ЦГ: Подршка већине за владу, примедбе на експозе и министре
Експозе и Кривокапића су оштро критиковали представници опозиције, уз оцене да Црна Гора улази у експериментални период, са мањинском владом, коју истински не подржава ни парламентарна већина.
ПОДГОРИЦА: Странке парламентарне већине изјасниле су се данас да ће подржати избор нове владе и програм мандатара Здравка Кривокапића, иако се поједине не слажу ни са експозеом, ни са начином избора министара.
Експозе и Кривокапића су оштро критиковали представници опозиције, уз оцене да Црна Гора улази у експериментални период, са мањинском владом, коју истински не подржава ни парламентарна већина.
Иначе, током излагања мандатара су у једном тренутку на кратко прекинули посланици опозиционе ДПС негодујући на оцену Кривокапића да је одлазећа власт "изокренула систем вредности", а коју је изнео објашњавајући зашто је потребан закон о лустрацији.
Председник посланичког клуба опозиционе СДП Рашко Коњевић је уз низ замрки на експозе рекао Кривокапићу да влада на чијем ће челу бити "нема овлашћење да било кога хапси, како је мандатар најавио.
Замерио је Кривокапићу и што међу кључне приоритете није уврстио изручењу некадашњег функционера ДПС Светозара Маровића, чиме би, како је навео,била задовољена правда.
Ервин Ибрахимовић (БС) је Кривокапићу замерио што у новој влади нема представника мањинских странака и упитао да ли Црна Гора, која има чврсте темеље антифашизма, треба да има на високој позицији некога ко каже да је "женски четник".
“Да ли ћемо учити да четници нису радили сва она зла на простору Црне Горе посебно према Бошњацима, или ћемо учити да су то добри момци и да ли ће Кривокапић као државник славити дан оснивање Четничког покрета у Црној Гори", упито је Ибрахимовић.
Упитао је Кривокапића и да ли се ограђује од таквих изјава "четничког покрета и свих фашистичких покрета".
"Да ли ћете 11. јула посетити Сребреницу", питао је такође Ибрахимовић.
Посланик Социјалдемократа Иван Брајовић је упитао Кривокапића да ли је нова влада влада грађанске Црне Горе, ако будући премијер говори да је ово српска држава, а будућа министарка Братић Црногорце назива новоцрногорцима, монтенегринима, који су пристали да буду део националног инжењеринга.
“Да ли је ова влада мултиетничка и мултиверска, ако у њој нема представника мањина", питао је Брајовић и позвао колеге из опозиције да формирају савез за очување вредности Црне Горе.
У име посланичког клуба ПзП посланицима се обратио лидер те странке, која је део парламентане већине и одмах је развејао сумње да та страна неће подржати нову владу.
Упркос обећаној подршци, Медојевић је оштро критиковао експозе Кривокапића и поручио да је велика идеја ПзП и ДФ-а реформска влада, влада демократије, дисконтитуитета и правде, као и помирења Црногораца И Срба у Црној Гори.
Оцењујући да је ово историјски тренутак за Црну Гору с обзиром на то да је на августовским парламентарним изборима пао “тоталитарни режим, без капи крви, вољом грађана”, Медојевић је рекао да ова влада има могућност да "демонтира режим Мила Ђукановића".
"Сад је тренутак, г. Кривокапићу да се одредите према овом режиму и кажете Мило је лопов. Не можете тоталитарни режим да мењате по Миловим законима, морате да их суспендујете и уведете ванредно стање шест месеци", рекао је Медојевић.
Кривокапићу је замерио и што је председника Ђукановића, који је присуствовао читању експозеа, ословио са “поштовани господине председниче”.
"Ми се залажемо за смену режима, хапшење криминалаца, замрзавање имовине стечене криминалом, да се забрани рад ДПС-а...", рекао је Медојевић.
Он је казао и да се слаже да је Црна Гора угрожена због корупције, криминала, банкрота, слабих институција и недостатка политичке воље владе са се разрачуна са тим.
Шеф посланичког клуба Демократа и Демоса Борис Богдановић рекао је да ће та коалиција подржати владу, без обзира на то што се, како је казао, не слажу са начином на који се одвијао процес њеног формирања.
Славен Радуновић (ДФ) је рекао да је увидео да је мало поранио када је након изборне победе рекао да је "Берински зид" у Црној Гори пао.
“Није пао јер то подразумева озбиљну сечу кадрова ДПС-а по свим структурама, а предложена влада нема снагу да тај процес доведе до краја”, рекао је Радуновић.
Кривокапићу је посебно замерио што је у изборној ноћи ућуткао оне који су скандирали “Мило лопове”.
Радуновић је изразио сумњу да ће нова влада бити спремна да ухапси државног тужиоца Миливоја Катнића, који је хапсио посланике ДФ-а и захваљујући коме су лидери тог савеза Андрија Мандић и Милан Кнежевић осуђени.
Поручио је да ће нова влада добити подршку свих 16 посланика ДФ-а, али ће, казао је, они бити спремни да је сруше оног тренутка када буду видели да је она “мост” за прелазак одговорних из ДПС-а "на сигурно".
Опозициони посланик Данијел Живковић (ДПС) је оценио да су темељи будуће владе "врло нестабилни и непоуздани", приметивши да нова влада нема подршку владајуће вачине.
“Претпостављам нема ни пет посланика који ће од срца подржати персонални састав владе", казао је Живковић и закључио да ће влада бити мањинска.
Према његовим речима, Црна Гора улази у експериментални период и он верује да ће грађани врло брзо имати прилику да исправе своју вољу на ванредним парламентарним изборима.