Ово су градови у којима се игра СП: Шта видети и посетити
Британски Индепендент посетио је све градове у Русији у којима ће се играти светско првенство, те донео низ занимљивих података.
Петроград ког је Петар Велики подигао да би „отворио прозор према западу“ с разглогом важи за најлепши град у Русији. Овај град је био некада царска престоница до Октобарске револуције 1917, која је довела Лењина на власт. Некадашња Зимска палата је сада Ермитаж, један од највећих и најчувенијих музеја на свету.
Бивши Лењинград је такође познат по лепоти метро станица са којима могу једино да се такмиче оне у Москви. Адмиралтелскаја је такође и најдубља станица на свету, читавих 85 метара испод површине земље.
У Петрограду се налази најспектакуларнији стадион Светског првенства који је пројектовао јапански архитекта Кишо Куросава. Гледано одгоре, ова необична спортска арена изгледа као свемирски брод који је слетао на Крестовско острво. Овде ће се одиграти седам утакмица, укључујући и полуфинале.
Москва је повратила свој статус престонице пре једног века, и данас је најузбудљивије место у држави и центар свих догађања.
Насупрот мегаломанској архитектури Кремља са својих пет великих катедрала, или Горком парку који је фантастично сређен захваљујући инвестицијама Романа Абрамовича, у Москви и даље има и интимних квартова као што је Китај Город који је препун ниских зграда и малих црквица.
Стадион Лужники је главна руска спортска арена са капацитетом од 80.000 места. Ово је место на ком је Манчестер Јунајтед победио Челси у финалу Лиге шампиона пре десет година, а ту ће се играти и финале Светског купа 15. јула.
Дупло мањи Спартаков стадион на коме ће се такође играти неколико утакмица саграђен је на старом московском аеродрому.
Сочи је једно од најпопуларнијих приморских летовалишта у Русији, мада су плаже камените и сиве. Занимљиво је да су некадашњи совјетски бањски санаторијуми данас претворени у модерне и јефтине хотеле.
У близини Сочија налази се некадашња Стаљинова дача у којој је овај диктатор гледао сваки државни филм пре него што би дозволио његову дистрибуцију.
На стадијуму у овом граду отворене су Зимске олимпијске игре 2014.
Стара изрека каже да је Петроград глава Русије, Москва њено срце, а Нижњи Новогород њен новчаник. Овај богати град незванично важи за 'trеću руску престоницу'.
Стадион у овом граду, са погледом на градску тврђаву и цркву Александра Невског један је од најмодернијих у Русији и прима 45.000 гледалаца.
Калињинград припада енклави која је стешњена између Пољске и Литваније. Под именом Кенингсберг некада је био престоница Пруске. Познат је и као родно место филозофа Имануела Канта.
Где фудбал иде, свет прати, тако да је нови стадион Балтичка арена саграђен на некада пустој и дивљој ади усред реке Прегоље.
Стадион у Јекатаринбургу је једини који се налази у Азији, с обзиром да се град налази иза Уралских планина. У овом граду који је једна од станица трансибирске пруге налази се Црква на крви која је саграђена на месту на ком је погубљена породица Романових. У близини Јекатаринбурга је и мало место у ком се родио Распућин.
Стадион у овом граду је саграђен 1953, исте године кад је умро Стаљин.
Волгоград је пун духова прошлости. У Другом светском рату носио је име Стаљинград, и био је поприште најкрвавије битке у историји ратовања. У шест паклених месеци 'рата пацова' како су га Немци звали, потпуно је уништена немачка Шеста армија, и убијено милион Руса.
Данас је град обновљен, и у њему се налази огромна статуа Мајке отаџбине.
Казањ је главни град Татарстана и оставља утисак места на ком се срећу Евопа и Азија. Лењинова сенка и даље пада дуга на овај град у ком је Владимир Уљанов некада студирао док га нису избацили са универзитета.
Ако не по Козацима, Ростов на Дону је познат по многим баровима уз реку и журкама на броду на самој реци.
Стадион који прима 45.000 људи је успешно завршен иако је изградњу успорио проналазак више неексплодираних бомби из Другог светског рата.
Самара је позната по добром пиву и Стаљиновом подземном бункеру који се налази у граду. По плану, да је Москва којим случајем пала у Другом светском рату, Самара је требало да преузме улогу престонице.
Саранск је, бар по новинарима Индипендента, убедљиво најдосаднији град Купа, са утакмицом са најмањом потенцијалном публиком (Тунис – Панама). Овај град је престоница Мордовије, а на сајту Lonely Планет о њему није могуће наћи скоро ниједан пасус. Неко од корисника је оставио резигнирани коментар: „Како Русија може да помисли да организује Светски куп овде, кад у Саранску нема ниједне хотелске собе?“
Стадион у овом граду је најамањи од свих, са капацитетом за 25.000 гледалаца.
(Индепендент)