ДВ: Опет ништа од преговора о брегзиту
БЕРЛИН: Велика очекивања и опет ништа, у недељу није било пробоја у преговорима око Брегзита, па сада ЕУ прети да ће размотрити сценарио развода без договора док се Терези Меј љуља фотеља и питање је има ли већину код куће, пише данас "Дојче веле".
У недељу по подне посматрачи су имали велика очекивања. Доминик Раб, британски министар и главни преговарач о раздруживању Велике Британије и Европске уније, добио је изненадни позив да посети Брисел. Позвао га је човек који води преговоре у име Уније, Мишел Барније.
Нагађало се да је Рабу понуђено да потпише коначни споразум. Или да је замољен да са бриселским колегом разјасни неке детаље за које је потребан министарски ниво.Наводно су преговарачи били на корак од успеха. Та нагађања су се испоставила као празно наклапање, јер је у шкртом саопштењу била само констатација да су се преговори водили и да нема резултата.
Исте вечери су министри 27 чланица ЕУ позвани у Брисел како би били информисани о преговорима. Тај круг политичара би, по предвиђеној процедури, први дао сагласност ако би дошло до коначног договора. Било је предвиђено да већ данас повереници влада почну са припремама министарског самита. Та припремна фаза је отказана, исто као и конференција за медије на којој је требало да се појаве Раб и Барније.
Дакле, опет су у самом финишу преговори - пропали. Времена је све мање. Наиме, председник Европског савета Доналд Туск је најавио да ће у случају непостизања споразума до среде, у новембру сазвати самит ЕУ о такозваном "неуређеном Брегзиту" ("No-Deal-Brexit"), пише "Дојче веле".
Свакако је то стратешка претња, термин се још једном може померити до средине децембра и такозваног Божићног самита. Али то је онда последњи термин. Остају још два месеца.У преговарачком жаргону, "бацкстоп" означава вољу Европске уније да се и након Брегзита између Северне Ирске и Републике Ирске не врати "тврда граница". Брисел жели да Северна Ирска остане јаче повезана са Европском унијом, што британски унионисти стриктно одбијају.
Прошлонедељни сусрет Барнијеа и шефице северноирске Демократске унионистичке партије (ДУП) Арлин Фостер протекао је изгледа у напетости и нетрпељивости.
Та странка обезбеђује британској премијерки Терези Меј већину у Лондону. Стога не треба да чуди што је премијерка заоштрила тон, изјавивши да неће дозволити ни најмању разлику између правила за Северну Ирску и остатак Краљевства.
Унионисти имају средство притиска. Запретили су да ће онемогућити усвајање буџета за 2019. у британском парламенту. Тереза Меј је зато предложила да цела Велика Британија у прелазном периоду остане у царинској унији са ЕУ. Тиме би царинске контроле на границама већим делом постале сувишне, а спор би се одгодио.
Међутим, министар Трговине Лијам Фокс не би онда могао да склапа билатералне уговоре широм света, а управо та могућност је била један од главних аргумената заговорника Брегзита. Тереза Меј их жели умирити временским ограничавањем останка у царинској унији са Бриселом. ЕУ то категорички одбија, пошто ће исти проблем бити на столу за две или три године. Британска страна је, такође, затражила продужетак прелазног периода, што Брисел такође не жели. Ни једна ни друга страна не попуштају.
Све остало је већ договорено. Из дипломатских кругова се чује процена да је 85 одсто материје регулисано. Али изгледа да остатак представља непремостиву препреку, пише "Дојче веле".
Британској премијерки буквално гори под ногама. Бивши министар за Брегзит Дејвид Дејвис, који је дао оставку јер се није слагао са премијеркином стратегијом у обликовању Брегзита, позвао је јавно конзервативце да се супротставе Терези Меј, тврдећи да је дошло време да се кабинет окрене против своје шефице, како би се избегао Брегзит који не заслужује то име.И бивши министар спољних послова Борис Џонсон радо говори о "ропству под Европском унијом" као и о "вазалној држави" Великој Британији.
Неколико млађих министара размишљају да дају оставке уколико дође до царинске уније. Унионисти прете општом побуном и пропагирају Брегзит без споразума. Наводно, већ постоји 44 захтева за гласање о неповерењу премијерки, а 48 је број који би такво гласање заиста покренуо.
Чак није до краја извесно да би Тереза Меј имала већину у парламенту за споразум са ЕУ. Такође је нејасно да ли ће она политички преживети до краја новембра или средине децембра.Ни из Брисела не стиже спасоносна формула, пошто су преговарачи одатле отпутовали празних руку, наводи "Дојче веле".
Варадкар: Договор о Брегзиту и даље могућ у новембру
ДАБЛИН: Ирски премијер Лео Варадкар изјавио је данас да је и даље могуће да лидери Европске уније одрже ванредан самит у новембру како би се договорили о споразуму за Брегзит, али напомиње да би самит могао да буде померен за децембар.
"Првобитно је циљано на октобар, а то је сада померено на новембар. Не желим да створим погрешан утисак наговештавајући да је померено за децембар, то није оно што говорим. Остаје отворена могућност да имамо ванредан самит у новембру, ако можемо да постигнемо договор", рекао је Вардакар новинарима, а преноси Ројтерс.
Иако је мање од шест месеци остало од изласка Британије из ЕУ, током најновије рунде преговора у Бриселу није постигнут договор о условима изласка Британије из Уније, а преговарачи ЕУ и Британије привремено су прекинули преговоре до средине недеље.