light snow
1°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Завршена седница Савета безбедности УН о Косову

14.11.2018. 19:54 20:48
Пише:
Фото: Танјуг/видео

ЊУЈОРК:  Седница Савета безбедности УН, на којој је разматран извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду Унмика, завршена је вечерас у Њујорку. 

Ставове Београда заступао је шеф дипломатије Ивица Дачић, који је рекао да се Србија изричито противи унилатералним актима Приштине, пре свега трансформацији Косовских безбедносних снага у војску Косова и затражио да чланице СБ УН то осуде.



Он је, такође, позвао чланице СБ УН да не подрже захтев Приштине за чланство у Интерполу и другим међународним организацијама.Седница о Косову, прва после шест месеци, заказана је на иницијативу Кине, која је 1. новембра преузела председавање Саветом безбедности.



Prеthodna седница СБ УН о Косову одржана је 18. маја, а шестомесечна пауза је резултат противљења САД, Британије и Француске да се о том питању расправља свака три месеца, каква је била пракса у prеthodnih 19 година.

Амбасадори: Подршка дијалогу,о Унмику и Интерполу - подељени



Чланице Савета безбедности УН изнеле су данас различите оцене ситуације на Косову - и док се западне силе залажу за окончање мандата Унмика и подржавају чланство Косова у међународним организацијама, укључујући Интерпол, Русија и још неке земље се томе оштро противе, а Кина посебно наглашава значај поштовање Резолуције 12 44.



Представник Русије истакао је да се потпуно слаже са оценама шефа српске дипломатије Ивице Дачића, указавши да на Косову постоје озбиљни и дубоки проблеми који захтевају хитно решавање.



"Приче појединих о идеалној ситуацији на Косову нас не остављају никакав утисак", рекао је он, додавши да шест година од потписивања бриселског споразума није форимирана ЗСО, да Приштина блокира процес, а да је Београд испунио све обавезе.



Како је указао, чим су недавно из Београда стигли предлози за решење косовског питања, албанска страна је то искористила за провокације и претензије на југ централне Србије, а у ред провокација спада и одлука о додатном порезу на робу из Србије и БиХ, која представља кршење договора Цефта.



Према речима руског представника, ситуација на Косову је забрињавајућа, а евентуално поновно избијање сукоба имало би катастрофалне последице по цео регион.



Оценио је да понашање Приштине током посете председника Србије Косову и одлазак Хашима Тачија на Газиводе нису ништа друго до провокације, а упад наоружаниох снага на север Косова кршење свих постојећих споразума.Осврнуо се и на планове Приштине за трансформацију КПС у оружане снаге, наводећи да тако нешто представља кршење Резолуције 12 44.



"Приштина већ каже ће један гарнизон ићи на север, а то је пут у конфликт", рекао је он, наводећи и да Специјани суд није почео са радом.Коначно решење мора бити обострано прихватљиво и имати међународно правну форму и подршку међународне заједнице.Сматра да седнице не треба да се проређују и да пажња УН према Косову не сме да се смањује.



Кина поштује територијални интегритет и суверенитет Србије, поручио је амбасадор те земље која овог месеца председава СБ УН.Он је рекао да Пекинг поздравља посвећеност Београда и Приштине за нормализацију дијалога и позива на примену постигнутих споразума.



Амбасадорка Велике Британије у УН рекла је да та земља препознаје важност Унмика у стабилизацији и помирењу у постконфликтном периоду, али сматра да се ситуација на КиМ драстично променила у односу на пре 20 година због чега се поново заложила за смањење учесталости седница о раду Унмику, наводећи да би дискусије у СБ УН требало да одражавају реалност на терену.



Она је додала да је Велика Британија "јасно ставила до знања да ће одржати састанак о Косову у СБ УН, ако се постигне напретак у процесу нормализације"."Нажалост, није било напретка. Уместо тога српска влада је организовала протест испред наше амбасаде у Београду, што није одговарајући начин обављања дипломатске мисије", рекла је амбасадорка. Такође, заложила се за пријем Косова у Интерпол на генералној скупштини тог тела народне недеље. 



Она је нагласила да Велика Британија охрабрује Београд и Приштину да постигну напредак у долажењу до одрживог решења у дијалогу, којим посредује ЕУ. Представник САД у УН рекао је да је "сада време за обе стране да буду флексибилне да постину компромис".



