ЕП: Специјални изасланици ЕУ корисни, треба да их буде мање
БРИСЕЛ: Специјални изасланици Европске уније (ЕУСР) показали су се као значајан и флексибилан инструмент у дипломатији ЕУ, ипак, њихов број треба да буде мањи, закључили су данас посланици Европског парламента.
ЕУСР могу оличавати и представљати ЕУ на кључним местима и у ситуацијама и требало би да се првенствено користе за јачање напора ЕУ у спречавању сукоба и њиховим решавањима, закључује се у извештају који су данас усвојили чланови Одбора са спољне послове ЕП.
У извештају, који садржи препоруке будућем високом представнику, који предлаже ЕУСР, препоручује се постепено укидање постојећих ЕУСР-ова за поједине земље и разматрање могућности именовања регионалних, као и да приликом именовања нових представника треба обратити пажњу на географску и родну равнотежу, пошто у овом тренутку само два од осам ЕУСР-а су жене.
Посланици ЕП-а у извештају такође наглашавају улогу коју ЕУСР-и могу имати у остваривању циљева ЕУ у одређеним тематским областима и предлажу да се уведу додатни специјални изасланици одговорни за разоружање и неширење нуклеарног оружја, за међународну координацију у борби против климатских промена, као и за међународно хуманитарно право и међународну правду.
Специјални представници ЕУ постоје од 1996. године како би допринели напорима ЕУ у управљању кризама у различитим регионима (за Афрички рог, Сахел, Централну Азију, Блискоисточни мировни процес и Јужни Кавказ и кризу у Грузији), две земље - Посебни специјални представници ЕУ за Косово и Босну и Херцеговину, и један тематски ЕУСР, одговоран за људска права.
Препоруке из извјештаја који је данас усвојен са 50 гласова за и три уздржана наћи ће се пред ЕП на првој предстојећој пленарној седници, од 11. до 14. марта 2019. године, наводи се на крају саопштења.