few clouds
20°C
28.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Заменица генсека НАТО не мисли да се америчка војска може повући са Косова: ВАШИНГТОН ОЧЕКУЈЕ ПРАВЕДНИЈУ РАСПОДЕЛУ ТЕРЕТА ИЗМЕЂУ ЕВРОПЕ, КАНАДЕ И САД

28.04.2025. 16:24 16:37
Пише:
Извор:
Дневник/Танјуг
Фото: Дневник (Ф. Бакић), илустрација

ПОДГОРИЦА: Заменица генералног секретара НАТО Радмила Шекеринска не мисли да се америчка војска може повући с Косова и Метохије, пишу подгоричке Вијести.

“Не, оно што говоримо јесте да сви савезници морају више доприносити. И у том погледу, управо то и видимо. На пример, чак и КФОР тренутно води европски савезник, што је важно за све савезнике, али посебно за европске, посебно за оне који су ближе овом региону’’, казала је Шекеринска.

Шекеринска је то рекла за Вијести на маргинама самита младих НАТО у Будви, у организацији Атлантског савеза и додала да то што су у последњих шест месеци додатно повећана издвајања за одбрану код чланица НАТО-а, резултат је рата у Украјини, али и снажних захтева из Вашингтона, јер Вашингтон очекује праведнију расподелу терета између Европе, Канаде и САД.

’’Верујемо да нас то води ка још јачој Алијанси, која остаје стуб колективне одбране. И наравно, сарадња с ЕУ по овом питању ће се наставити’’, казала је не одговарајући прецизно на питање шта мисли о формирању војске Европске уније (ЕУ), која се најављује годинама.

Коментаришући војни споразум који су средином марта потписале Хрватска, Албанија и Приштина, Шекеринска је рекла да то није ништа неуобичајено.

“Наша алијанса окупља 32 земље које и даље имају свој суверени право да склапају споразуме с другим земљама. Долазим из земље која се недавно придружила Алијанси, 2020. године, али се сећам да смо и раније имали различите одбрамбене споразуме с чланицама НАТО-а. Дакле, то није ништа неуобичајено. Верујемо нашим савезницима, посебно онима из региона, да желе да додатно допринесу регионалној безбедности. Али то није споразум закључен у оквиру НАТО-а’’, истакла је.

Тако се избегава рат - показивањем одлучности да ћемо бранити сваког савезника. То је порука коју добијамо од САД, и порука коју планирамо да пошаљемо из Хага

Шекеринска је навела да су то поуздани савезници, и верује да је циљ свих, укључујући и НАТО, да улажу у стабилнији Западни Балкан.

“Зато имао три чланице из региона. Такође имамо и партнере, попут Босне и Херцеговине (БиХ) и Србије. Не видимо никакав разлог за другачију нарацију”, казала је Шекеринска.

На питање како би радикална промена у америчкој политици према Европи, коју је покренуо председник САД Доналд Трамп, могла да утиче на развој широм европског континента, посебно на Балкану и у Црној Гори, одговорила да у су имали низ састанака и консултација са САД.

Фото: NATO

“И стигла је врло јасна порука из Вашингтона, и када је генерални секретар (Марк Руте) био тамо на састанцима с америчким председником Трампом, али и када су се државни секретар и секретар одбране придружили нашим министарским састанцима. Порука је била јасна и врло снажна: САД остају посвећене Алијанси и безбедности свих савезника”, рекла је Шекеринска, бивша потпредседница Владе Северне Македоније, која је именована за заменицу генералног секретара НАТО у новембру прошле године.

Према њеним речима, посвећеност САД долази и с очекивањем да европски савезници и Канада допринесу више.

“Суочени смо са ситуацијом у којој су претње постале сложеније и опасније по евроатлантску безбедност. И морамо деловати у складу с тим. Ако је претња јасна, и наш одговор мора бити снажан. Зато је за наш предстојећи самит у Хагу план да развијемо Алијансу у још јачу, праведнију и борбенију организацију”, рекла је Шекеринска.

Према њеним речима, то значи да очекују од свих савезника да учине више по питању потрошње за одбрану, да испуне своје нове циљеве у погледу капацитета, који су знатно захтевнији - практично најамбициознији у историји Алијансе.

’’Већ смо видели да бројни савезници не само да достижу два одсто бруто друштвеног производа (БДП) за одбрану, већ га и значајно премашују. Такође су знатно повећали подршку Украјини. Оно што видимо у Европи јесте да од осам различитих команди и унапред распоређених снага, седам воде европски савезници. Дакле, ово је процес у току, у којем Алијанса постаје праведнија у погледу поделе терета’’, навела је Шекеринска.

Алијанса, како је додала, мора бити борбенија, не зато што је променила своју филозофију, она и даље остаје одбрамбени савез, већ зато што мора показати да може да брани и да одвраћа.

’’Тако се избегава рат - показивањем одлучности да ћемо бранити сваког савезника. То је порука коју добијамо од САД, и порука коју планирамо да пошаљемо из Хага’’, рекла је, између осталог, Шекеринска.

 

Извор:
Дневник/Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар