije Šansi, saopštio je da studenti više neće morati da polažu nacionalni standardizovani test iz engleskog, niti bilo koje druge ispite iz engleskog, da bi mogli da dobiju diplomu.
Najava je izazvala raspravu na društvenim mrežama, a mnogi su pohvalili odluku i pozvali više univerziteta da učine isto, navodi CNN.
Polaganje testa iz engleskog jezika, nacionalnog standardizovanog ispita koji je prvi put održan 1987. godine, decenijama je bio uslov za diplomiranje na većini kineskih univerziteta, iako vlasti to nikada nisu proglasile obaveznim.
Ova praksa je podvlačila značaj koji kineski univerziteti pridaju engleskom, dominantnom svetskom akademskom i naučnom jeziku, posebno kada se u prošlosti izolovana i osiromašena Kina otvarala prema svetu nakon turbulencija za vreme vlasti Mao Cedunga.
Poslednjih godina, neki univerziteti su umanjili značaj engleskog, bilo zamenom nacionalnog testa iz engleskog na fakultetima sopstvenim ispitima ili kao u slučaju univerziteta Sijan Đaotong potpunim izbacivanjem kvalifikacionog ispita iz engleskog kao kriterijuma za diplomiranje, navodi CNN.
Is this preparation for a complete decoupling from the #Western world or preparation for #war?
There is an online circulating notice from #China's Xi'an Jiaotong University stating that participation in or passing English exams will no longer be a requirement for graduation and… pic.twitter.com/AVGvr9JNle
— Inconvenient Truths by Jennifer Zeng 曾錚真言 (@jenniferzeng97) September 20, 2023