Жигманов: "Знам тко сам" - да Хрвати у попису искажу националност
СУБОТИЦА: Председник Демократског савеза Хрвата у Војводини Томислав Жигманов каже да ће институције хрватске заједнице у Србији, на челу са Хрватским националним већем, спровести низ активности како би указали да је важно да током пописа становништва Хрвати у Србији искажу своју националну припадност, а да ће ДСХВ томе дати свој допринос.
Једна од тих активности је и кампања "Знам тко сам", чији је циљ да се међу грађанима освести важност исказивања сопственог идентитета, навео је Жигманов у саопштењу.
Конкретно, каже, том кампањом желе да грађане хрватске националности у Србији, подстакну да свој идентитет, односно чињеницу да су по националности Хрвати, да им је језик хрватски, а вера, уколико су верници, римокатолицка, без страха и са поносом јасно истакну током пописа.
Додаје да су активности наишле на позитивне реакције, не само међу припадницима хрватске заједнице, већ и других друштвених субјеката, наводећи да је све што се чини у тој кампањи не само легитимно, већ је и допуштено законом.
Жигманов, међутим, тврди да је било и неколико супротних примера увреда и говора мржње, па и "спочитавања" што замера амбасадорки Србије у Хрватски Јелени Милић, додајући да она није одговорила на питање зашто није реаговала на исти начин и на кампању Српског народног већа у Хрватској "Буди е-Србин", коју је спроводило за тамошњи попис.
Жигманов је подсетио и да је председник Самосталне демократске српске странке и СНВ-а у Хрватској, која је спроводила кампању "Буди е-Србин", Милорад Пуповац током међународног научног скупа "Хрватско-српски односи" у Голубицу крај Обровца, подржао кампању коју ХНВ-а у Србији у сусрет предстојећем попису становништва.
Иначе, Пуповац и Жигманов су парафирали Декларацију о сарадњи Срба из Хрватске и Хрвата из Србије, а Пуповац је, пре 10-ак дана, за Танјуг рекао да је то било парафирање документа који сматра важним да би грађани Србије који припадају хрватском народу и грађани Хрватске који су део српског народа били у већој интеграцији и да то буде успешно и у развојним и културним и образовним питањима.