ПОКРАЈИНСКА ВЛАДА И ГРАД НОВИ САД НАСТАВЉАЈУ ТЕСНУ САРАДЊУ НА КЉУЧНИМ ПРОЈЕКТИМА Обнова Алмашког краја и нова ОШ „Милош Црњански”
Покрајинска влада и Град Нови Сад негују добру и тесну сарадњу, што ће бити настављено и у наредном периоду, најавили су председница Покрајинске владе Маја Гојковић и градоначелник Новог Сада Жарко Мићин на састанку који је почетком седмице одржан у Покрајинској влади.
Две инвестиције које су издвојили као најважније и којима ће бити посвећена посебна пажња у наредним месецима су обнова Алмашког краја на Подбари и завршетак изградње и опремање Основне школе „Милош Црњански“ на Сателиту.
У Алмашком крају мајстори завршавају прву фазу радова, а према очекивањима она би требало да буде готова крајем маја или почетком јуна. Претходних дана је рађено озелењавање па је у Улици Ђорђа Јовановића посађен нови дрворед, а саднице ће по први пут бити посађене у још неким улицама. Када је реч о зеленилу, према проценама сада у Алмашком крају има између 200 и 250 стабала. Њихов број ће бити удвостручен након обнове, што ће посебно допринети лепоти амбијента.
Трг у јужном делу раскрснице улица Златне греде, Скерлићеве, Саве Вуковића и Ђорђа Јовановића, на ком ће бити смештен споменик у част Захарија Орфелина, једном од најпознатијих српских културних радника и талентованог ствараоца, поплочан је и оснава за споменик је подигнута.
Такође, мајстори су оивичили раскршће, а Улица Ђорђа Јовановића је поплочана коцком - порфиром, као и у улицама Златне греде (део од Улице Николе Пашића до Даничићеве), Милована Видаковића и у Скерлићевој улици (део од Улице Николе Пашића до Милована Видаковића). У делу улице Ђорђа Јовановића постављени су камени ивичњаци којим је трасиран пут будуће саобраћајнице.
У Алмашком крају мајстори завршавају прву фазу радова, а према очекивањима она би требало да буде готова крајем маја или почетком јуна
Заштита на 22 хектара
Влада Србије донела је 2019. године одлуку о утврђивању Алмашког краја у Новом Саду за просторно културно-историјску целину.
- Просторно културно-историјска целина значајна је због сачуване целовитости историјске урбане матрице, документовања архитектонских и историјско-уметничких вредности слојевитог градитељског наслеђа разлицитих стилских и обликовних одлика, оцуваног континуитета настањивања, привредног, научног, културног, духовног и друштвеног живота у Војводини - образложено је у Одлуци објављеној у „Службеном гласнику”. Укупна површина просторно културно-историјске целине заједно с заштићеном околином је 22 хектара.
Нова осмолетка је пројектована за 1.600 ђака и имаће 39 учионица, укупна површина објекта, који ће имати сутерен приземље и два спрата, износи 12.678 метара квадратних
Изградња ОШ „Милош Црњански ” је једна од највећих инвестиција у образовање, што у потпуности финансира Управа за капитална улагања Војводине. Према речима извођача, радови ће бити завршени до почетка наредне школске године, али треба имати задршку и дати рок до краја ове календарске године, јер је потребно и опремање објекта, за шта је неопходно издвојити додана средства. Нова осмолетка је пројектована за 1.600 ђака и имаће 39 учионица, а укупна бруто површина објекта, који ће имати сутерен приземље и два спрата, износи 12.678 метара квадратних. Након што нова школска зграда буде завршена, стара ће бити срушена, а на њеном месту биће изграђени два комбинована спортска терена димензија 40 са 20 метара, као и трим-стаза, позиционирана тако да се сачува споменик природе - платан у дворишту.