CG: Podrška većine za vladu, primedbe na ekspoze i ministre
Ekspoze i Krivokapića su oštro kritikovali predstavnici opozicije, uz ocene da Crna Gora ulazi u eksperimentalni period, sa manjinskom vladom, koju istinski ne podržava ni parlamentarna većina.
PODGORICA: Stranke parlamentarne većine izjasnile su se danas da će podržati izbor nove vlade i program mandatara Zdravka Krivokapića, iako se pojedine ne slažu ni sa ekspozeom, ni sa načinom izbora ministara.
Ekspoze i Krivokapića su oštro kritikovali predstavnici opozicije, uz ocene da Crna Gora ulazi u eksperimentalni period, sa manjinskom vladom, koju istinski ne podržava ni parlamentarna većina.
Inače, tokom izlaganja mandatara su u jednom trenutku na kratko prekinuli poslanici opozicione DPS negodujući na ocenu Krivokapića da je odlazeća vlast "izokrenula sistem vrednosti", a koju je izneo objašnjavajući zašto je potreban zakon o lustraciji.
Predsednik poslaničkog kluba opozicione SDP Raško Konjević je uz niz zamrki na ekspoze rekao Krivokapiću da vlada na čijem će čelu biti "nema ovlašćenje da bilo koga hapsi, kako je mandatar najavio.
Zamerio je Krivokapiću i što među ključne prioritete nije uvrstio izručenju nekadašnjeg funkcionera DPS Svetozara Marovića, čime bi, kako je naveo,bila zadovoljena pravda.
Ervin Ibrahimović (BS) je Krivokapiću zamerio što u novoj vladi nema predstavnika manjinskih stranaka i upitao da li Crna Gora, koja ima čvrste temelje antifašizma, treba da ima na visokoj poziciji nekoga ko kaže da je "ženski četnik".
“Da li ćemo učiti da četnici nisu radili sva ona zla na prostoru Crne Gore posebno prema Bošnjacima, ili ćemo učiti da su to dobri momci i da li će Krivokapić kao državnik slaviti dan osnivanje Četničkog pokreta u Crnoj Gori", upito je Ibrahimović.
Upitao je Krivokapića i da li se ograđuje od takvih izjava "četničkog pokreta i svih fašističkih pokreta".
"Da li ćete 11. jula posetiti Srebrenicu", pitao je takođe Ibrahimović.
Poslanik Socijaldemokrata Ivan Brajović je upitao Krivokapića da li je nova vlada vlada građanske Crne Gore, ako budući premijer govori da je ovo srpska država, a buduća ministarka Bratić Crnogorce naziva novocrnogorcima, montenegrinima, koji su pristali da budu deo nacionalnog inženjeringa.
“Da li je ova vlada multietnička i multiverska, ako u njoj nema predstavnika manjina", pitao je Brajović i pozvao kolege iz opozicije da formiraju savez za očuvanje vrednosti Crne Gore.
U ime poslaničkog kluba PzP poslanicima se obratio lider te stranke, koja je deo parlamentane većine i odmah je razvejao sumnje da ta strana neće podržati novu vladu.
Uprkos obećanoj podršci, Medojević je oštro kritikovao ekspoze Krivokapića i poručio da je velika ideja PzP i DF-a reformska vlada, vlada demokratije, diskontituiteta i pravde, kao i pomirenja Crnogoraca I Srba u Crnoj Gori.
Ocenjujući da je ovo istorijski trenutak za Crnu Goru s obzirom na to da je na avgustovskim parlamentarnim izborima pao “totalitarni režim, bez kapi krvi, voljom građana”, Medojević je rekao da ova vlada ima mogućnost da "demontira režim Mila Đukanovića".
"Sad je trenutak, g. Krivokapiću da se odredite prema ovom režimu i kažete Milo je lopov. Ne možete totalitarni režim da menjate po Milovim zakonima, morate da ih suspendujete i uvedete vanredno stanje šest meseci", rekao je Medojević.
Krivokapiću je zamerio i što je predsednika Đukanovića, koji je prisustvovao čitanju ekspozea, oslovio sa “poštovani gospodine predsedniče”.
"Mi se zalažemo za smenu režima, hapšenje kriminalaca, zamrzavanje imovine stečene kriminalom, da se zabrani rad DPS-a...", rekao je Medojević.
On je kazao i da se slaže da je Crna Gora ugrožena zbog korupcije, kriminala, bankrota, slabih institucija i nedostatka političke volje vlade sa se razračuna sa tim.
Šef poslaničkog kluba Demokrata i Demosa Boris Bogdanović rekao je da će ta koalicija podržati vladu, bez obzira na to što se, kako je kazao, ne slažu sa načinom na koji se odvijao proces njenog formiranja.
Slaven Radunović (DF) je rekao da je uvideo da je malo poranio kada je nakon izborne pobede rekao da je "Berinski zid" u Crnoj Gori pao.
“Nije pao jer to podrazumeva ozbiljnu seču kadrova DPS-a po svim strukturama, a predložena vlada nema snagu da taj proces dovede do kraja”, rekao je Radunović.
Krivokapiću je posebno zamerio što je u izbornoj noći ućutkao one koji su skandirali “Milo lopove”.
Radunović je izrazio sumnju da će nova vlada biti spremna da uhapsi državnog tužioca Milivoja Katnića, koji je hapsio poslanike DF-a i zahvaljujući kome su lideri tog saveza Andrija Mandić i Milan Knežević osuđeni.
Poručio je da će nova vlada dobiti podršku svih 16 poslanika DF-a, ali će, kazao je, oni biti spremni da je sruše onog trenutka kada budu videli da je ona “most” za prelazak odgovornih iz DPS-a "na sigurno".
Opozicioni poslanik Danijel Živković (DPS) je ocenio da su temelji buduće vlade "vrlo nestabilni i nepouzdani", primetivši da nova vlada nema podršku vladajuće vačine.
“Pretpostavljam nema ni pet poslanika koji će od srca podržati personalni sastav vlade", kazao je Živković i zaključio da će vlada biti manjinska.
Prema njegovim rečima, Crna Gora ulazi u eksperimentalni period i on veruje da će građani vrlo brzo imati priliku da isprave svoju volju na vanrednim parlamentarnim izborima.