ЈОРГОС КАНЕЛАКИС: На Криту авокадо заменио поморанџе
Обилазећи Крит примећујемо да су поља маслина, наранџи, лимуна и винограда чучаваца по којима је чувен, испресецана једном новом културом - авокадом, свемоћном биљком 21. века која је толико тражена и добро плаћена да у Хањи и осталим местима овог прелепог грчког острва полако преузима примат над неким слабије плаћеним културама.
Наш домаћин на Криту Јоргос Канелакис каже да многи његови суграђани из Хање сада увелико саде авокадо на некадашњим плантажама наранџе јер је много исплативије.
- Моја сестра, брат и ја имамо плантаже са стаблима банане, лимуна, наранџе а сада и авокада, то нам је додатни приход јер се бавимо и туризмом. Ми смо последњих година као и већина становника Хање пренаменили своја имања, односно уместо дрвећа поморанџе сада расте авокадо јер је исплативији на тржишту. Откупна цена поморанџе је око 0,70 центи, док килограм авокада на велико достиже цену и од 3,60 евра - објашњава Јоргос Канелакис водећи нас кроз своју плантажу авокада.
Јоргос бере добро познате зелене плодове нудећи нам да омиришемо критски авокадо чије га „органолептичке карактеристике”, како кажу експерти, чине изузетно конкурентним на тржишту, а срећом на овом грчком острву клима је идеална за омиљено воће нутрициониста.
- У Хањи су клима и земљиште идеални за узгој авокада. Зато наш авокадо има посебан укус и веома хранљиве састојке и по томе је и познат у Европи - каже Јоргос Канелакис чији се авокадо углавном извози на тржишта централне и северне Европе. Процењује се да се данас око 90 одсто авокада произведеног у Грчкој узгаја на западном Криту, углавном у Хањи. Једини проблем је то што је стабло авокада врло осетљиво, те уме нагло да пропадне а да се не зна узрок.
- Стаблу авокада треба од три до пет година да израсте и крене да даје прве плодове. И таман кад то дочекате појаве се мишеви. Довољно је да једном грицну плод и он је уништен, не можете га употребити нити продати. Зато ми на плантажама држимо мачке које чувају наш авокадо - објашњава Јоргос док се око његових ногу мазе маце очекујући награду за свој тежак рад на имању, вероватно у виду хране. Иначе, цица-маце су нас уредно пратиле кроз целу плантажу надгледајући сваки наш покрет.
Домаћин нам открива да су први усеви авокада у региону основани још 1960-их, али да је тек последњих година нагло порасла производња због високе цене авокада и ниске цене агрума, али и разних болести које су задесиле ово воће те је авокадо временом заиста заменио плантаже наранџи, те се надају да ће једног дана досећи Шпанију која доминира у Европи у производњи овог воћа или Мексико који је највећи произвођач авокада у свету.
Али свака прича губи смисао ако овај критски авокадо окупан сунцем нема тај специфичан укус за који Европа издваја евро више, стога одмах ту на плантажи скидамо танку зелену кору и грицкамо најпопуларнију воћку 21. века а она одговара задатку и пуни уста том здравом, фином масноћом и слашћу којој недостаје само мало соли, неки хлепчић а можда и комплет салата. Иначе, Крићани су имали сјајну идеју да по узору на популарну грчку салату направе авокадо салату која би још више популарисала ову културу али и генерално гастротуризам Крита. Ко зна, можда ћемо следеће године писати о авокадо салати с Крита, или, како то бескрајно шармантно каже наш домаћин и његови сунородници авокаНдо јер они тако изговарају назив ове воћке будућности.
Текст и фото: Снежана Милановић