Африка: Просек броја новозаражених прошле недеље у паду
ЛОНДОН: Просек дневног пораста броја новозаражених у Африци био је у паду током прошле недеље, што буди наду у успешност мера које се на овом континенту предузимају у циљу борбе против КОВИД-19, изјавио је директор Афричког центра за контролу и превенцију болести Џон Нкенгасонг.
У току прошле недеље у Африци је дневни просек броја новооболелих износио 10.300, што је за 700 мање него недељу дана пре тога, рекао је Нкенгасонг и додао да су званичници ове вести поздравиле уз "опрезан оптимизам".
Почели смо полако да успоравамо преношење вируса, али је још увек веома рано, рекао је директор Афричког центра за контролу и превенцију болести. Он је напоменуо да се вирус шири јако брзо, али да је важно да се препознају ове благе тенденције које су позитивне, пише Гардијан.
На територији афричког континента је од почетка пандемије забележено 1.147.369 случајева корона вируса, а половина од овог броја потврђена је у Јужној Африци. Ова држава, која се по броју заражених налази на петом месту у свету, забележила је пад дневног пораста нових регистрованих случајева са 12.000 на 5.000.
Осим Јужне Африке, тренд пада броја новозаражених може се запазити и у западном и централном делу афричког континента, рекао је Нкенгасонг и напоменуо да је то показатељ да се државе у овом делу света на прави начин боре са пандемијом. Ипак, ове позитивне вести треба примити уз опрез, како не би дошло до опуштања и пораста броја оболелих, истакао је директор Афричког центра за контролу и превенцију болести.
Нкенгасонг је такође рекао да је на територији Африке до сада спроведено преко десет милиона тестова на корона вирус, чиме је такође остварен напредак, с обзиром на ограничене могућности за тестирање на овом континенту. Ипак, обим тестирања је и даље мали, признао је он.
Чак и уз ограничене податке, званичници су све више уверени у то да већина заражених на афричком континенту не испољава симптоме КОВИД-19, односно око 70 до 80 одсто укупног броја оболелих, док је стопа смртности релативно ниска - 2,3 одсто, рекао је Џон Нкенгасонг.
Афрички центар за контролу и превенцију болести је прошле недеље најавио да ће отпочети са масовним тестирањем на антитела на корона вирус и да ће у првој фази учествовати седам земаља: Либерија, Сијера Леоне, Замбија, Зимбабве, Камерун, Нигерија и Мароко.