Представљена књига некадашњег кошаркашког судије Гезе Пастора
Књига “Прича о Новосадском атлетском клубу 1910-1944”, чији аутор је Геза Пастор, некадашњи кошаркаш, тренер и први међународни судија у овом спорту из Новог Сада, представљена је у новосадском Мађарском Културном центру “Петефи Шандор”.
Богато илустрована старим фотографијама, документима и новинским чланцима од пре више од 100 година, књига је написана на матерњем, мађарском језику 90- годишњег аутора и резултат је његовог дугогодишњег истраживања. Говори не само о историјату Новосадског атлетског клуба (НАК), који је словио за једно од најзначајнијих спортских удружења у граду између два светска рата, већ прича и о Новом Саду, односно о његовом културном и спортском животу, као и друштвеним приликама у то време.
- Скоро 14 година ми је било потребно да прикупим потребну документацију, до које сам стизао обилазећи библиотеке и архиве, чак и у Будимпешти, како бих написао ову књигу – рекао је за “Дневник” Геза Пастор. - Истина, нисам могао непрекидно да истражујем, јер једно време био сам болестан, али нисам одустао. Имао сам снажну жељу да напишем причу о првом спортском удружењу у граду, из које су изникли и развили се многи спортови, попут бокса, рвања, атлетике, фудбала и кошарке. Веома сам захвалан новосадској штампарији “Даниел принт”, која ми је изашла у сусрет и бесплатно одштампала књигу која ми много значи.
Геза Пастор припада првој генерацији новосадских кошаркаша после Другог светског рата, био је и тренер у “Еђшегу“ и „Врбасу“, али најупечатљивији траг у овом спорту оставио је као судија. На домаћим утакмицама је делио правду током 30, а на међународним током 16 година. Судио је на светском и три европска првенства.
- Спорт ми је значио све у животу, јер одрастао сам у близини спортског терена. Отац ме је усмерио и заљубио сам се у фудбал, као 14-годишње дете играо сам фудбал с Тозом Веселиновићем, који је касније постао најбољи стрелац у фудбалском првенству некадашње Југославије и Батом Грујићем, који је био државни првак у стоном тенису. Нисам, међутим, остао веран фудбалу, него сам почео да играм кошарку и остао у кошарци до краја каријере. Већ с 19 година постао сам тренер “Еђшега”, који је ушао у прву лигу, у којој су играли велики тимови попут Црвене звезде, Пролетера и Партизана. Касније сам, као интернационални судија, обишао читав свет.
Књига подсећа да је прве фудбалске утакмице у Новом Саду организовао управо НАК, који је у граду преузео бициклистички велодром, намењен бициклистичким тркама и који је био подигнут одлуком Магистрата 1896. године, на месту на којем се данас налази стадион “Карађорђе”. Године 1914, основан је ФК Војводина, а 1920. и “Јуда Макаби”, фудбалски клуб који је окупљао новосадске Јевреје.
Е. Марјанов