Аустрија: По први пут након више недеља „само“ четири жртве
БЕЧ: По први пут након више недеља број умрлих дневно се смањио, и тако је у протекла 24 сата умрло „само“ четири особе у Аустрији, чиме се укупан број умрлих повећао на 584.
Такође по први пут број активно оболелих пао је испод 2. 000.
Према подацима Министарства здравља у протекла 24 сата излечено је 82 особа, чиме је број активно оболелих пао на 1. 961.
Од почетка епидемије у Аустрији инфицирано је укупно 15. 387 лица, а у последњих 24 сата тај број је порастао за 52 нова случаја.
Тренутно је хоспитализовано 502 особе инфициране коронавирусом, што је за 15 мање него јуче, а од тог броја 128 је на интензивној нези, за три мање него пре 24 сата.
По први пут у Бечу није забележен ниједан смртни случај код инфицираних лица, а иначе Беч са 130 умрлих предњачи на овој негативној листи у Аустрији.
Од почетка епидемије аустријске власти спровеле су 256.399 тестирања.
Опада страх, расте чежња за нормалним животом
БЕЧ: Ново попуштање мера у борби против корона вируса у Аустрији у мају долази у право време, сматра Андреа Фронашиц, директор Института Галуп, јер је жеља за "нормалним животом" све већа, док истовремено опада страх од заразе.
"Подршка становништва мерама које је увела влада је и даље висока, али почиње да опада, као и спремност да се одустаје од слобода за општу добробит", резимирала је резултате актуелног истраживања.
Тренутно само још 54 одсто Аустријанаца има страх од инфекције корона вирусом.
Још прошлог месеца број оних који су се плашили инфекције био је на 74 процената.
Број оних који верују да је опасност од пандемије претерана је значајно порасла, са 20 одсто средином марта, на актуелних 31 одсто.
Спремност на жртвовање личних слобода услед борбе против корона вируса опала је са око 95 одсто на 84 процената.
Такође 78 одсто сматрају да је влада добро поступала у корона вирус кризи, а још крајем марта тај број је био на 91 одсто.
"То су и даље високе вредности, али је видљива и све већа тежња за скоријим повратком нормалности", наглашава Фронашиц.
Изолација, монотонија и досада најтеже оптерећује жене и младе испод 30 година, као и особе изнад 50 година.
Што се тиче погледа на наредних пет година 25 одсто очекује побољшање ситуације на боље, 36 процената не очекује никакве промене, а 31 одсто је песимистичког става.