Атина одбацује спекулације око питања имена Македоније
АТИНА: Грчки лист "Катимерини" објавио је да је влада у Атини одбацила спекулације медија на албанском да је постигнут напредак у спору око имена Македоније и да је договорено да Македонија промени име у "Република Нова Македонија".
"Катимерини" у онлајн издању преноси изјаву портпарола грчке владе Димитриса Цанакопулоса да Атина одбија да учествује у спекулацијама о разговорима о имену те земље.
"Нисмо заинтересовани за многобројне спекулације у вези са преговорима о имену, већ да наставимо са преговорима на озбиљан начин, тако да можемо да дођемо до решења у наредних неколико месеци за проблем који нас прати 25 годна", казао је Цанакопулос, одговорајући на наводе медија на албанском да је постигнут договор да Македонија промени име у "Република Нова Македонија".
Грчки дневни лист "Прото тема" је јуче, позивајући се на портал на албанском infošchip.com, који је фокусиран на Македонију, пренео да су се Атина и Скопље наводно договориле да Македонија промени име у "Република Нова Македонија".
Портал се позива на "поуздане грчке изворе" и наводи да је нови договорени пун званичан назив државе "Република Нова Македонија", или скраћено "Нова Македонија", а оба су наведена у верзијама на македонском, енглеском, грчком и албанском језику, преноси "Прото тема".
То је објављено након састанка потпредседника македонске владе Бујара Османија са званичницима грчке владе у Атини.
Грчка и Македонија су се на састанку сложиле да учине нове напоре у циљу решавања спора који кочи напредак Скопља ка придруживању ЕУ и НАТО, преноси Ројтерс.
"Посвећени смо изналажењу решења у наредних шест месеци. Година 2018. је златна година могућности за моју земљу да напредује кад је реч о евроатлантским интеграцијама. Зато смо посвећени изналажењу решења", рекао је Османи, који је задужен за европска питања.
Он је рекао да не може да коментарише питање да ли ће његова земља морати да мења устав како би се омогућила промена имена, нити новинске наводе да две стране разматрају могућност назива "Нова Македонија".
"Не могу тренутно ништа да кажем о ставу две делегације. На преговарачима је да о тим питањима разговарају, а када постигнемо договор, изнећемо то у јавност", рекао је Османи.
Атина блокира покушаје бивше југословенске републике да се придружи НАТО и омета њене тежње ка чланству у ЕУ јер тврди да име Македонија подразумева полагање права на северни регион Грчке који носи исто име.
У складу са споразумом из 1995, Грчка је пристала на привремени назив "Бивша Југословенска Република Македонија" док се спор не реши, али не пристаје да се под тим називом та земља придржи НАТО или ЕУ.
Грци су веома осетљиви кад је реч о питању имена и касније овог месеца планирани су скупови на северу Грчке против било каквог компромиса који би подразумевао употребу имена Македонија.
Међутим, Атина наводи да сада постоји могућност да се спор реши након избора умереније владе у суседној земљи.
Иначе, Грчка и Македонија треба да, касније овог месеца, одрже нову рунду преговора са посредником УН.