ДА ЛИ СЕ НА ОЛИМПИЈСКИМ ИГРАМА ТАКМИЧЕ РУСИ И КАКВА ПРАВИЛА ЗА ЊИХ ВАЖЕ Ово су услови под којима могу да дођу у Париз
Постоји велика шанса да табела медаља и најуспешнијих земаља на Олимпијским играма у Паризу 2024. неће бити комплетна.
Спортисти из Русије и Белорусије ће се такмичити као индивидуални неутрални спортисти (АИН), због чега неће бити дозвољене њихове националне заставе или химне.
Међутим, ни њихови успеси се неће убрајати у табелу медаља.
Због руске инвазије на Украјину, коју је подржала Белорусија, тим двема земљама је забрањено да шаљу тимове у екипним спортовима.
Индивидуални спортисти који су испунили строге критеријуме Међународног олимпијског комитета (МОК), пре свега око тога да ли подржавају рат или имају војне везе, могу да учествују.
Русија је кроз историју увек била једна од земаља са највећим бројем спортиста на олимпијским играма, чак и током санкцијама после допинг скандала, и увек су освајали велики број медаља.
Овог пута ће бити знатно другачије.
Шта је АИН?
Спортисти са руским или белоруским пасошима којима је одобрено учешће у Паризу, учествоваће као АИН, то јесте индивидуални неутрални спортиста.
Ово су четврте узастопне олимпијске игре на којој се Руси такмиче под тим акронимом.
Пре инвазије на Украјину, Русија је на међународној спортској сцени већ била под санкцијама због допинг скандала под окриљем државе.
Последњи пут су се такмичили под сопственом заставом и химном такмичили на Играма у Рио де Жанеиру 2016.
На Зимским играма у Пекингу 2022. и Летњим ОИ у Токију 2021, они који су могли да докажу да нису користили допинг такмичили су се под заставом Руског олимпијског комитета (РОЦ).
На Зимским олимпијским играма у Пјонгчангу 2018. били су као ОАР, то јест „Олимпијски спортисти Русије".
У оба случаја, били су на збирној табели освојених медаља.
Међутим, овог пута као АИН неће зато што их МОК не рачуна у табели нација, али и зато што наступају као појединци, а не групно као представници државе.
Како Руси имају право да се такмиче?
МОК је првобитно забранио руске и белоруске спортисте због руске инвазије на Украјину у фебруару 2022, коју Белорусија подржава.
МОК је касније одлучио да ће њихови спортисти моћи да учествују као неутрални, али само ако испуне строге услове, наводећи да то значи и „поштовање људских права".
Међу условима су:
Спортисти не смеју активно да подржавају рат;
Спортисти не смеју да имају уговоре са руским или белоруским војним или националним безбедносним агенцијама (а многи руски клубови имају директне везе са војском и безбедносним службама);
Тимовима је забрањено учешће.
То у пракси значи да су спортисти прво морали да се квалификују за Игре, а затим да прођу двоструку проверу: прво међународног савеза њиховог спорта, а затим и МОК-а.
МОК је чак успоставио Индивидуални панел за процену квалификованости неутралних спортиста (АИНЕРП), како би проценио подобност спортиста.
Тек ако прођу обе провере, МОК их позове да учествују на Играма.
Који Руси ће се такмичити на Паризу 2024?
Бивши први тенисер света Данил Медведев је вероватно најистакнутије руско име које ће учествовати.
Међу 15 Руса који су прихватили позив је још шест тенисера, гимнастичарка и пливач, троје кануиста и исто толико друмских бициклиста.
Према МОК-у, девет од десет позваних рвача је првобитно прихватило позив, али су касније одбили.
Од 21 спортисте позив су, између осталих, одбили тенисери Андреј Рубљов, Карен Хачанов и Дарија Касаткина и друмски бициклиста Александар Власов.
Седамнаесторо Белоруса је прихватило позив, међу њима и гимнастичар Иван Литвинович, који ће бранити злато из Токија.
А ту су и још један гимнастичар, три пливача, двојица кануиста, два стрелца, два веслача, двојица рвача и дизача тегова, и по један друмски бициклиста и теквондиста.
Међу седам Белорускиња које су одбиле позив су и двоструке гренд слем шампионке у тенису Арина Сабаленка и Викторија Азаренка.
Под којом заставом ће се такмичити Руси?
Ако се индивидуални неутрални спортиста нађе на подијуму, на церемонији доделе медаља биће подигнута тиркизно-бела застава са логом Индивидуал Неутрал Athlete/Athlete Индивидуел Неутре (АИН).
Спортисти могу да користе овај амблем на њиховом дресу, који мора бити бео или једнобојан.
Уз то, не смеју да истичу било какве руске или белоруске боје, заставе или амблеме, који су такође забрањени на борилиштима.
Која ће химна свирати ако Руси освоје злато?
Нећете чути руску или белоруску химну на церемонијама додељивања медаља у Паризу 2024.
Ако индивидуални неутрални спортиста освоји злато, онда ће бити интонирана посебно написана химна без текста.
Национални олимпијски комитет Украјине препоручио је својим спортистима да избегавају контакт са Русима и Белорусима у Паризу 2024. како би се спречиле могуће „провокативне акције".
У препорукама је сугерисано и да украјински спортисти не би требало да учествују на конференцијама за новинаре или интервјуима са спортистима из те две земље и да избегавају да се сликају са њима на церемонији доделе медаља.
Од почетка рата, многи украјински спортисти избегавају руковање са руским и белоруским противницима.