Кабул добио дојаве да је Иран мучио авганистанске мигранте
ХЕРАТ: Авганистанске власти трагају за десетинама авганистанских миграната након што су добиле дојаве да су их ирански граничари мучили и бацали у реку која разграничава Иран и Авганистан, пренео је Ројтерс.
Ово би могло изазвати дипломатску кризу између Ирана и Авганистана у време када је због пандемије коронавируса почео масовни егзодус авганистанских миграната из Ирана, а многи од њих су били позитивни на тестирању, додаје британска агенција.
Из Ирана, глобалог жаришта коронавируса, у западну авганистанску провинцију Херат свакодневно прелази до 2.000 Авганистанаца.
Министарство спољних послова Авганистана саопштило је у суботу да је покренута истрага, а један високи функционер председничке палате у Кабулу рекао је да је процењено како је најмање 70 Авганистанаца, који су покушали да уђу у Иран из Херата, претучено и гурнуто у реку Харируд, додаје Ројтерс.
Абас Мусави, портпарол иранског министарства спољних послова, каже да се "инцидент" догодио на авганистанском тлу.
"Граничари Исламске Републике Иран негирали су било какве догађаје на тлу наше земље", рекао је Мусави.
Ројтерс наводи да су лекари у окружној болници Херат примили тела неколико авганистанских миграната, а неки од њих били су утопљени.
"До сада је пет тела пребачено у болницу, а јасно је да је четворо њих умрло услед дављења", рекао је Ареф Џалали, шеф Окружне болнице Херат.
Талибански милитанти, који се боре да збаце авганистанску владу, саопштили су да би Иран требало да покрене истрагу о убиствима и "строго казни починитеље".
"Сазнали смо да су ирански граничари мучили 57 Авганистанаца који су путовали у Исламску Републику Иран због посла, а касније су брутално убили њих 23”, навели су талибани у саопштењу, преноси даље Ројтерс.
Британска агенција наводи и да авганистански званичници кажу да ово није први пут да иранска полиција, која чува границу, убија Авганистанце.
Најмање 541 особа оболела од корона вируса у Авганистану долази из провинције Херат, где је забележено 13 смртних случајева, при чему већину чине повратници из Ирана, рекао је Рафик Ширзад, портпарол министарства здравља у Херату.