Чавушоглу: Турска се не меша у "послове Косова"
АНКАРА: Турски министар спољних послова Мевлут Чавушоглу каже да се Турска "не меша у послове Косова, већ само тражи да се гуленисти протерају", преноси приштинска "Газета Експрес".
Он је то рекао након што су косовски премијер Рамуш Харадинај и председник косовске скупштине Кадри Весељи оптужили председника Турске Реџепа Тајипа Еродгана да се "меша у послове Косова, најављујући крај актуелне владе", преноси Анадолија. Чавушоглу је, истовремено, оценио да су односи Турске и Србије сјајни, али је навео да је Косово "једина тачка око које не можемо да се сложимо".
"Са Србијом развијамо односе тако што Косово стављамо у заграде. Са Србијом желимо да у сваком аспекту развијамо односе, као и са свима осталима", рекао је шеф турске дипломатије.Он, такође, сматра да Косово треба да се "очисти од људи који покушавају да спроведу државни удар у Турској".
"Надам се да ће се Косово прочистити од неверника. Наша косовска браћа да нађу мир, али без обзира - било на Косову, или у некој другој земљи ми нећемо дозволити да се издајницима пружа уточиште. Ово није интервенисање у њихове унутрашње послове. Косово не треба у својој земљи да пружа уточиште издајницима који су направили државни удар у Турској. Ово очекујемо од пријатеља", рекао је Чавусоглу.
Он је додао да се Турска нада да ће Приштина предузети одговорне кораке и "да ће урадити оно што од њих пријатељство и братство захтева".Нагласио је да је Турска помогла Приштини да се повећа број земаља које су признале једнострано прогалашену независност Косова и истакао да Турска на сваком састанку "лобира за Косово".
"Наш председник, када год на састанку има државу која није признала Косово, у свом разговору са премијером, председником те земље, подсети на ово. Ово радимо јер верујемо у то", рекао је Чавушолглу.Протеривање шесторице турских држављана, припадника покрета ФАТО, којим руководи верски вођа Фетулах Гулен, изазвало је "земљотрес" у односима Анкаре и Приштине, констатовао је раније приштински портал "Газета Експрес".
Шесторица ухапшених и депортованих турских држављана радили су као професори и менаџери школе и припадници су покрета ФАТО, којим руоводи верски лидер у егзилу, Фетулах Гулен.Косовски премијер Рамуш Харадинај због хапшења и депортације шесторице Турака сменио је министра полиције и шефа обавештајне службе.