Британија одобрила генетску модификацију ембриона
ЛОНДОН: Британске власти су данас по први пут издале дозволу за генетску модификацију људских ембриона, у склопу истраживања неплодноси и разлога зашто се дешавају спонтани побачаји.
"Наш комитет за издавање дозвола је одобрио захтев др. Кети Нијакан са Института "Френсис Крик" за обнову дозволе њене лабораторије, а која ће сада обухватати и могућност генетске модификације ембриона", саопштила је британска Служба за људску оплодњу и ембриологију, а пренела агенција АФП.
Научница Нијакан је изјавила да планира да модификује ембрионе користећи технику ЦРИСПР-Цас90.Ти ембриони никад неће постати деца, будући да морају да буду уништени у року од 14 дана и могу да се користе само за основна истраживања.Нијакан планира да врши модификације гена у првих неколико дана од оплодње, кад ембрион развија омотач од ћелија, који ће касније постати плацента.
У истраживању ће се користити ембриони који би иначе били уништени, а које су донирали парови у процесу вештачке оплодње, којима ти ембриони нису потребни.Тај пројекат би требало да "помогне неплодним паровима и смањи бол коју са собом носи спонтани побачај", изјавио је професор Универзитета у Единбургу Брус Вајтло.
(Танјуг)