Универзитет у Београду прославио 215 година постојања
БЕОГРАД: Свечана академија поводом 215 година постојања Универзитета у Београду (УБ), одржана је данас у дворишту Ректората - Капетан Мишиног здања пред великим бројем колега, гостију, пријатеља.
Програм у атријуму београдског универзитета је почео државном химном ”Боже правде” у акапела извођењу мецосопрана Наташе Рашић, која је извела и академску химну ”Гаудеамус” уз пратњу пијанисткиње Добриле Миљковић.
Ректор Универзитета у Београду, професор др Владан Ђокић је истакао да са поносом обележавају значајан јубилеј 215 година и приметио да таква свечаност подразумева да се истакну резултати и успеси једне такве институције.
Ђокић је нагласио да се од оснивања Велике школе просветитеља Доситеја Обрадовића 1808. године, Србија окреће европским просветитељским идеалима, и оценио да је улога Универзитета данас у друштву трајна и променљива.
"Универзитет се прилагођава друштву и опире се променама, одликује га критичко мишљење и демократизација знања. И данас Универзитет у Београду се темељи на свим оним вредностима које је чврсто поставио Доситеј Обрадовић", навео је ректор.
Он је додао да је јубилеј од 215 година нажалост наишао у времену које ће остати трајно упамћено због незамисливих трагичних догађаја које су овог маја задесиле Србију, управо у основној школи, дакле у срцу образовања.
Додао је да му се чини да због те трагедије као да расте неповерење према школи.
Председник Српске академије науке и уметности (САНУ) др Зоран Кнежевић је оценио да је Универзитет једна од тековина без које се не може замислити модерно друштво, јер је то спој науке, знања и уметничког стваралаштва, као прави чувар културе, уметности, научног наслеђа Србије.
Кнежевић је изразио наду да ће Универзитет и након успешних 215 година наставити да баштини све најбоље вредности које поседује.
Преко видео линка упућена је и честитка председника "Цирцле У" професора др Винсента Блондеа, да би онда говор одржала и министарка просвете Славица Дукић Дејановић.
Она је нагласила да је значај УБ вишеструк, да преноси знање генерацијама, деценијама, вековима, и да као установа представља заједницу ученика и учитеља, те да је образовање младих неопходно за квалитетније вођење друштвеног живота.
Министарка просвете је истакла да се УБ налази међу 400 најбољих установа високог образовања у свету, што је велики напредак, јер је прошлих година био између 400. и 500. места.
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић је нагласила да је УБ значајан за заједницу, друштво, али пре свега студенте и оне младе који тек долазе на сцену високог образовања.
"Универзитет у Београду јесте темељ нашег образовања будућности, културног наслеђа, очување нашег идентитета. Сви истраживачи су изузетно неопходни и драгоцени на нашим универзитетима који су важна карика не само наше прошлости, већ и будућности", закључила је Беговић.
Емитован је документарни филм ”215 година Универзитета у Београду” од 15 минута, а мултимедијална прослава се наставила химном ”Востани Сербије” (уживо, вокал и клавир), уз проглашење студената генерације свих факултета УБ, уручење признања студентима - ауторима најбољих радова.
Студенткиња Марија Радиша са Фармацеутског факултета награђена је за најбољи научно-истраживачки и стручни рад студената УБ у 2022. са групације Медицинских наука.
Уследило је уручење повеља професорима емеритусима УБ и музичке нумере ”Ел пано Моруно” Мануела де Фаље и ”Хабанера” из опере "Кармен" композитора Жоржа Бизеа.