broken clouds
0°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Жиофре: Србија не мора да бира између Косова и ЕУ

21.12.2022. 19:15 19:16
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

БЕОГРАД: Европски дневник, који има за циљ да младима разбије предрасуде и прибилижи им вредности ЕУ представљен је данас ђацима у Земунској гимназији у присуству министара Тање Мишчевић и Бранка Ружића и шефа Делегације ЕУ Емануела Жиофреа.

Жиофре је поручио да је интерес ЕУ да Србија постане њена чланица као и да је за Србију најбоље да процес евроинтеграција буде готов што пре.

“Србија није условљена и не мора да бира између ЕУ и Косова”, рекли су амбасадор Жиофре и министарка Мишчевић одговарајући на питања ученика који су желели да знају да ли је процес ЕУ интеграција успорен због тога што Србија није увела санкције Русији, да ли зависи од Косова, да ли сутација у покрајини може да ескалира у ратни сукоб, шта се сада дешава након што смо отворили 22 од 35 поглавља, да ли и сиромашне земље могу да уђу у ЕУ, шта ЕУ ради да ојача нове чланице како њихови грађани не би одлазили у развијеније и богатије земље.

Жиофре је нагласио да је ЕУ полтички порјекат за грађане у смислу слободе и просперитета.

На питање модератора шта је најреалнији сценарио, радикална опција, прекид преговора или ће процес бити успорен због одбијања Србије да увде санкције Русији, Жиофре је рекао да су санкције, усклађивање са спољном политиком ЕУ и геоплитичка ситауција веома важна питања за све Европљане јер је реч не само о рату који се одвија у срцу Европе већ о рату против заједничких вредности, рату који има удар на енергетску систуацију, на економију ..

“Рат је нешто што окупира мисли  и свих доносилаца одлука, то је везано и за пороценат усклађености”, рекао је Жифоре и нагласио да морамо да будемо заједница, да урадимо много више.

Зато су, додао је, очекивања од Србије да уради много више у правцу солидарности са континентом.

“Морамо и ми да убрзамо процес проширења … Потребно нам је више реформи и усклађености са спољном политиком ЕУ што ће убрзати и ваш провес придруживања”, рекао је Жиофре.

На питање ученика да ли постоји рок за отварање и затварање поглавља имајући у виду да смо отворили 22 од 35 поглавља, Жиофре је објаснио да процес има свој ритам и да зависи од реформи, стандарда, владавине права …

Жиофре је нагласио да све реформе, стадарди, правила, владавина права, борба против корупије, организованог криминала имају позитиван ефекат на земљу, да су је промениле и модернизовале.

Мишчевић је на исто питање подсетила да су преговори почели 2013, да је недавно дошло до промене методологије, па је Србија у децембру 2021. године отворила велики број поглавља унутар кластера.

“Нема прецизног рока, процеш зависи од много ствари, ко је могао 2013. да размишља о рату у Украјини који је променио Европу. Ако мене питате не оптерећујем се датумом и временом. Много ми је важније што су реформе донеле бољитак, колико нам је због тога боље, него само време уласка у ЕУ”, рекла је минситарка.

Додала је да јој је много важније када ћемо почети да затварамо поглавља, 

“То је наредни корак, али ми је важнија заштита интелектуалне својине која је сада на европском нивоу, као и процес јавне набавке, све те реформе су много важније од правог момента уласка у ЕУ”, рекла је Мишчевић која је иначе била ђак Земунске гимназије.

Министар просвете Бранко Ружић навео је да има много тема које образовање и живот везују са ЕУ. Нагласио је да је са бројних аспеката наш интерес да што пре постанемо чланови ЕУ,

Стандарди нас квалификују да моземо да будемо егал и јачи од многих чланица ЕУ, рекао је Ружић.

Европски дневник је публикација која има за циљ да информише младе о ЕУ, могућностима које она пружа, како је настала, о еколошким темама, заједничком тржишту, валутама, људским правима, многим питањима које могу да интересују младе, образовању у иностранству …

Мишчевић је нагласила да значај дневника види у томе што он разбија предрасуде, да смо другачији да се тешко уклапамо у стандарде.

Како је рекла он помаже и у разумевању Србије данас и Србије која се креће ка ЕУ.

"Европски дневник драгоцен је пројекат који разбија стереотипе и табуе, Министарство просвете га подрзава 13 година", рекао је Ружић и као важно нагласио да показује да су и Србија и њени грађани на сваки начин и географски и културолошки и социолоски део велике породице европсклих земаља и да је из тог аспекта важно да достигнемо европске стандарде.

Амбасадор Жиофре рекао је да је Европски дневник од „изузетног значаја“ за младе јер је важно да разумеју окружење у ком ће живети када одрасту. Додао је да је ЕУ упркос свим кризама и несавршеностима и препрекама и даље изузетно привлачан пројекат, то је орган који се мења јер се и свет мења.

Мишчевић је представљање дневника искористила да честита добитиницам конкурса из целе Србије на тему"Европа и ја", који, како је рекла, показује да велики број младих разуме и зна да представи Европу и да се осећају Европљанима.

Пише:
Пошаљите коментар