EP: Specijalni izaslanici EU korisni, treba da ih bude manje
BRISEL: Specijalni izaslanici Evropske unije (EUSR) pokazali su se kao značajan i fleksibilan instrument u diplomatiji EU, ipak, njihov broj treba da bude manji, zaključili su danas poslanici Evropskog parlamenta.
EUSR mogu oličavati i predstavljati EU na ključnim mestima i u situacijama i trebalo bi da se prvenstveno koriste za jačanje napora EU u sprečavanju sukoba i njihovim rešavanjima, zaključuje se u izveštaju koji su danas usvojili članovi Odbora sa spoljne poslove EP.
U izveštaju, koji sadrži preporuke budućem visokom predstavniku, koji predlaže EUSR, preporučuje se postepeno ukidanje postojećih EUSR-ova za pojedine zemlje i razmatranje mogućnosti imenovanja regionalnih, kao i da prilikom imenovanja novih predstavnika treba obratiti pažnju na geografsku i rodnu ravnotežu, pošto u ovom trenutku samo dva od osam EUSR-a su žene.
Poslanici EP-a u izveštaju takođe naglašavaju ulogu koju EUSR-i mogu imati u ostvarivanju ciljeva EU u određenim tematskim oblastima i predlažu da se uvedu dodatni specijalni izaslanici odgovorni za razoružanje i neširenje nuklearnog oružja, za međunarodnu koordinaciju u borbi protiv klimatskih promena, kao i za međunarodno humanitarno pravo i međunarodnu pravdu.
Specijalni predstavnici EU postoje od 1996. godine kako bi doprineli naporima EU u upravljanju krizama u različitim regionima (za Afrički rog, Sahel, Centralnu Aziju, Bliskoistočni mirovni proces i Južni Kavkaz i krizu u Gruziji), dve zemlje - Posebni specijalni predstavnici EU za Kosovo i Bosnu i Hercegovinu, i jedan tematski EUSR, odgovoran za ljudska prava.
Preporuke iz izvještaja koji je danas usvojen sa 50 glasova za i tri uzdržana naći će se pred EP na prvoj predstojećoj plenarnoj sednici, od 11. do 14. marta 2019. godine, navodi se na kraju saopštenja.