Истиче рок за суочавање са прошлошћу у Хрватској
ЗАГРЕБ: Први дан марта је рок да владина Комисија за суочавање с прошлошћу премијеру Андреју Пленковићу достави препоруке за оно што је његова влада назвала “суочавање с последицама владавине недемократских режима”.
Део стручне и шире јавности ово тело сматра сувишним, а на његово оснивање од почетка гледа као знак мањка храбрости и одлучности Пленковића да пошаље јасне поруке везане уз величање симбола из доба НДХ и историјског ревизионизма у односу на Други светски рат и режим НДХ.
Непосредан повод за оснивање ове Комисије биле су подигнуте тензије због спомен плоче коју су припадници ХОС-а поставили у Јасеновцу, а на којој је исклесан усташки поздрав "за дом спремни".
Јутарњи лист незванично сазнаје да би завршни документ око којег би 17 њених чланова требало да се усагласи имати два дела: у првом би требало да буде дефинисан начелно однос према два режима, фашизму и југославенском од 1941. до 1945., а други би требало да садржи конкретне препоруке о односу према њима.
Комисија се, међутим, ниједном није састала од новембра прошле године, а председник тог тела Звонко Кушић за овај загребачки дневник није знао да каже када ће Комисија имати заврши састанак на којем би требало да усагласе препоруке пре него што оне буду упућене влади.
“Ради се, ради се... Надам се да нећемо продужвати задати рок”, казао је Кусић који предводи седамнаесточлану комисију истоичара, правника, политиколога и других стручњака.
Упитан када ће бити одржана последња седница Комисије, Кусић је рекао да она још није заказана.