Predstavljena knjiga nekadašnjeg košarkaškog sudije Geze Pastora
Knjiga “Priča o Novosadskom atletskom klubu 1910-1944”, čiji autor je Geza Pastor, nekadašnji košarkaš, trener i prvi međunarodni sudija u ovom sportu iz Novog Sada, predstavljena je u novosadskom Mađarskom Kulturnom centru “Petefi Šandor”.
Bogato ilustrovana starim fotografijama, dokumentima i novinskim člancima od pre više od 100 godina, knjiga je napisana na maternjem, mađarskom jeziku 90- godišnjeg autora i rezultat je njegovog dugogodišnjeg istraživanja. Govori ne samo o istorijatu Novosadskog atletskog kluba (NAK), koji je slovio za jedno od najznačajnijih sportskih udruženja u gradu između dva svetska rata, već priča i o Novom Sadu, odnosno o njegovom kulturnom i sportskom životu, kao i društvenim prilikama u to vreme.
- Skoro 14 godina mi je bilo potrebno da prikupim potrebnu dokumentaciju, do koje sam stizao obilazeći biblioteke i arhive, čak i u Budimpešti, kako bih napisao ovu knjigu – rekao je za “Dnevnik” Geza Pastor. - Istina, nisam mogao neprekidno da istražujem, jer jedno vreme bio sam bolestan, ali nisam odustao. Imao sam snažnu želju da napišem priču o prvom sportskom udruženju u gradu, iz koje su iznikli i razvili se mnogi sportovi, poput boksa, rvanja, atletike, fudbala i košarke. Veoma sam zahvalan novosadskoj štampariji “Daniel print”, koja mi je izašla u susret i besplatno odštampala knjigu koja mi mnogo znači.
Geza Pastor pripada prvoj generaciji novosadskih košarkaša posle Drugog svetskog rata, bio je i trener u “Eđšegu“ i „Vrbasu“, ali najupečatljiviji trag u ovom sportu ostavio je kao sudija. Na domaćim utakmicama je delio pravdu tokom 30, a na međunarodnim tokom 16 godina. Sudio je na svetskom i tri evropska prvenstva.
- Sport mi je značio sve u životu, jer odrastao sam u blizini sportskog terena. Otac me je usmerio i zaljubio sam se u fudbal, kao 14-godišnje dete igrao sam fudbal s Tozom Veselinovićem, koji je kasnije postao najbolji strelac u fudbalskom prvenstvu nekadašnje Jugoslavije i Batom Grujićem, koji je bio državni prvak u stonom tenisu. Nisam, međutim, ostao veran fudbalu, nego sam počeo da igram košarku i ostao u košarci do kraja karijere. Već s 19 godina postao sam trener “Eđšega”, koji je ušao u prvu ligu, u kojoj su igrali veliki timovi poput Crvene zvezde, Proletera i Partizana. Kasnije sam, kao internacionalni sudija, obišao čitav svet.
Knjiga podseća da je prve fudbalske utakmice u Novom Sadu organizovao upravo NAK, koji je u gradu preuzeo biciklistički velodrom, namenjen biciklističkim trkama i koji je bio podignut odlukom Magistrata 1896. godine, na mestu na kojem se danas nalazi stadion “Karađorđe”. Godine 1914, osnovan je FK Vojvodina, a 1920. i “Juda Makabi”, fudbalski klub koji je okupljao novosadske Jevreje.
E. Marjanov