Он је додао да ће САД подржати разговоре на сваки могући начин, као и да ће та земља "озбиљно размотрити" сваки договор који је трајан и примењив "у обе земље" и подстиче стабилност."Узајамно признање и нормализација односа између Ксоова и Србије су будућност. Све стране ће имати корист од признавања те реалности и њеног прихватањ", тврди он. 



Говорећи о будућности рада Унмика, представник САД сматра да је он испунио своју сврху и да би требало смањити ту мисију.Додао је и да САД подржавају постепену и транспаретну трансформацију косовских безбедносних снага у мултиетничку војску, која ће бити део НАТО. "Снажно подржавамо чланство Косова у свим релевантним међународним организацијама, укључујући УН и Интерпол", рекао је он. 



Представник Холандије је подржао дијалог који се води у Бриселу, али је истакао да је време да се призна напредак које је Косово начинило.Сматра да је тренутна ситуација на Косову таква да омогућава да се прореде седнице на два пута годишње, а такође и извештаји генералног секретара, као и Мисија на Косову.



Представница Пољске је рекла да њена земља прати ситуацију на Косову и оценила да је ситуација мирна тако да нема разлога за овакву учесталост седница СБ УН.Представник Обале Слоноваче сматра да је неопходно формирање ЗСО и наставак дијалога под окриљем ЕУ, како би се начинио суштински напредак с циљем постизања решења косовског питања и помирења друштава.



Представница Француске поздравља напоре које је уложио Унмик, али се мора рефокусирати имајући у виду ситуацију на терену.Нормализација односа зависи од дијалога два лидера под окриљем ЕУ, поздрављамо анпре Могерини, позива обе стране да покажу спремнсот за компромис и политичку вољу за постизање споразума што ће и Приштини и Београду омогухити напредак ка ЕУ и стабилност региона.



Екваторијална Гвинеја апелује на две стране да наставе дијалог и истиче да евентуални споразум мора бити међународним правом, а решење прихватљиво за обе стране.Додатни порез на робу из Србије који је увела Приштина поткопава регионалну сарадњу и поверење, сматра представница те земље.Дипломатски представник Шведске оценио је да су предузети важни кораци у нормализацији односа Београда и Приштине, нагласивши да је за стабилност целог региона, важно што пре постићи обавезујући споразум.



Шведска истакао је, подржава чланство Косова у међународним организацијана.Шведски амбасадор позвао је на стратешко преиспитивање мисије УН, проређивање седница СБ УН и два извештаја генералног секретара УН годишње.Амбасадорка Етиопије истакла је да та земља подржава суверенитет и триторијални интегритет Србије. Поздравила је дијалог Београда и Приштине уз посредовање ЕУ, истичући да Етиопија охрабрује обе стране да пронађе узајамно прихватљиво решење. 



Изразила је забринутост због "слабог напретка" када је реч о успостављању ЗСО и примени других договора и позвала обе стране да се уздрже од потеза који изазивају тензије. Амбасадори Боливије и Перуа при Уједињеним нацијма позвали су на поштовање Резолуције 1244 УН на седници Савета безбедноси УН посвећеној ситуацији на Косову.



Представник Боливије Шаша Љоренти позвао је у свом излагању на поштовање Резолуције 1244 УН и затражио поштовање независности Републике Србије.Љоренти је такође затражио од приштинских власти да испоштују оно што је договорено и допусте оснивање Заједнице српских општина у складу са Бриселским споразумом.



Љоренти је рекао и да је формирање војске Косова супротно Резолуцији1244 и међународном праву.Представник Перуа Густаво Меса-Куадра позвао је на поштовање Бриселског споразума и поручио да се недавни правни споразуми по питању војске Косова морају темељно испитати и са становшта шта би њено формирање значило по мир на Балкану.



Оба јужноамеричка представника похвалила су рад Унмика.

Пише:
Пошаљите коментар
Танин: Једнострани потези додатно повећавају тензије

Танин: Једнострани потези додатно повећавају тензије

14.11.2018. 19:19 19:25
Читаку тражи подршку за чланство Косова у Интерполу

Читаку тражи подршку за чланство Косова у Интерполу

14.11.2018. 19:14 19:17
Дачић: Србија изричито против тзв. војске Косова

Дачић: Србија изричито против тзв. војске Косова

14.11.2018. 18:07 20:44