Индија: Скоро 2 милиона људи изостављена из држављанства
ЊУ ДЕЛХИ: Скоро два милиона људи изостављена су са данас објављене листе држављана у индијској североисточној држави Асам, након висегодишњих напора да се стави под контролу илегална имиграција, док критичари тврде да су на мети припадници мусиманске мањине у региону.
Непријатељство према илегалним имигрантима у Асаму тиња већ годинама јер становници једне од најсиромашнијих држава у Индији оптужују избеглице, којих је највише из суседног Бангладеша, да им отимају послове и земљиште, преноси Ројтерс.
Званичници су проверили документа око 33 мииона људи за нацрт Националног регистра држављана Асама, који је објављен прошле године, из којег је изостављено више од четири милиона становника, већином хиндуса.
Коначан попис укључује 31.1 милион људи, а искључено их је 1.9 милиона, саопштио је координатор државог регистра Пратик Хајела.
Он је додао да они који нису задовољни могу да се жале трибуналу за странце.
Они који су искључени из Регистра имају 120 дана да докажи да су држављани пред више од 100 регоналних квази-судских тела познатих као трибунали за странце.
Уколико буду проглашени илегалним имигрантима, они могу да се жале вишем суду.
Како преноси Си-Ен-Ен, присталице Регистра кажу да ће то помоћи у регистрацији бангладешких имиграната, али критичари се боје да ће то довести до депортације стотина хиљада муслимана који говоре бенгалски.
Постоји и забринутост да ће се овај регистар користити како би се оправдала верска дискриминација муслимана у држави.
Од 2015. године, сви становници Асама морају да пруже писани доказ да су они или њихови рођаци живели у држави пре 24. марта 1971, дана који је prеthodio почетку ослободилачког рата у Бангладешу и да поднесу захтев за индијско држављанство.
Асам је једина држава у Индији која има регистар држављанства, израђен 1951. годинекако би се одвојили индијски држављани од миграната из некадашњег Источног Пакистана, територије која је 1971. године постала Бангладеш.
Ажурирање Регистра наредио је Врховни суд 2013. године, а процес је почео 2015. године.