КАНЦЕРОГЕНИ ДИМ ИЗ ОСИЈЕКА СЕ ШИРИ КИЛОМЕТРИМА Да ли Србији прети опасност
Велики пожар, који је захватио фабрику пластике "Драва Интернатионал" на само 40-ак километара од Србије, у Осијеку, натерао је све грађане тог места у домове, а увелико им стижу поруке да исте не напуштају због изузетно лошег квалитета ваздуха, који је загадила изгорела пластика.
Пожар је у поменутој фабрици избио око 40 минута иза поноћи и у његовом гашењу учествује 100 ватрогасаца. Како преносе тамошњи медији узрок пожара није познат, а његово гашење би могло да траје данима, будући да дува ветар, који отежава гашење изузетно запаљивог материјала.
- Температура која се ствара је невероватна, једноставно речено грозна, не може да се приђе на више од 30 метара јер се опрема на нама топи. За сада смо сви живи и здрави, али ово је пакао. Нема друге речи. Овакво нешто још нисам видео - рекао је Борис Бањан, заменик заповедника Јавне ватрогасне службе Осијек.
Према прогнозама угледног хрватског токсиколога проф. др. Фрања Плавшића, гашење пожара неће решити проблем загађености.
- Проблем нису само гасови већ и честице које се на тлу могу таложити јако дуго. Диоксини и дибензодиоксини могу се задржати годинама на пољима, вртовима који онда постају неадекватни за упорабу односно узгој хране за људе и стоку - упозорава проф.др. Плавшић.
Густи црни дим већ су пријавили у насељу Винковци, које се од Осијека налази 43 километара, али и код Кешинаца близу Ђакова, око 30 километара од Осијека! Имајући у виду то да се на тој раздаљини већ увиђа дим и његова штетност, упитали смо стручњаке, да ли је и у којој количини могуће да то загађење дође и на наше улице, као И на који начин да се заштитимо.
Како каже др Драгана Ђорђевић, научна саветница у ИХТМ (Институту за хемију и металургију), загађење се ваздухом може ширити стотинама па и хиљадама километара.
- Опасно је зато што је у питању сагоревање пластике приликом чега се ослобађа велики број токсичних хемијских једињења. Пластика такође садржи пуниоце и адитиве, који се том приликом отпуштају у атмосферу, тако да је то врло компликована ситуација и врло лоша по загађење ваздуха и његов квалитет. Једино што можемо је да пратимо ситуацију. Ако би се хемијски урадила анализа честица које пристижу и ако би се идентификовала једињења у тим честицама онда бисмо могли да утврдимо да ли је и колико утицаја било по наш ваздух, након тог пожара - каже она за Мондо и додаје да на ту загашеност утиче ветар и његова брзина.
Коментар поводом овог инцидента је дао и Бојан Симишић из “Еко страже”.
- Када гори пластика ослобађају се канцерогоне материје, тако да тај дим јесте угрожавајући за здравље популације. Цело јутро дува јак ветар, који иде према Сремској Митровици, Шапцу и Лозници. Не мора да значи да то захтева хитну интеракцију, али баш због оваквих ситуација треба да имамо систем, који обавештава грађане о евентуалној угрожености, јер ми се чини да информације од значаја за јавно здравље до нас стижу касно - каже Симишић.
Према подацима до којих се може доћи на страницама за мерење квалитета ваздуха, он је у Сремској Митровици тренутно слабог квалитета.
Квалитет ваздуха је генерално прихватљив за већину особа. Међутим, осетљиве особе могу да осете мање до умерене симптоме од дуже изложености, стоји у образложењу.
Када су у питању Лозница и Шабац, ситуација је иста. Како наводе из БАТУТ-а, у престоници нема искакања од уобичајеног квалитета ваздуха.
- У Београду нису поремећени параметри који се тичу квалитета ваздуха, стање је уобичајено - рекли су у Батуту.
(K1infor.rs)