Ovo su gradovi u kojima se igra SP: Šta videti i posetiti
Britanski Independent posetio je sve gradove u Rusiji u kojima će se igrati svetsko prvenstvo, te doneo niz zanimljivih podataka.
Petrograd kog je Petar Veliki podigao da bi „otvorio prozor prema zapadu“ s razglogom važi za najlepši grad u Rusiji. Ovaj grad je bio nekada carska prestonica do Oktobarske revolucije 1917, koja je dovela Lenjina na vlast. Nekadašnja Zimska palata je sada Ermitaž, jedan od najvećih i najčuvenijih muzeja na svetu.
Bivši Lenjingrad je takođe poznat po lepoti metro stanica sa kojima mogu jedino da se takmiče one u Moskvi. Admiraltelskaja je takođe i najdublja stanica na svetu, čitavih 85 metara ispod površine zemlje.
U Petrogradu se nalazi najspektakularniji stadion Svetskog prvenstva koji je projektovao japanski arhitekta Kišo Kurosava. Gledano odgore, ova neobična sportska arena izgleda kao svemirski brod koji je sletao na Krestovsko ostrvo. Ovde će se odigrati sedam utakmica, uključujući i polufinale.
Moskva je povratila svoj status prestonice pre jednog veka, i danas je najuzbudljivije mesto u državi i centar svih događanja.
Nasuprot megalomanskoj arhitekturi Kremlja sa svojih pet velikih katedrala, ili Gorkom parku koji je fantastično sređen zahvaljujući investicijama Romana Abramoviča, u Moskvi i dalje ima i intimnih kvartova kao što je Kitaj Gorod koji je prepun niskih zgrada i malih crkvica.
Stadion Lužniki je glavna ruska sportska arena sa kapacitetom od 80.000 mesta. Ovo je mesto na kom je Mančester Junajted pobedio Čelsi u finalu Lige šampiona pre deset godina, a tu će se igrati i finale Svetskog kupa 15. jula.
Duplo manji Spartakov stadion na kome će se takođe igrati nekoliko utakmica sagrađen je na starom moskovskom aerodromu.
Soči je jedno od najpopularnijih primorskih letovališta u Rusiji, mada su plaže kamenite i sive. Zanimljivo je da su nekadašnji sovjetski banjski sanatorijumi danas pretvoreni u moderne i jeftine hotele.
U blizini Sočija nalazi se nekadašnja Staljinova dača u kojoj je ovaj diktator gledao svaki državni film pre nego što bi dozvolio njegovu distribuciju.
Na stadijumu u ovom gradu otvorene su Zimske olimpijske igre 2014.
Stara izreka kaže da je Petrograd glava Rusije, Moskva njeno srce, a Nižnji Novogorod njen novčanik. Ovaj bogati grad nezvanično važi za 'treću rusku prestonicu'.
Stadion u ovom gradu, sa pogledom na gradsku tvrđavu i crkvu Aleksandra Nevskog jedan je od najmodernijih u Rusiji i prima 45.000 gledalaca.
Kalinjingrad pripada enklavi koja je stešnjena između Poljske i Litvanije. Pod imenom Keningsberg nekada je bio prestonica Pruske. Poznat je i kao rodno mesto filozofa Imanuela Kanta.
Gde fudbal ide, svet prati, tako da je novi stadion Baltička arena sagrađen na nekada pustoj i divljoj adi usred reke Pregolje.
Stadion u Jekatarinburgu je jedini koji se nalazi u Aziji, s obzirom da se grad nalazi iza Uralskih planina. U ovom gradu koji je jedna od stanica transibirske pruge nalazi se Crkva na krvi koja je sagrađena na mestu na kom je pogubljena porodica Romanovih. U blizini Jekatarinburga je i malo mesto u kom se rodio Raspućin.
Stadion u ovom gradu je sagrađen 1953, iste godine kad je umro Staljin.
Volgograd je pun duhova prošlosti. U Drugom svetskom ratu nosio je ime Staljingrad, i bio je poprište najkrvavije bitke u istoriji ratovanja. U šest paklenih meseci 'rata pacova' kako su ga Nemci zvali, potpuno je uništena nemačka Šesta armija, i ubijeno milion Rusa.
Danas je grad obnovljen, i u njemu se nalazi ogromna statua Majke otadžbine.
Kazanj je glavni grad Tatarstana i ostavlja utisak mesta na kom se sreću Evopa i Azija. Lenjinova senka i dalje pada duga na ovaj grad u kom je Vladimir Uljanov nekada studirao dok ga nisu izbacili sa univerziteta.
Ako ne po Kozacima, Rostov na Donu je poznat po mnogim barovima uz reku i žurkama na brodu na samoj reci.
Stadion koji prima 45.000 ljudi je uspešno završen iako je izgradnju usporio pronalazak više neeksplodiranih bombi iz Drugog svetskog rata.
Samara je poznata po dobrom pivu i Staljinovom podzemnom bunkeru koji se nalazi u gradu. Po planu, da je Moskva kojim slučajem pala u Drugom svetskom ratu, Samara je trebalo da preuzme ulogu prestonice.
Saransk je, bar po novinarima Indipendenta, ubedljivo najdosadniji grad Kupa, sa utakmicom sa najmanjom potencijalnom publikom (Tunis – Panama). Ovaj grad je prestonica Mordovije, a na sajtu Lonely Planet o njemu nije moguće naći skoro nijedan pasus. Neko od korisnika je ostavio rezignirani komentar: „Kako Rusija može da pomisli da organizuje Svetski kup ovde, kad u Saransku nema nijedne hotelske sobe?“
Stadion u ovom gradu je najamanji od svih, sa kapacitetom za 25.000 gledalaca.
(Independent)