105.2585

Грешке судија у финалу ЕП у кошарци и даље у жижи

23.09.2017. 18:35 18:38
Извор: Aleksandar Đorđević, foto: FoNet/AP

Неспорна је чињеница да судије минулог Европског првенства у кошарци нису биле на висини задатка, а поготово не тројка која је водила финалну утакмицу у којој је Словенија победила Србију 93:85.

Меч за злато судили су Бразилац Кристијан Марањо, Антонио Конде из Шпаније и Толга Сахин из Италије. Сви који су пратили поменуту утакмицу били су сведоци контрадикторних одлука, па је било случајева да арбитри  у појединим ситуацијама досуде потпуно супротне ствари (један досуди фаул у нападу, други фаул одбрамбеног играча), па су се касније прегласавали, прегледали снимак... Грешке су биле очигледне, а на “јутјубу” се појавио тринаестоминутни снимак по ком су судује на штету Словенаца направиле шест грешака, а на штету Србије чак 20!

Почело је већ на крају првом минута утакмице, када је Горан Драгић фаулирао Лучића, али то судије нису приметиле. Средином треће четвртине, када је Словенцима истицао напад, Драгић је шутирајући за три поена симулирао фаул, али за то није кажњен техничком грешком. Али, зато је Мицићу свиран “флопинг”, такозвано симулирање, када га је Драгић фаулирао у нападу, 6,25 минута пре краја меча. Само 35 секунди раније, у ситуацији када смо имали играча који је већ истрчао контру, Драгићу је свиран фаул над Мицићем, али не неспортски, иако је намерно прекинуо акцију српског тима. Све то се дешавало при резултату 77:74 за Словенију.

Нису се судије прославиле ни у финишу меча, када се “ломи”. Два минута и 22 секунде пре краја Препеличу није свиран фаул у нападу, а он је у следећој секунди прецизни, шутем поентирао. Минут и пет секунди до краја победник је, чини се одлучен после дискутабилне одлуке арбитара. Препелич је шутирао за три поена и промашио, али у дсоскоку Лучићева нога је закачила његову и досуђена су три слободна бацања, после којих су Словенци имали недостижних седам поена предности.

Подсећања ради, ЕП у кошарци нису судиле најбоље судије, због сукоба ФИБА и Евролиге, тачније све арбитре који су судили евролигашке мечеве чекала је аутоматска суспензија од стране ФИБА.