ЈАЊИЋ: Јокић ТАЛЕНТОМ и ЛУЦИДНОШЋУ показао да је могуће успети у САД
ВАЉЕВО: Мало људи је веровало да ће српски кошаркаш Никола Јокић успети у Америци, али је он својим талентом и луцидношћу показао да је то могуће, изјавио је за Танјуг скаут Сан Антонија Драган Јањић.
Јокић је прошле сезоне освојио титулу са Денвером у НБА лиги, а проглашен је за МВП финалне серије.
"Јокић је по начину игре и физикалијама приказао тоталну разлику у односу на стил игре у НБА. Тренер Мајкл Мелоун је препознао његове квалитете и дао му улогу лидера, што је он својим вештинама сналажења у рекету, пасовима и шутем потпуно искористио. Бити две године МВП лиге, а сада и шампион са Денвером, којем је ово прва титула у историји, уз назив МВП играча финала... Наклон до пода. Никола је потпуно атипичан играч. Мало људи је веровало да ће успети у Америци, али је он својим талентом и луцидношћу показао да је то могуће", рекао је Јањић и наставио:
"Ово је направило велики одјек и за српску кошарку, и требало би да буде подстрек за младе да се баве кошарком, али и показатељ да мала средина попут Сомбора може да изнедри велико име у овом спорту".
Јањић је у кошарци већ 30 година. Он је из Ваљева отишао у Олимпију где је сарађивао са Змагом Сагадином.
"Имао сам срећу да ме из Ваљева пут одведе у Љубљану и на поверењу сам изузетно захвалан Сагадину. Читава је плејада играча продефиловала кроз Олимпију за 11 година, колико сам тамо радио. Не бих сада набрајао имена и каријере које су остварили, јер бих сигурно некога заборавио. Уклопио сам се у систем, који је давао резултат. Поента је била и остала наћи играче 'испод радара', а то ми је трасирало пут преко баре, тако да сам последњих седам година део стафа 'Мамуза', као један од скаута Тексашана за Европу", рекао је Јањић.
Сан Антонио је на овогодишњем НБА драфту изабрао Француза Виктора Вембањаму из Метрополитена.
"То је био очекиван избор, пошто клуб намерава да направи ребилдинг екипе и да се врати на старе стазе успеха. Иначе, ово је после 1997. године први пут да су Спарси имали право да први бирају, а тада је избор пао на Тима Данкана. Морам да кажем да су ове године Французи на драфту имали међу првих 10 и Билала Кулибалија, којег је, као седмог, узео Вашингтон", навео је скаут Сан Антонија.
Јањић је подсетио да Шпанија доминира у Европи у свим селекцијама.
"Шпанци су први у Европи у свим селекцијама, од У16, У18, У20, до сениора, а Французи одскачу по физичким предиспозицијама. Ипак, Европа пролази кроз кризу продукције квалитетних младих играча, а када прелазимо на Евролигу, оно што је Партизан приказао и постигао било је право освежење. Уз помоћ државе, спонзора и навијача, Жељко Обрадовић се супротставио много моћнијим екипама и показао да може да направи завидан резултат, али и да лансира младе играче попут Алена Смаилагића и Јама Мадара", додао је Јањић.
Партизан је у четвртфиналу Евролиге елиминисан од Реала, који је касније освојио шампионски трофеј.
"Штета је што се прича са Реалом завршила како се завршила, јер су Шпанци били пред елиминацијом, а испоставило се да су у Каунасу постали прваци Европе. Гледао сам већину утакмица црно-белих у Арени и треба рећи да су одлично укомпоновали тим, у којем су сви играчи знатно унапредили дотадашњи ниво игре. Сада треба видети како сачувати костур екипе, пошто је јагма за њима велика. Потпуно подржавам Обрадовићево мишљење да Партизан треба да се осамостали и да не зависи од државе, политике, и да се окрене пракси НБА екипа, што значи профитабилно пословање, базирано на сопственим снагама, но проблем је што је база домаћих, младих играча из региона веома оскудна, и ту сад треба наћи неки баланс. Сличну муку има и Звезда, у којој је група домаћих играча достигла зенит. Ту се афирмисао Филип Петрушев, у будућности би то требало да учини Никола Топић, али то је премало за потребе вечитих ривала", додао је Јањић.
Партизан је освојио АБА лигу, пошто је у финалу плеј-офа савладао Црвену звезду 3:2 у серији.
"Партизан и Звезда су одскочили у односу на остале екипе. Разлика у класи била је евидентна. На нивоу испод били су Будућност и Цедевита Олимпија, док јасну политику имају Мега и Студенски центар. Мислим да је неопходно лигу ставити под једну независну компанију, јер је то једини пут за даљи рад, довођење инвеститора и пуњење дворана. Ниједна држава нема инфраструктуру за своју лигу. То би срозало квалитет, многи играчи би отишли у друге земље. АБА лига даје простор за развој играча, али клубови морају почети сопствену продукцију, кроз развој својих школа и подршку тренера. Потребан је добар скаутинг и отварање могућности за јачање лиге, али и стварање профита. Највећи проблем је визија, а за њу су битни спортски директори, који треба да доведу одговарајуће тренере", истакао је Јањић.
Он се на крају осврнуо и на Кошаркашку лигу Србије.
"Динамик је једина светла тачка КЛС лиге. Велики број кошаркаша завршава у Београду, а мали центри су запостављени, што је потпуно погрешно. Идеално за младе играче је да сазревају у средини у којој су рођени, но тамо су услови углавном лоши. Кошаркашка организација мора да пронађе ређење и у струци да би Србија била земља кошарке. Не постоје спортска одељења при школама, доводе се странци. Ако се већ то ради, онда треба довести младе играче. Летња пауза је огромна, пуна празног хода", рекао је Јањић и додао:
"Мора се увести озбиљан рад у омладинским селекцијама, чији тренери морају бити стимулисани за рад, готово попут тренера првог тима. Пракса показује да су ту млади тренери, недовољно плаћени, па је јасно видљив нестручан рад. У развојним клубовима играчима треба омогућити услове за напредак, а тренери морају бити веома добри и са великим искуством", закључио је Јањић.