Додик: 9. јануар - дан српског народа, слободе и државности
БАЊАЛУКА: Српски члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик, изјавио је данас да постојање 9. јануара - Дана Републике Српске није упитно и да околности пандемије вируса корона нису промениле ништа у вези с тим.
Додик је, поводом обележавања Дана Републике Српске, за РТРС рекао да Дан Републике не може да буде промењен, како је навео, "инквизицијским одлукама међународних судија или пак, неког самозваног високог представника или било кога другог".
Додик је истакао да ће 9. јануар дефинитивно остати дан српског народа, слободе и државности.
"Ми смо се борили за слободу да бисмо имали државу, ми од тога не бежимо и нећемо да се кријемо. Генерације су створиле Дан Републике и важно је да он остаје будућим генерацијама и то не да бисмо иритирали друге, већ зато што то нама припада, ово је наше, ми смо се за ово борили стотинама година", нагласио је Додик.
Он је рекао да су се Срби на овим просторима још од времена турске окупације, па све до 9. јануара 1992. године борили за државу заједно са Србијом.
"Нису се борили за неку БиХ. Ми се не боримо ни данас за БиХ, она је за нас наметнути оквир у коме ми још увек трпимо. Ништа добро нисмо добили од БиХ, нема ниједног елемента који би у ових 20 и више година могао да се покаже као нека добробит", сматра Додик.
Он је поручио да је Република Српска неупитна и да је неће уништити којекакви позиви на уставне промјене.
"Нема тих промена. Ми смо против новог високог представника, он није овде добродошао, ко год био. Високи представник је показао да је антисрпски настројен, јер је тако наступао...Нови представник долази као муслимански поданик који треба да девастира Републику Српску и српски народ и њен идентитет, да направи неку квазимуслиманску државу коју они сами не могу да направе, па призивају разне интервенције", оценио је Додик.
Република Српска
БАЊАЛУКА: Председавајући и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је вечерас да Република Српска није поклоњена, да су се за њу изборили најбољи и да је обавеза свих да је чувају и граде за будуће генерације.
"Наш историјски циљ је самостална и слободна Република Српска и морамо научити лекцију, коју су мојој генерацији предали наши преци. Немати државу је нешто што су Срби научили на најгори могући начин и у разним бунама и нажалост и последњем грађанском рату", истакао је Додик у видео обраћању на свечаној академији која се поводом Дана Републике Српске одржава у Бањалуци.
Он је рекао да је Република Српска у Дејтонски споразум унела свој субјективитет и све непходне елементе државности - територију, становништво и суверену власт у оквиру својих граница, пренела је РТРС.
"Заузврат, добили смо мир и међународну верификацију Републике Српске као равноправног ентитета у оквиру БиХ са високим степеном аутономије", поручио је Додик.
Он је истакао да ће се борба на политичком плану са онима који опструишу Републику Српску наставити и да она неће бити нимало лака ни у идућој години.
Навео је да оно што одваја идућу годину од свих година до сада, што се тиче Републике Српске, јесте то да она наредне године слави 30 година и да се мора припремити за то.
"Морамо бити још јачи и морамо то учинити на најбољи могући начин", нагласио је Додик.
БАЊАЛУКА:У оквиру обележавања Дана Републике Српске, 9. јануара, у Бањалуци су додељена одликовања заслужним институцијама и појединцима, након чега је уследио музички дефиле Полицијског оркестра.
Концерт Полицијског оркестра МУП-а Републике Српске био је на релацији Народно позориште Републике Српске - палата Републике - Трг Крајине.
Дефиле кроз град пратили су грађани, као и председница Републике Српске Жељка Цвијановић
БАЊАЛУКА: Председница Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је вечерас да слободу Српској нико није поклонио и да захвалност за њу Српска не дугујемо неким страним војскама или државама, већ својим очевима, синовима, браћи, сународницима и суграђанима, који су желели да генерацијама које долазе оставе мир и живот на сопственом огњишту.
"Због њих, али и због оних који ће тек доћи, наша обавеза је да чувамо Републику Српску, да је градимо и да је будућим генерацијама предамо још развијенију и стабилнију него што је данас", истакла је Цвијановић у обраћању уживо на свечаној академији у Бањалуци поводом Дана Републике Српске.
Цвијановић је рекла да се, 29 година након оснивања, са поносом може рећи да је Република Српска модерна, демократска, политички и институтиционално стабилна заједница у којој сви живе слободно, без обзира на верску, националну или било коју другу припадност, преноси РТРС.
Она је истакла да је ова годишњица још једном показала да ни 25 година након успостављања мира многи унутар и изван БиХ нису одустали од нетрпељивости или унитаризације.
"Уместо порука мира и суживота, добили смо поруке мржње према Републици Српској, које су додатно затровале ионако контаминирану ситуацију у БиХ, али и ојачале нашу жељу да чувамо Републику Српску", рекла је Цвијановић.
Председница РС је нагласила да је поносна на сарадњу са Србијом која је сваким даном све јача, конкретнија и садржајнија.
"Природно је што за наше људе та веза представља сигурност, гаранцију опстанка и очувања идентитета. Осим тога, она је приоритетно важна и за наш даљи привредни развој", указала је Цвијановић.
Она је додала да је Српска отворена за сарадњу и са свим другим земљама у региону и шире.
"Желимо да ревитализујемо и наше односе са Црном Гором, са којом делимо не само границу, већ и снажне историјске, културне, духовне, па и личне и породичне везе", рекла је Цвијановић.
Истакла је и да су боље разумевање, боља привредна сарадња и инфраструктурна повезаност са суседном Хрватском и осталим земљама Европске уније такође у интересу и Републике Српске и БиХ.
Свечана академија поводом Дана Републике Српске је због пандемије корона вируса била прилагођена телевизијском преносу, без публике, па су се видео порукама обратили српски члан и председник Председништва БиХ Милорад Додика и министра спољних послова Србије Никола Селаковић.
Академија је почела интонирањем химне "Моја Република" и првим стихом химне "Боже правде", а композицијом "Вјечнаја памјат" одата је почаст и захвалност свима који су дали животе за Републику Српску.
Приређен је и пригодан културно-уметнички програм, а целу академију преносила је РТРС на свом програму и порталу, као и Јутјуб каналу.
Обележавање Дана Републике почело је јутрос Светом архијерејском литургијом у Храму Христа Спаситеља у Бањалуци.
У оквиру обележавања Дана Републике Српске додељена су одликовања заслужним институцијама и појединцима, након чега је улицама Бањалуке уследио музички дефиле Полицијског оркестра.
БАЊАЛУКА: У Бањалицу је вечерас, поводом Дана Републике Српске, уприличен спектакуларни ватромет, уз звуке композиције "Марш на Дрину".
Ватромет је приредила Радио Телевизија Републике Српске, као поклон Јавног медијског сервиса грађанима.