ОВАЈ СПОРТ СЕ МУЊЕВИТО ШИРИ ПЛАНЕТОМ, А СРБИЈА ЋЕ БИТИ ДОМАЋИН СВЕТСКОГ ПРВЕНСТВА: У 2025. години наша земља дочекује такмичаре у шах-боксу
Спорт је одувек био плато новитета, на коме се актуелни мењају и граде, а нови се рађају.
Последњих пола деценије сведоци смо светске експанзије е-спорта, падела, али и повратак традиције кроз оживљавање витешких борилачких вештина.
Међу новитетима, упркос 22 години постојања је и хибридни спорт који комбинује две традиционалне дисциплине: шах и бокс. Србија као земља спорта и земља које из године у годину организује бројна међународна, у великој мери светска и европска такмичења свих категорија, сада ће бити епицентар шах-бокса.
У 2025. наша земља ће бити домаћин Светског шампионата у шах-боксу, спорту који се муњевито шири планетом.
– Након Светског првенства за жене у боксу које ће бити одржано у Нишу марта 2025, уследиће и шах-бокс шампионат света. Боксерски савез Србије направио је договор са Светском шах-бокс организацијом о организацији овог такмичења које је ушло на листу нај тренд спортова планете и спорта који ће обележити будућност. Изузетно смо срећни што ће се и Србија уписати на листу домаћина глобалне шах-бокс заједнице која броји 38 земаља и која ће ове године прославити 22 године постојања. И упркос томе што је више од две деценије овај спорт на међународној сцени, експанзија се догађа управо сада и поносни смо што ћемо организовати Првенство света које ће управо бити одржано у Србији, чиме се пише нова историја како овог спорта, тако и Србије на светској мапи спортова света – истиче генерални директор Боксерског савеза Србије Сергеј Ломакин.
Шах-бокс је спорт у коме два такмичара играју наизменично рунде блиц шаха и бокса док један не победи матом или нокаутом. Такође је могуће победити временском казном као у нормалном шаху, и боксерском одлуком ако је у шаховској рунди нерешено. Обично се догађаји одржавају у боксерском рингу користећи аматерску боксерску опрему и правила. Шаховска рунда се такође игра у рингу са померањем стола, табле и седишта у и ван ринга за сваку рунду.
Шах-бокс је измислио француски стрип уметник Енки Билал, а прилагодио га холандски уметник перформанса Иепе Рубинг као уметнички перформанс, да би касније прерастао у такмичарски спорт. Шах-бокс је посебно популаран у Уједињеном Краљевству, Индији, Финској, Француској и Русији.
Прво такмичење у шаховском боксу одржано је у Берлину 2003. године. Исте године у Амстердаму је одржана прва борба на светском првенству у сарадњи са Холандским боксерским савезом као и Холандском шаховском федерацијом. Прво Европско првенство у шаху у боксу одржано је у Берлину 1. октобра 2005. године. Постоји тенденција да се шах-бокс укључи и на листу Олимпијских игара, што је први као идеју изнео 2016. тадашњи председник ФИДЕ Кирсан Иљумжинов.
Као и бокс, шахбоксери су подељени у тежинске категорије. Тренутно се следеће примењују на професионалне шах-бокс догађаје (од октобра 2014): мушкарци (17 година +) : до 70 кг, 80 кг, 90 кг, преко 90 кг, жене (17 година +): до 55 кг, 65 кг, 75 кг, преко 75 кг.
– Шах-бокс је атрактиван, захтеван, спектакуларан спорт, који захтева разноврстан скуп вештина. Са једне стране имате игру мозга, што захтева изузетну смиреност и концентрацију, са друге стране имате игру и мозга и срца и адреналин који иде уз све то, тако да је ово спорт за храбре и уједно људе од интелекта. Спорт захтева комбинацију менталне оштрине, стратешког размишљања и физичке спремности. Такмичари морају бити вешти шахисти и способни боксери, чиме шах бокс постаје мултидимензионална и физички захтевна активност. Интеграција две различите дисциплине додаје слој сложености и стратегије, што га чини спортом који тестира и интелектуалну и физичку снагу – објашњава Ломкин.
Из овог спорта може се научити много тога.
– Пре свега са је за добре одлуке потребно право окружење, али исто тако морамо да препознамо она времена када је послу потребна наша пуна пажња – када нам је потребно време, када нам је потребна тишина, када треба да избегнемо ометања, како бисмо могли да дамо све од себе да реши проблем. Шах-бокс је спорт у коме можемо препознати и нашу пословну свакодневницу, јер живиомо у времену када један човек не обавља само један задатак већ више задатака одједном и то свакодневно, са истом дозом воље, жеље и снаге за успехом, што захтева немогуће, а сведоци смо да је све могуће, баш као и у овом спорту који спаја неспојиво. У томе и јесте његова чар и лепота – закључио је генерални директор Боксерског савеза Србије Сергеј Ломакин.