Britanija odobrila genetsku modifikaciju embriona
LONDON: Britanske vlasti su danas po prvi put izdale dozvolu za genetsku modifikaciju ljudskih embriona, u sklopu istraživanja neplodnosi i razloga zašto se dešavaju spontani pobačaji.
"Naš komitet za izdavanje dozvola je odobrio zahtev dr. Keti Nijakan sa Instituta "Frensis Krik" za obnovu dozvole njene laboratorije, a koja će sada obuhvatati i mogućnost genetske modifikacije embriona", saopštila je britanska Služba za ljudsku oplodnju i embriologiju, a prenela agencija AFP.
Naučnica Nijakan je izjavila da planira da modifikuje embrione koristeći tehniku CRISPR-Cas90.Ti embrioni nikad neće postati deca, budući da moraju da budu uništeni u roku od 14 dana i mogu da se koriste samo za osnovna istraživanja.Nijakan planira da vrši modifikacije gena u prvih nekoliko dana od oplodnje, kad embrion razvija omotač od ćelija, koji će kasnije postati placenta.
U istraživanju će se koristiti embrioni koji bi inače bili uništeni, a koje su donirali parovi u procesu veštačke oplodnje, kojima ti embrioni nisu potrebni.Taj projekat bi trebalo da "pomogne neplodnim parovima i smanji bol koju sa sobom nosi spontani pobačaj", izjavio je profesor Univerziteta u Edinburgu Brus Vajtlo.
(Tanjug)