Европска енергетска заједница увела санкције БиХ
Због кршења Директиве о сумпору у горивима и непоштивања енергетских пакета о енергији и гасу, Европска енергетска заједница увела је санкције Босни и Херцеговини
САРАЈЕВО: Због кршења Директиве о сумпору у горивима и непоштивања енергетских пакета о енергији и гасу, Европска енергетска заједница увела је санкције Босни и Херцеговини, потврдио је Јанез Копач, директор Секретаријата Енергетске заједнице.
"Тачно је да су уведене санкције Босни и Херцеговиони и та држава неће учествовати у доношењу одлука о питањима буџета Европске енергетске заједнице и извршења буџета у периоду од две године, осим ако у међувремену отклони предметне повреде", рекоа је Копач, преноси Индикатор, позивајући се на портал Истрага.
Одлука о санкцијама донета је крајем прошле године, а ЕЕЗ је њен садржај објавила у четвртак. Раније је било неколико упозорења да би због кршења међународних правила, БиХ могла бити кажњена.
Међу разлозима који су иницирали доношење те одлуке наводи се да се само у БиХ од свих земаља чланица Енергетске заједнице, када су у питану нафтни деривати, може још увек користити Еуро 3, док је европски стандард Еуро 5.
БиХ допушта већу количину сумпора у нафтним дериватима како би "подржала домаћу производњу" у Рафинерији у Броду, али иза те одлуке, према информацијама Истраге, скрива се и нафтни лоби, односно увозници нафте и нафтних деривата из оба ентитета.
Други разлог због којих су уведене санкције је тај што није усвојен државни закон о регулатору електричне енергије и природног гаса, преносу и тржишту електричне енергије.
Наиме, од 2017. године је у процедури тај закон, али је прошли сазив Већа министара ентитетима послао различите материјале, тако да није дошло до усаглашавања. Према том закону, планирано је да се надлежност за питања гаса пребаци на Државну регулаторну комисију за електричну енергију ДЕРК. Мдцјутим, кадрови из Републике Српске на државном новоу тренутно блокирају усвајање тог закона. Према информацијама Истраге, усвајање тог закона тражи и ММФ и то је један од предуслова за нову траншу БиХ, пише у тексту.